Pasaulē

Cīņā ar depresiju Zviedrijas autobusu pieturās uzstāda fototerapijas lampas

Gunta Kursiša, 27.11.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Enerģijas kompānija Umea Energi Zviedrijas pilsētā Ūmeo autobusu pieturās uzstādījusi speciālas gaismas terapijas lampas, lai cīnītos ar iedzīvotāju depresiju, ko izraisījis saulesgaismas trūkums, vēsta thelocal.se.

Kopumā tā dēvētais anti-SAD (Seasonal Affective Disorder) apgaismojums uzstādīts 30 autobusu pieturās pilsētā. Lampas izstaro ne tikai gaismu, bet arī aiztur kaitīgos UV starus, nodrošinot, ka nenotiek nodarīts kaitējums redzei vai ādai.

Enerģija, kas tiek izmantota anti-SAD lampās Ūmeo autobusu pieturās, tiek ražota, izmantojot atjaunojamos resursus, piemēram, saules, vēja un hidroenerģiju.

Šajā gada laikā Ūmeo, kas atrodas 500 kilometrus uz ziemeļiem no Stokholmas, gaišas ir vien piecas stundas dienā. Decembrī diennakts gaišā laika ilgums samazinās vēl par stundu.

«Šajā tumšajā gada posmā cilvēkiem nepieciešama enerģija, un mēs vēlamies sniegt cilvēkiem īstu enerģijas avotu,» paziņojumā pavēstījis Umea Energi izpilddirektors Gorans Ernstsons (Goran Ernstson).

Tiesa gan, ne visi Ūmeo iedzīvotāji ir apmierināti ar inovāciju. «Gaisma ir pārāk spoža, turklāt tā tiek izstarota arī ārpus autobusa pieturas,» thelocal.se norādīja kāds Ūmeo iedzīvotājs.

Gaismas terapija ir pazīstama kā palīgs sezonālās depresijas ārstēšanā, jo tā kompensē saules gaismas trūkumu. Tāpat gaismas terapija pazīstama kā helioterapija vai fototerapija, un to izmanto arī, lai ārstētu ādas slimības, miega vai psihiskos traucējumus.