Neoficiālā jeb ēnu ekonomika varētu palīdzēt Eiropas valstīm nostiprināties ekonomiskās lejupslīdes laikā, taču šīm «neoficiālajām» darbībām jābūt noteiktā attiecībā pret konkrētās valsts ekonomikas izmēriem.
Tā teikts jaunākajā Deutsche Bank ziņojumā, ziņo Financial Times.
Valstīs ar augstu «pelēkās» būvniecības līmeni, nereģistrētiem skaidras naudas darījumiem, iztrūkstošām pavadzīmēm, kā arī nodokļu nemaksāšanas un citu nelikumīgu darbību gadījumiem ir vērojama mazāka ekonomiskā lejupslīde nekā «godīgajiem» kaimiņiem.
Tas gan darbojas tikai tad, ja ēnu ekonomika notiek lielos apjomos, kā, piemēram, Grieķijā, kuras premjerministrs Džordžs Papndreu šomēnes atzina, ka valsts sabiedrisko pakalpojumu sektorā valda korupcija.
Neskatoties uz valsts finanšu problēmām, Grieķijas ekonomika šogad sarukusi vien par aptuveni 1%. Salīdzinājumam Eiropas Savienības (ES) ekonomika kopumā šogad sarukusi par 4%.
Uzsverot, ka tās ziņojums nav pilnībā nopietns, Deutsche Bank arī norāda, ka valstis, kurām patlaban neveicas tik labi, ieskaitot Vāciju, iedzīvotāji savā darbā nav tik godīgā kā, piemēram, austrieši, un nepieliek arī tik daudz pūļu, lai apietu likumu, kā Grieķijā.
Deutsche Bank aprēķinājusi, ka vissliktāk valstij klājas tad, ja tās ēnu ekonomikas apjoms ir 14.3318% no valsts iekšzemes kopprodukta (IKP).
Viens no izskaidrojumiem, kāpēc ēnu ekonomika veicina valsts labklājības celšanos ir tāds, ka labi funkcionējoša «neoficiālā» nozare nodrošina stabilu alternatīvu oficiāli nenodarbinātajiem, taču godīga saimniekošana galu galā noved pie labāka iznākuma, norāda Deutsche Bank.