Makroekonomika

Dienas tēma: Paliek 9% likme ar «pievienoto vērtību»

Māris Ķirsons, 24.04.2015

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem 9% likmi saglabās, taču tikai uz trīs gadiem, turklāt tiks ieviesti liegumi, ierobežojumi un papildu maksājumi, kas atbaidīs šī režīma pievilcību, bet daļai no esošajiem nāksies pāriet uz parasto nodokļu režīmu vai likvidēties.

Šādu ainu ieskicē vairāki DB aptaujātie mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāji, vērtējot vakar Saeimā akceptētos grozījumus.

«Dīvaini, bet pēc šādu grozījumu pieņemšanas mēs būsim pirmā valsts ES un varbūt arī pasaulē, kas postmodernismā likumiskā kārtā būs legalizējusi sava veida «verdzību», jo MUN maksātāju darbiniekiem būs grūti atrast darbu, tāpēc ka vienīgā vieta būs parastā nodokļu režīmā strādājoša kompānija,» analizē mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja SIA Biznesa attīstības risinājumi īpašnieks Kaspars Kociņš. Viņaprāt, papildu ierobežojumi nevis veicinās, bet gan bremzēs mazo biznesu izmantot MUN režīmu. «Cik ir pārdomāts šāds risinājums un kā interesēs tas ir pieņemts – vai to, kuriem šis MUN ir vajadzīgs realitātē, vai arī to, kuri vēlas slēgt šo iespēju vai, citiem vārdiem sakot, to padarīt par nepieejamu,» uz jautājumu, kam šādas izmaiņas izdevīgas, ar pretjautājumu atbild K. Kociņš. Viņš savu sacīto pamato ar to, ka pašlaik vēl nav oficiāli zināmas MUN darbībai liegtās nozares.

«Gribu zināt, kas un pēc kādiem kritērijiem noteiks nozares, kurās MUN režīmu vairs nevarēs izmantot, jo pašlaik tas nav zināms,» tā SIA A&I Konsultāciju birojs līdzīpašnieks Ingemārs Liakovičus. Viņaprāt, šāda diskriminācija, kur vieni varēs, bet otri ne, ir ļoti diskutabla un vienlaikus riskanta. Viņš norāda, ka nodokļu administrācijai būs jāpārbauda, vai MUN režīmā kāds nedarbojas šim nodoklim slēgtajās nozarēs. «Kā to kontrolēs, cik tas izmaksās valstij un kam tas vispār ir izdevīgi?» jautā I. Liakovičus. Viņš gan kopumā atbalsta ideju par 9% MUN likmes terminēšanu uz trijiem gadiem un tam sekojošo 12% likmi. «Ideja, ka trīs gadu laikā biznesa iesācējs ieskrienas un tad sāk maksāt lielāku nodokli vai pāriet uz parasto nodokļu režīmu, ir apsveicama, jo šajā laikā taču var nostiprināties un pat iekrāt kādus taukus, un līdz ar to arī maksāt lielāku nodokli,» analizē I. Liakovičus.

Plašāk lasiet rakstā Paliek 9% likme ar «pievienoto vērtību» piektdienas, 24. aprīļa, laikrakstā Dienas Bizness (4. lpp.)!