Nekustamais īpašums

FOTO: Gada balvai Rīgas arhitektūrā izvirzītie objekti tuvplānā – bijušās viesnīcas Rīga pārbūve

Zane Atlāce - Bistere, 19.09.2018

Foto: Aivars Siliņš/ arhitekts.riga.lv

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Db.lv piedāvā tuvplānā aplūkot Gada balvai Rīgas arhitektūrā 2018 izvirzītos objektus - šoreiz ieskats viesnīcas ēkas pārbūvē Aspazijas bulvārī 22.

Bijušās viesnīcas Rīga pārbūve par starptautiski augstās klases viesnīcu tīkla Kempinski objektu veikta augstā izpildījuma kvalitātē, lietojot augstvērtīgus materiālus atbilstoši šī līmeņa standartiem, uzskata Latvijas Arhitektu savienības pārstāve Daiga Dzedone.

Pilnībā ir respektēts un saglabāts ēkas ārējais vēsturiskais veidols, pilnveidota un uzlabota konstruktīvā struktūra, veiktas funkcionālā plānojuma izmaiņas un klasiska stila interjera izveide. «Diemžēl, neskatoties uz interjera autoru lielo darbu un, neapšaubāmi, augsto izpildījuma līmeni, interjers kopumā ir bezpersonisks, bez identitātes. Priecē fakts, ka daļa apdares materiālu ir vietējās izcelsmes, tāpat arī pārliecinoši augstās kvalitātes mēbeļu un citu interjera elementu realizācija ir Latvijas ražotāju darbs, taču ne dizaina izveide, kurš tiešā veidā, kaut arī ar saprotamu iemeslu dēļ veiktām izmaiņām, ir kopēts no pasaulē atpazīstamu zīmolu paraugiem (pasūtītāja pārstāvja informācija objekta apskates laikā),» vērtē D.Dzedone. Taču kopumā, viņas ieskatā, objekts ir kvalitatīvs pienesums Rīgas arhitektūrai.

Ilgtspējīgas būvniecības padomes pārstāvis Mārtiņš Žvīgurs uzsver, ka šajā gadījumā ir runa par rekonstrukciju Rīgas centra ēkai, kas celta pēckara gados ar tajā laikā pieejamām tehnoloģijām un tā laika izpratni par viesnīcai nepieciešamo plānojumu. «Kā būtisks apgrūtinošs faktors noteikti ir jāmin ēkās nolietojums, kas prasīja daudzu konstruktīvo elementu izveidošanu pilnīgi no jauna. Esošas ēkas rekonstrukcija, lai tā atbilstu augstas kvalitātes 5* viesnīcas statusam attiecībā uz funkcionalitāti, interjeru, mikroklimatu un energoefektivitāti, noteikti bija liels izaicinājums inženiersistēmu projektētājiem un būvniekiem,» uzskata M.Žvīgurs.

Viņš norāda, ka šajā projektā ir realizēti vairāki ievērības cienīgi risinājumi, kas vienkopus ļauj definēt šo ēku kā ilgtspējības principiem atbilstošu un mūsdienīgu. Pie tādiem jāpiemin augstākās klases vadības sistēma (BMS), kas nodrošina vēdināšanu un gaisa kondicionēšanu, klimata vadību telpās, dzesētāja integrāciju, apgaismojuma vadību, DALI sistēmu, skaitītāju nolasīšanu u.c. Šāda integrēta sistēmu vadība nodrošina līdz pat 50% zemākus ēkas ekspluatācijas izdevumus, jo salāgo maksimāli efektīvu visu sistēmu savstarpējo darbību (piemēram, izslēdz iespēju darbināt gan apkuri, gan dzesēšanu vienlaicīgi). «Kā papildus ilgtspējības kritēriju var minēt vietējo izejmateriālu un ražotāju izmantošanu, tādējādi netiešā veidā samazinot ēkas CO2 ietekmi uz vidi – visas koka durvis, mēbeles, visa koka apdare ir izgatavota tepat Latvijā,» savā vērtējumā norāda M.Žvīgurs.

Par veiksmīgum viņaprāt, uzskatāms arī projekta autoru pirmā stāva pārbūves redzējums, pārceļot restorānu no Aspazijas ielas puses, kas pēc būtības ir pietiekami noslogota transporta artērija, uz Vaļņu ielas pusi un padarot restorānu par publiski pieejamu arī no šīs gājēju ielas, tādējādi atdzīvinot šo gājēju ielas posmu, jo iepriekš uz šo ielu bija pavērsta vecās viesnīcas sētas fasāde un faktiski šis gājēju zonas posms bija nedzīvs.

Kopumā objekts M.Žvīgura skatījumā ir vērtējams kā ilgtspējības principiem atbilstošs un noteikti var kalpot kā labs fundamentālas rekonstrukcijas paraugs, kuram par pamatu ir augstas pasūtītāja prasības ēkas funkcionalitātei un kvalitātei.

Jau vēstīts, ka izvērtējot visus pretendentus, Gada balvai Rīgas arhitektūrā 2018 žūrija nolēmusi izvirzīt kopumā 10 objektus. Nobalsot par sev tīkamāko objektu iespējams Rīgas pilsētas arhitekta biroja Facebook kontā.

Tradicionāli Gada balva Rīgas arhitektūrā tiek pasniegta oktobra pirmajā pirmdienā - Pasaules Arhitektūras dienā, kas šogad tiks atzīmēta 1.oktobrī. Plānots, ka tradicionāli balva tiks pasniegta iepriekšējā gadā par labāko atzītajā būvē - Pullman Riga Old Town viesnīcā.

LASI VĒL:

FOTO: Gada balvai Rīgas arhitektūrā izvirzītie objekti tuvplānā – trīs nami Miesnieku ielā

FOTO: Gada balvai Rīgas arhitektūrā izvirzītie objekti tuvplānā – RSU dienesta viesnīca

FOTO: Gada balvai Rīgas arhitektūrā izvirzītie objekti tuvplānā – viesnīca Kaļķu ielā

FOTO: Gada balvai Rīgas arhitektūrā izvirzītie objekti tuvplānā – atjaunotais VEF ražošanas korpuss

FOTO: Gada balvai Rīgas arhitektūrā izvirzītie objekti tuvplānā - nama pārbūve Artilērijas ielā

FOTO: Gada balvai Rīgas arhitektūrā izvirzītie objekti tuvplānā – biroju ēka Mūkusalas ielā

FOTO: Gada balvai Rīgas arhitektūrā izvirzītie objekti