FOTO: Paziņoti Latvijas Arhitektūras gada balvas pusfinālisti 

Šodien paziņoti Latvijas Arhitektūras gada balvas 2016 pusfinālisti – 16 darbi, kas tālāk cīnīsies par valsts augstāko apbalvojumu arhitektūrā. Pusfinālistus nominēja nacionālā žūrija, savukārt tagad izvēlēto darbu vērtēšana tiks nodota starptautiskās žūrijas rokās, kas paziņos labākos Latvijas Arhitektūras gada balvas 2016 apbalvošanas ceremonijā 19.maijā.

Žanete Hāka, 15.4.2016
1/16

Liepājas daudzfunkcionālais kultūras centrs «Lielais dzintars»
Adrese: Liepāja, Radio iela 8

Avots: Indriķis Stūrmanis

Kopumā šogad konkursam tika pieteikts 51 darbs, to vidū gan lielu rezonansi izpelnījušies sabiedriski nozīmīgi objekti, gan privātās rezidences, gan arī nozīmīgi ar arhitektūru saistīti notikumi. Pusfinālam izvirzīti 16 darbi, no kuriem lielākais skaits – septiņi – ir restaurācijas un rekonstrukcijas darbi: Aldara alus darbnīca, Dzintaru koncertzāle, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Maltas vidusskolas, Rēzeknes Zaļā sinagoga, Ventspils Profesionālās vidusskolas mācību ēka un Villa Rota.

Pusfinālistu vidū iekļautas sešas jaunbūves – CSDD klientu apkalpošanas centrs, Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskais centrs, apartamentu komplekss Kado Karim, Kolekcionāra māja, Liepājas daudzfunkcionālais kultūras centrs "Lielais dzintars" un Ventspils Profesionālās vidusskolas dienesta viesnīca. No interjera risinājumiem pusfinālā iekļauts Divu līmeņu lofts Ģipša fabrikā, starp vides objektiem izcelta Neikenkalna dabas koncertzāle Dikļos, savukārt arhitektūras procesu kategorijā izvirzījušies raidījums Adreses un R.Šmēlinga konference Vecrīgas reģenerācija: vai vecpilsētai būtu jāpielāgojas [laikam].

Žūrijas pārstāvji preses konferencē norādīja, ka balvai pieteikto darbu līmenis ir iepriecinošs - visi iesniegtie darbi ir patiešām kvalitatīvi, kamdēļ arī vērtēšanas darbs nepavisam nav bijis viegls. Viedokļi par daudziem darbiem būtiski atšķīrušies, un atlasītie 16 darbi ir rūpīgas apskates un nopietnu diskusiju rezultāts.

«Pieteiktajos objektos dominē labi padarīts darbs – ļoti cienījams, atbildīgs, arī grūts un sarežģīts darbs. Tajā pašā laikā nav daudz tādu objektu, kas mūs pārsteigtu, un, iespējams, ēku lietotājiem tas nemaz nav nepieciešams. Žūrijas uzdevums bija atlasīt darbus ar kādu papildu vērtību,» stāstīja žūrijas pārstāvis Uģis Kaugurs.

«Jau tradicionāli Latvijas arhitektūras konkursos ar augstu kvalitāti izceļas restaurācijas un rekonstrukcijas projekti. Kamēr sabiedriskās ēkās īpaši vērtējām to atbilstību iedzīvotāju vajadzībām ilgtermiņā, mazāka apjoma darbiem ir lielākas iespējas izcelties ar radošiem risinājumiem. Dažkārt gan ekspresīva forma un vēlme sekot pasaules tendencēm dominē pār funkcionalitāti. Īpaši iepriecina tie objekti, kas sakārto un rūpējas arī par apkārtējo vidi, un tādus gribētos redzēt vairāk,» komentēja Evelīna Ozola.

Nacionālā žūrija šogad darbus vērtēja šādā nozares ekspertu sastāvā: pagājušā gada apbalvoto darbu autoru pārstāvji – arhitekti Sintija Vaivade, Didzis Jaunzems un Juris Mitenbergs, grafikas dizainers Edgars Zvirgzdiņš, arhitekts Uģis Kaugurs, arhitekte un urbāniste Evelīna Ozola, sociālantropologs Viesturs Celmiņš un tēlnieks Gļebs Panteļejevs. Tālāk atlasītos 16 pusfinālistu darbus izskatīs un gala lēmumus par finālistiem un galvenajām balvām pieņems starptautiskā žūrija. Darbi tiek vērtēti pēc vienotiem kritērijiem, ņemot vērā ideju un koncepciju, darba viengabalainību, atbilstību projekta uzdevumam, kontekstu un mērogu, rūpību un pamatīgumu, kā arī sabiedrisko nozīmīgumu un emocionālo iedarbību.

Latvijas Arhitektūras gada balvas 2016 vērienīgākie notikumi norisināsies no 16. līdz 19. maijam, kas izsludināta par Arhitektūras nedēļu. Tās ietvaros 16.maijā tiks plašākai publikai atklāta pusfinālam izvirzīto darbu izstāde. 17.maijā notiks dokumentālās filmas The Competition pirmizrāde Latvijā, uz kuru speciāli ieradīsies arī filmas režisors Anhels Borego Kubero (Spānija). Savukārt 19.maijā plānotas publiskas ārvalstu lektoru lekcijas un diskusijas, kā arī gaidītākais notikums – Latvijas Arhitektūras gada balvas 2016 pasniegšanas ceremonija. Šogad par centrālo pasākumu vietu izvēlēts kinoteātris Splendid Palace.

 

Tevi varētu interesēt

Kompānija Hoppa, kas pasaulē piedāvā tranporta pakalpojumus uz lidostu, apkopojusi datus par...

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no...

Azartspēļu nozare briest pārmaiņām, kas liks visus spēļu automātus saslēgt vienotā tīklā,...

Žurnāls France Football apkopojis vislabāk apmaksāto futbolistu sarakstu, bagātību vērtējot,...

Basketbolists Kobe Braients ir viens no izcilākajiem NBA spēlētājiem, taču trešdienas naktī...

Nepalaid garām

Akciju sabiedrība "Meridian Trade Bank" 22. janvārī ir mainījusi nosaukumu uz "Industra...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

2019. gada desmit lielāko nekustamā īpašuma darījumu sarakstā Rīgā un Pierīgā ir ne...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

No šīs sadaļas

Piektdien Rīgā aizdedzies Okupācijas jumts, taču tagad ugunsgrēks lokalizēts, sociālajā vietnē...

Apdrošināšanas sabiedrības Balta (PZU grupa) rīcībā esošie dati liecina,...

Būvniecības nozares pārstāvji un Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) vērsusies pie Valsts...

Sakarā ar ielas seguma atjaunošanas darbiem no 19.aprīļa līdz 2.maijam tiks ierobežota...

Māja Losandželosā, kas patlaban tiek pārdota par 150 miljoniem ASV dolāru, drīzāk...

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā apsūdzētie tiesā savu vainu viņiem celtajās apsūdzībās...

Rīgas Centrālcietums ir lielākā ieslodzījuma vieta Latvijā. Tas ir izmeklēšanas cietums,...

Pēdējie aprēķini liecina, ka sistemātiski neuzlabojot Latvijā esošos ceļus, vai arī vispār...

No nākamā gada būvniekus varētu iedalīt pēc atbilstības noteiktiem kritērijiem, kas atvieglotu...

Šodien VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) kopā ar Valsts prezidenta kancelejas pārstāvjiem...