Eksperti

Finansējuma pieejamība jaunajā realitātē Latvijā

Rūdolfs Krese, ZGI investīciju direktors, 22.03.2022

Jaunākais izdevums

Turbulence pasaules akciju tirgos, inflācija, strauji augošās jēlnaftas un energoresursu cenas rada bažas par recesiju, taču globālā ekonomika izskatās noturīga un šo brīdi no krīzes var pārvērst iespējā.

Izaugsmes kapitāla fonds ZGI Capital ir apņēmies turpināt investīciju stratēģiju, veicot ieguldījumus Latvijas uzņēmumos, kuri vēlas pārorientēt eksporta tirgus, palielināt ražošanas apjomus, modernizēties vai iegādāties konkurējošus uzņēmumos.

Vidējais investīcijas apjoms ir divi miljoni eiro un maksimālais ieguldījums var sasniegt piecus miljonus eiro. Minimālā investīcija ir 500 tūkstoši eiro. No jaunākā fonda līdz šim veikti septiņi investīciju darījumi un tuvākajā laikā plānots veikt vēl līdz desmit ieguldījumiem. Krīze ir labs laiks, kad attīstīties. Ja ir labs plāns, mēs esam gatavi to finansēt. Ir jāiet uz priekšu – mēs turpinām ticēt šim tirgum un atbalstīt labus uzņēmumus. Vēsture rāda, ka tieši krīzes apstākļos, kad konkurenti minstinās, vēlāk veiksmīgākie uzņēmumi pieņem lēmumus par attīstību.

Palīdz ātrāk sasniegt mērķus

Kas īsti ir riska kapitāls? Riska kapitālu mēdz salīdzināt ar dažādiem pārvietošanās veidiem – var iet ar kājām, bet ar mašīnu noteikti galamērķi izdosies sasniegt ātrāk. Riska kapitāla fonds investē uzņēmumā attīstībai nepieciešamo finansējumu, kļūstot par tā līdzīpašnieku. Pēc vairākiem gadiem, kad mērķi ir sasniegti, fonds pārdod savu investīciju. Parasti tas notiek, kad uzņēmums piesaista nākamā līmeņa investīcijas, apvienojas ar kādu citu kompāniju vai uzņēmuma vadība izpērk fondam piederošās kapitāldaļas.

Investējot mēs domājam kā uzņēmēji, mēs iekāpjam uzņēmēja biksēs. Mūsu interesēs ir maksimāli vairot uzņēmuma vērtību – mēs palīdzam ar pārdošanu, mārketingu, kontaktiem, nākamā līmeņa finansējuma piesaisti. Mērķis ir darīt visu iespējamo, lai maksimizētu uzņēmuma vērtību. Investoram vienmēr pieder mazākuma daļas uzņēmumā. Tam nekad nepieder vairāk kā 49% kapitāldaļu. ZGI pārvalda dažādu investoru līdzekļus. To vidū liela daļa ir "Altum" finansējums, kā arī pensiju fondu, apdrošināšanas sabiedrības un privāto investoru nauda.

Palīdz pārorientēties

Lai piesaistītu riska kapitālu, uzņēmumam ir vajadzīgs attīstības plāns, piemēram, straujākai izaugsmei. Šobrīd aktuāli ir diversificēt eksporta tirgus un pārorientēties no Austrumeiropas uz Rietumeiropu. Attīstība prasa investīcijas cilvēkresursos, ražošanā, mārketingā.

Mēs varam finansēt gan apgrozāmos līdzekļus, gan pamatlīdzekļus. Ja uzņēmumam ir skaidrs plāns, mēs piegādājam investīcijas tā izpildei. Fonds nodrošina arī mezanīna aizdevumus. Tā ir iespēja iegūt nepieciešamos līdzekļus no bankas gadījumos, kad pašu ieguldījuma rādītāji nav pietiekami – šo finansējumu var nodrošināt fonds. Mezanīna aizdevums izmantojams arī gadījumos, kad banka ir sasniegusi savus limitus attiecībā uz uzņēmuma finansēšanu. Fonda ieguldījumu stratēģijā ietilpst arī izpirkšanas kapitāla (“buy-out”) elements. Attiecīgi ar šo finansējumu iespējams gan finansēt sava uzņēmuma īpašnieku izpirkšanu, gan citu uzņēmumu, tsk. konkurentu iegādi.

Nauda kopā ar biznesa partneri

Riska kapitāls atvieglo piekļuvi kapitālam augstāka riska uzņēmumiem, ko tradicionālie finanšu instrumenti nefinansē. Šis ir vēl viens finansējuma veids, turklāt uzņēmums iegūst ne tikai "pliku" naudu, bet arī partneri, kas ir ieinteresēts tā attīstībā. Piemēram, ja dibinātājs plāno pēc pieciem gadiem pārdot sev piederošo uzņēmumu, ar riska kapitāla klātbūtni šis darījums būs vērienīgāks un vieglāk īstenojams nekā bez tā. Domājot par to, kas vieno uzņēmumus, kuros ZGI līdz šim ir investējis, viņš teic, ka tās ir komandas ar degsmi un labu pārvaldību. Viņi uzdrīkstas un spēj pielāgoties jauniem apstākļiem, meklē jaunus tirgus un iespējas. Šiem uzņēmumiem piemīt ekstremāla spēja nepadoties. Pat pēc saskaršanās ar neveiksmēm viņi turpina iet uz priekšu.

Investē dažādu nozaru uzņēmumos

Fonds finansēja degvielas uzpildes staciju un koncepta veikalu tīkla Kool Latvija sākotnējo attīstību. Vēlāk fonda investīcijai pievienojās nākamie investori. Ieguldījums tika realizēts to pārdodot Olerex grupai, tā rezultātā Olerex kļuva par vienīgo Baltijas izcelsmes degvielas mazumtirgotāju, kura stacijas aptver visas trīs Baltijas valstis.

Fonda portfelī ir arī labi atpazīstamais un klientu iemīļotais uzņēmums Mobilly. ZGI Capital finansēja jaunu produktu izstrādi un attīstīšanu. Šobrīd Mobilly ir diversificējis savu pakalpojumu klāstu, piedāvājot stāvvietu risinājumus, QR koda biļetes Rīgas sabiedriskajā transportā, e-uzlādes pakalpojumus, vilcienu un autobusu biļetes telefonā kā arī daudzus citus pakalpojumus.

Spilgts piemērs ir uzņēmums Mārupes Metālmeistars – fonda finansējums sekmēja tā strauju izaugsmi. Kopš fonda investīcijas brīža tā apgrozījums ir trīskāršojies un peļņa četrkāršojusies.

Kopš pirmā fonda izveides 2005. gadā ZGI Capital ir veicis ieguldījumus 38 uzņēmumos, izveidojot veiksmīgu portfeli Baltijas reģionā. ZGI Capital ir reģistrēts Latvijā, un fonds ir dibināts Latvijā. Fonda pārvaldnieka darbību regulē Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

Aicinām pieteikties finansējumam, aizpildot šo formu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

ZGI Capital pārvaldītais fonds ZGI-4 investējis 1,5 miljonus eiro jaunuzņēmumā eAgronom, un 60% no šīm investīcijām jeb 0.9 miljonu eiro ir ALTUM ieguldījums no Eiropas Savienības fondu resursiem.

eAgronom, kas Baltijā un Polijā jau šobrīd ir plaši pazīstams ar savu saimniecību pārvaldības platformu, ir izveidojis unikālu carbon farming programmu lauksaimniekiem. Investīcijas piešķirtas uzņēmuma apgrozāmo līdzekļu palielināšanai un tālākai attīstībai. eAgronom ir izstrādājis unikālu programmu lauksaimniekiem, kas palīdz ieviest ilgtspējīgas augsnes apstrādes metodes un nodrošināt visaugstākajiem kvalitātes standartiem atbilstošu carbon offsets ģenerēšanu, uzskaiti, sertifikāciju un pārdošanu.

Tā kā lauksaimniecība ir viens no lielākajiem vides piesārņotājiem, tai ir arī būtiska loma planētas atveseļošanā. Vienlaikus augsne ir viena no pasaules lielākajām dabiskajām oglekļa krātuvēm. Izmantojot noteiktas saimniekošanas metodes, ir iespējams būtiski uzlabot oglekļa piesaisti no atmosfēras augsnē, tādējādi gan palielinot augsnes kvalitāti un ražību, gan samazinot minerālmēslojuma izmantošanas nepieciešamību un sniedzot nozīmīgu ieguldījumu vides mērķu sasniegšanā. Saudzīgas saimniekošanas rezultātā augsnē piesaistītā oglekļa daudzumu ir iespējams izmērīt, kas lauksaimniekiem var dot iespēju gūt papildu ienākumus no tā saucamo carbon offsets radīšanas.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas Biznesa Eņģeļu Tīkls (LatBAN) un Latvijas Privātā un riska kapitāla asociācija (LVCA) noteikuši nominantus apbalvojumam “Gada investors 2021” par pērnā gada Latvijas nozīmīgākajām investīcijām industrijā.

Uz apbalvojumu pretendē gan privātie investori (komerceņģeļi), gan juridiskie un institucionālie investori, gan privātā un riska kapitāla darījumu konsultanti.

“Gada investors 2021” konferences un apbalvošanas ceremonijas laiks ir pārcelts uz ceturtdienu, 31. martu, plkst. 16.00. Ņemot vērā notikumus Ukrainā, mainīta pasākuma programma, iekļaujot divas ekspertu paneļdiskusijas.

Pirmajā diskusijā informēs par ekonomikas tendencēm un attīstības scenārijiem Latvijā. Otrajā diskusijā uzņēmējdarbības un investīciju vides eksperti no Gruzijas un Izraēlas stāstīs par savu valstu pieredzi – kādas pārmaiņas notiek un kā var atbalstīt valsts ekonomiku kara laikā un pēckara periodā. Savukārt pārstāvis no Ukrainas dalīsies pieredzē galvenokārt par uzņēmējdarbības situāciju līdz karam. “Gada investors 2021” būs skatāms tiešsaistē, LatBAN un LVCA Facebook lapās un LatBAN YouTube kanālā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Augsto tehnoloģiju uzņēmuma AS "HansaMatrix" asociētais uzņēmums SIA "Lightspace Technologies" sācis procesu akciju kotācijai Toronto biržā, teikts paziņojumā biržai "Nasdaq Riga".

Lēmums kļūt par publiski kotētu uzņēmumu Toronto biržā "TSX Venture Exchange" pieņemts, lai sasniegtu "Lightspace Technologies" stratēģiskos biznesa attīstības mērķus, izvērtējot stratēģiskās attīstības iespējas, kā arī, ņemot vērā sarežģīto investīciju klimatu reģionā. Finansējums tiks piesaistīts, izmantojot privāto investoru ieguldījumus.

Sīkāku informāciju par kotāciju biržā uzņēmums atklās atbilstoši normatīvu prasībām.

"HansaMatrix" pieder 67,7% "Lightspace Technologies" kapitāldaļas ar meitasuzņēmuma AS "Lightspace Holding" starpniecību.

Vienlaikus kompānijā min, ka "HansaMatrix" daļu skaits uzņēmumā samazināsies, pirms kotēšanas biržā konvertējot no trešajām pusēm saņemtos konvertējamos aizdevumus.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Augsto tehnoloģiju uzņēmums "HansaMatrix" no industriālā sektora klienta Ziemeļvalstīs saņēmis ražošanas pasūtījumu 5,3 miljonu eiro apmērā, teikts kompānijas sniegtajā informācijā biržai "Nasdaq Riga".

Pēc kompānijas pārstāvju minētā, "HansaMatrix" saņēmis ražošanas pasūtījumu elektrības pārvades gaisvadu līniju bojājumu indikatoru sistēmu ražošanai un piegādei esošam klientam Ziemeļvalstīs industriālā tirgus sektorā.

Plānoto piegāžu apmērs 2022. un 2023.gadā sasniegs 5,3 miljonus eiro, sākot no 2022.gada ceturtā ceturkšņa.

Klienta nosaukums atbilstoši konfidencialitātes līguma nosacījumiem netiek izpausts.

Jau vēstīts, ka "HansaMatrix" koncerns pagājušajā gadā strādāja ar 21,962 miljonu eiro auditēto apgrozījumu, kas ir par 2,8% mazāk nekā 2020.gadā, bet koncerna zaudējumi palielinājās 2,3 reizes un bija 1,952 miljoni eiro. Vienlaikus "HansaMatrix" mātesuzņēmums pērn strādāja ar 21,359 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 0,1% mazāk nekā 2020.gadā, kā arī cieta 1,453 miljonu eiro zaudējumus, kas ir 2,2 reizes vairāk nekā 2020.gadā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aizvadītas izglītības organizācijas “Junior Achievement Latvia” un “Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras” organizētās Jauno uzņēmēju dienas 2022, kurās noskaidroti Latvijas labākie skolēnu mācību uzņēmumi (SMU) un uzņēmējdarbības izglītības pedagogi valstī.

Tiesības pārstāvēt valsti Eiropas labāko mācību uzņēmumu konkursā šovasar izcīnījis SMU “ThreeCube”. Skolēni radījuši ar 3D printeri drukājamas dažādu rotaļu tēlu figūras. Tās kopā ar aplikāciju “C-app” ļaus sākumskolas vecuma bērniem saistošā veidā apgūt dažādus mācību priekšmetus, piemēram, matemātiku, angļu valodu vai latviešu valodu.

Uzņēmumu izveidojuši četri skolēni no Āgenskalna Valsts ģimnāzijas un konkursā uzņēmums saņēma arī titulu “Latvijas labākais tehnoloģiju SMU”. Šo titulu piešķir labākajam “Junior Achievement Latvia” un “Printful” SMU tehnoloģiju un inovāciju programmas dalībniekam, kas programmas ietvaros radījis dzīvotspējīgāko tehnoloģijās balstīto produktu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Augsto tehnoloģiju uzņēmums AS "HansaMatrix" šogad prognozē koncerna apgrozījumu 26-28 miljonu eiro apmērā, teikts uzņēmuma paziņojumā biržai "Nasdaq Riga".

Iepriekš martā uzņēmums prognozēja koncerna apgrozījumu šajā gadā 24-26 miljonu eiro apmērā.

Tāpat uzņēmumā prognozē EBITDA rentabilitāti 9-12% apmērā, pretēji martā prognozētajiem 13-15%.

Savukārt 2023.gadam "HansaMatrix" prognozē 32-34 miljonu eiro apgrozījumu un EBITDA rentabilitāti 10% līdz 13% apmērā.

Paziņojumā biržai teikts, ka "HansaMatrix" neizpildīto pasūtījumu apmērs 2022.gada trešā ceturkšņa beigās sasniedza 19,2 miljonus eiro, kas, nedaudz uzlabojoties pusvadītāju pieejamībai, samazinājās par 11,9%, salīdzinot ar attiecīgo rādītāju 2022.gada otrā ceturkšņa beigās.

Maržas 2022.gadā ietekmējuši tādi faktori kā ražoto produktu klāsta izmaiņas, globālais pusvadītāju deficīts un enerģijas cenu pieaugums un svārstīgums, kas, cita starpā, veicina vispārējo un algu inflāciju Latvijā, Eiropas Savienības un citās valstīs, teikts paziņojumā.

Komentāri

Pievienot komentāru