Investors

Turīgajiem patīk skaidra nauda

Jānis Šķupelis, 09.05.2019

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Turīgie baidās akcijas pirkt dārgi un pieturas pie skaidras naudas

Šobrīd bagātnieki pasaulē pieturas pie skaidras naudas. Lielākie fondu pārvaldītāji atklājuši, ka tās īpatsvars turīgo klientu portfeļos ir sasniedzis gandrīz trešo daļu no tā vērtības. Ļoti augsts tas ir Eiropā – 35% apmērā (līdzīgi augsts tas ir arī Latīņamerikā un Āzijā). Savukārt ASV bagātniekiem tas ir mazāks – 23% apmērā, liecina Šveices bankas UBS pētījums.

Tik liels skaidras naudas īpatsvars portfeļos liecina par to, ka daudziem tomēr īsti nav ticības aktuālajam cenu pieaugumam finanšu tirgos. Rezultātā par labu alternatīvu tiek atzīta līdzekļu nolikšana maliņā. Minētajā aptaujā piedalījās 3,6 tūkst. respondentu, un tā tika veikta 17 valstīs. Tajā tika iztaujāti tādi investori, kuru ieguldījumu portfeļa apmērs bijis vismaz viena miljona ASV dolāru vērtībā. Šajā pašā laikā 42% respondentu teikuši, ka tuvākajā nākotnē tomēr plāno investēt vairāk.

Bail nopirkt dārgi

Jānorāda, ka bieži vien pēc spējākām cenu izmaiņām finanšu tirgus dalībnieku vidū manāma vēlme nedaudz atpūsties no volatilitātes un labāk pieturēties pie skaidras naudas kontā. Pagājušā gada nogalē ASV akciju tirgū cenas nogāzās teju par 20% (Standard & Poor’s 500 akciju indekss). Tomēr kopš Ziemassvētkiem to cena ir strauji palēkusies par 22,7%. Līdzīgi akciju cena pieaugusi arī Eiropā. Pēdējā laikā liela daļa optimisma bijusi saistīta ar pieņēmumiem par tirdzniecības karu jautājumu risināšanos un finanšu tirgiem labvēlīgu centrālo banku politiku. Ne viss gan ir rožaini, un Rietumvalstīs ekonomika tiek saistīta ar izaugsmes cikla beigu stadiju, un kādā brīdī cenu kāpumu balstošo jaunumu, iespējams, sāks pietrūkt. Var saprast tos, kas šo kāpumu ir nokavējuši un pēc tik straujas palielināšanās gluži vēl negrib atgriezties tirgū brīdī, kad viss atkal ir kļuvis nosacīti dārgāks. Jau tagad oma pēc tāda pieauguma ir visai tramīga, kur šo otrdien vien ASV S&P 500 vērtība saruka par 1,65% (bet Eiropas akcijas pēdējo dienu laikā zaudējušas gandrīz 3% vērtības).

Visu rakstu lasiet 9. maija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!