Dienas Biznesa klubā diskutē par IIN 

Nākamgad varētu būt izmaiņas darba spēka nodokļos – IIN likme varētu tikt saglabāta šā gada līmenī, bet tiktu celts neapliekamais minimums

Sanita Igaune, 28.1.2015
1/29

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Droši vien galvenais jautājums ir par nodokļiem – celsim vai necelsim, pildīsim vai nepildīsim solījumus, Dienas Biznesa (DB) klubā, kas apvieno ietekmīgākos Latvijas uzņēmējus, uzrunu sāka finanšu ministrs Jānis Reirs. Latvijā nozīmīgi pēdējo reizi nodokļi tika celti 2009. un 2010.gadā, jo pārējās izmaiņas vairāk ir vērtējamas kā nianses. Arī, veidojot šā gada valsts budžetu, nodokļi netika celti, atgādināja J. Reirs, vēršot uzmanību, ka no vienas puses ir spiediens par nodokļu necelšanu, bet no otras puses ir spiediens par algu palielināšanu skolotājiem, mediķiem, policistiem. Ir bijuši dažādi piedāvājumi celt valsts budžeta deficītu, kas palielinātu kopējo valsts ekonomikas apmēru, bet viens prātīgs politiķis ir teicis, ka vienīgais, ko politiķis var darīt demogrāfijas labā, ir neatstāt parādus saviem bērniem. Ģimenē mēs taču neņemam kredītus ar domu, ka bērni tos atdos un viss būs kārtībā. Kredītus ņemam pārdomāti, saskaņoti ar ieņēmumu apjomu, klāstīja J. Reirs.

Kur ņemt naudu?

Latvijā ēnu ekonomikas īpatsvars salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm ir viens no augstākajiem. «Nodokļu nemaksāšana sākas mūsu galvās,» novērojis J. Reirs. Latvijā aptuveni 200 tūkst. ļaužu saņem algu aploksnēs. Iedomājaties, Gan bei grupa nodrošinātu algu pielikumu skolotājiem, ja valsts spētu iekasēt visus nodokļus, ko katrs no mums, apmeklējot šos restorānus, ir jau samaksājis, atzīmēja J. Reirs. Ēnu ekonomikas apkarošanai jātiek virzītai trīs virzienos. Pirmkārt, ir jāmaina publiskā doma un uzskati. Otrkārt, ir nepieciešamas izmaiņas uzņēmējdarbības vidē, kā arī jāmaina valsts attieksme, piemēram, nepieciešama iniciatīva pārskatīt bezgalīgos tiesāšanās procesus. Tāpat ir jābūt simetriskai atbildībai. Man ir svarīgi, lai uzņēmums, kas kaut ko ir pārkāpis, turpinātu strādāt, nevis pārtrauktu darbību piemērotās soda naudas apjoma dēļ, piebilda J. Reirs. Treškārt, nepieciešams izmaiņas regulējumos, kur ar saviem ierosinājumiem palīgā varētu nākt uzņēmēji. Strādājot trīs mēnešos padomē, kas izveidota ēnu ekonomikas apkarošanai, izstrādāsim vadlīnijas, ko vēlamies sasniegt.

Visu rakstu Diskutē par IIN lasiet 28. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.