Līdz 2007.gada janvārim izstrādāti 1202 individuālie darba meklēšanas plāni, liecina Labklājības ministrijas (LM) rīcībā esošā informācija.
Šādus plānus saviem klientiem kopš 2006.gada augusta piedāvā izstrādāt LM padotības institūcijas Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Preiļu, Cēsu un Rīgas reģionālajā filiālē. Minētajām filiālēm ar 1.februāri pievienosies vēl Talsu filiāle un Rīgas reģionālās filiāles Centrālais klientu apkalpošanas centrs. Ņemot vērā, ka minētais pilotprojekts izrādījies veiksmīgs un guvis arī bezdarbnieku atsaucību, sākot ar šī gada aprīli individuālos darba meklēšanas plānus NVA speciālisti kopīgi ar bezdarbniekiem izstrādās visā Latvijā.Šo plānu izstrāde nodrošina individuālāku pieeju katram klientam. Plānā noteikti bezdarbnieka un NVA pienākumi un tiesības. Tas paredz, piemēram, bezdarbniekam vajadzīgās apmācības un pasākumus darba meklēšanai. Turklāt speciālists un bezdarbnieks kopīgi vienojas par konkrēto pienākumu izpildes termiņu un nākamās tikšanās datumu. Līdz ar to bezdarbnieks var plānot savu laiku viņam noteikto pienākumu izpildei, neierodoties aģentūrā tieši mēnesi no iepriekšējās apmeklējuma reizes, kā tas bija līdz šim.
Individuālo darba meklētāju plānu izstrāde notiek divās daļās. Pirmo veido bezdarbnieka iespēju novērtēšanas anketa, pēc kuras nosaka bezdarbnieka piederību noteiktai grupai. Pēc anketas aizpildīšanas speciālists sadarbībā ar bezdarbnieku uzsāk plāna sagatavošanu. Minēto plānu iespējams uzsākt sastādīt arī pirms anketas aizpildes.
Individuālie darba meklēšanas plāni tiek izstrādāti atbilstoši bezdarbnieku līdzšinējo prasmju un spēju līmenim. Visus NVA filiālē reģistrētos bezdarbniekus var iedalīt 4 grupās. A grupā ietilpst tie bezdarbnieki, kuri ir gatavi darba tirgum, B grupā - bezdarbnieki, kuriem ir vajadzīga neliela NVA palīdzība, lai iesaistītos darba tirgū, C grupā - tie, kuriem nepieciešams pārkvalificēties vai pilnveidot savu profesionālo kvalifikāciju, bet D - vajadzīgs īpašs NVA atbalsts un ilgstoši apmācību pasākumi.
Atbilstoši minētajam klasifikācijas līmenim un, balstoties uz anketas rezultātiem, bezdarbniekiem tiek piedāvāti arī attiecīgi pasākumi, piemēram, C grupā - subsidētās nodarbinātības pasākumi, modulārā apmācība u.c.
Pērn apstiprinātie grozījumi Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumā nosaka tiesības izstrādāt individuālo darba meklēšanas plānu bezdarbniekiem. Turklāt bezdarbnieka piedalīšanās, sniedzot priekšlikumus šī plāna izstrādē, paredzēta kā viens no bezdarbnieku statusu ieguvušo bezdarbnieku pienākumiem.