Finanses

Augsta riska ieguldījumu instrumentos investē tikai trešdaļa turīgo investoru

Žanete Hāka, 23.04.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Turīgie investori pēc globālās finanšu krīzes kļuvuši daudz piesardzīgāki, un Latvijā augsta riska ieguldījumu instrumentos investē 30%, liecina Swedbank Private Banking apskats.

2007.gadā vidēja un augsta riska profila ieguldītāju skaits sasniedza 51% no visiem investoriem. Latvijā turīgo iedzīvotāju riska tolerance ir viszemākā starp Baltijas valstīm, jo Igaunijā vidēja un augsta riska ieguldījumu instrumentiem ar potenciāli lielāku ienesīgumu priekšroku dod 46%, bet Lietuvā – 59% turīgo investoru.

Savukārt ES vidēji 67% turīgie iedzīvotāji dod priekšroku vidēja un augsta riska ieguldījumiem, bet 33% - zema riska ieguldījumiem.

Turīgais ieguldītājs Baltijā visbiežāk ir vīrietis vecumā ap 50 gadiem, kuram ir augstākā izglītība un vairāk nekā 5 gadu pieredze uzņēmējdarbībā – tā rāda Swedbank Private Banking apskats. Turīgajam ieguldītājam pieder nekustamais īpašums, ir salīdzinoši lieli brīvo līdzekļu uzkrājumi, līdz ar to vairumā gadījumu nav kredītsaistību. Salīdzinājumā ar Eiropas Savienību un pasauli turīgie ieguldītāji Baltijā ir vidēji par 10 gadiem jaunāki un to vidū ir augstāks sieviešu īpatsvars.

«Lai gan ieguldījumu risks aug proporcionāli iespējai nopelnīt, tomēr Baltijas turīgie investori izvairās no paaugstināta riska un kā galveno motivāciju savu līdzekļu ieguldīšanai min vēlmi likt savai naudai strādāt. Šādu piesardzīgu un reizē pārdomātu rīcību visdrīzāk veicinājusi krīzes laikā gūtā pieredze. Taču būtiskākais ir izvēlēties stratēģiju, kā likt naudai strādāt un sasniegt noformētos mērķus,» uzsver Swedbank valdes loceklis, Private Banking vadītājs Latvijā Guntars Reidzāns.

Ņemot vērā Baltijas valstu turīgo ieguldītāju zemo riska toleranci, saprotams, ka priekšroka tiek dota ieguldījumiem ar zemāku risku, kā galveno ieguldījumu veidu izvēloties depozītu. Tikmēr ES 31% ieguldītāju izvēlas šo ieguldījumu instrumentu, priekšroku dodot investīcijām vērtspapīros, uzkrājošajā apdrošināšanā un citos ieguldījumu veidos.

Latvijā Private Banking klienti līdzekļus iegulda ar mērķi likt naudai strādāt un nest peļņu ilgtermiņā. 66% turīgo ieguldītāju aktīvus iegulda kontā vai depozītos, un 34% vērtspapīros un citos ieguldījumu veidos. Igaunijā šī attiecība ir puse uz pusi (50% depozītos un 50% vērtspapīros), bet Lietuvā ieguldījumu stratēģija ir vistuvākā Rietumeiropas valstīm - tur 52% ir ieguldījumi vērtspapīros, bet 48% depozītos.

Baltijas turīgos iedzīvotāju raksturo interese par investīcijām vietējos tirgos – visās trīs Baltijas valstīs populārākie ir vietējo emitentu vērtspapīri. Latvijā priekšroka tiek dota Latvenergo obligācijām, Latvijas Gāzes un Ventspils naftas akcijām. Igaunijā visvairāk tiek investēts Tallink, Olympic un Tallinna Vesi akcijās, savukārt Lietuvā – Teo un Vilkyškiu akcijās, kā arī Lietuvas valdības izdotajās obligācijās.

Komentāri

Pievienot komentāru