Karjera

Gadu mācīsies no finanšu direktora

Elīza Grīnberga, speciāli DB, 30.11.2018

Foto: Paula Čurkste/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirms trim mēnešiem uzņēmums Tele2 Latvijas jauniešiem izsludināja prestižu prakses programmu «Piestartē savu karjeru» (Management trainee), kas tiek īstenots jau citās uzņēmuma grupas darbības valstīs un pirmo reizi arī Latvijā.

Šī prakses vieta paredz apmaksātu 12 mēnešu stažēšanos pie grupas augstākā līmeņa vadītāja, kļūstot par tā labo roku, un iesaistoties svarīgākajos uzņēmuma procesos kā vietējā, tā arī starptautiskā līmenī.

Latvijā šī iespēja tika piedāvāta erudītākajam finanšu jomas absolventam, kurš stažējas pie uzņēmuma finanšu direktora Arņa Priedīša. Atlases procesa laikā vislabāko spēju reaģēt uz izaicinājumiem un neapjukt dažādās situācijās parādīja Laura Salmiņa, kura gadu varēs strādāt blakus finanšu direktoram. L. Salmiņa stāsta, ka būtisku artavu devušas mācības ārvalstīs un viņas daudzpusīgā personība, spējot vienlaicīgi apvienot finanšu zināšanas ar iniciatīvu un spēju sadarboties ar cilvēkiem. Pēc viņas domām, veiksmes formula jauniešiem ir studijas ārzemēs apvienojumā ar darbu Latvijā.

Gāja mērķtiecīgi

«Lai gan kādreiz sapņoju, ka būšu interjera dizainere, radošais periods pārgāja,» stāsta Laura, uzsverot, ka viņu ļoti interesējis arī mārketings, un skolas laikā piedalījusies Junior Achievement Latvija organizētajās ēnu dienās, lai uzzinātu, kā strādā mārketinga vadītāji lielos Latvijas uzņēmumos. Tomēr, beidzot vidusskolu, viņa nolēmusi, ka studēs finanses, jo paticis darboties ar cipariem, taču tajā pašā laikā arī strādāt ar cilvēkiem. «Jau kopš sākumskolas laikiem man klasē tika uzticēts kasiera darbs, visām ekskursijām, jaunām dienasgrāmatām naudu vācu es. Galu galā izvēlējos studēt finanses,»saka L. Salmiņa. Augstskolā viņa izvēlējusies studēt Dānijā. «Es vienmēr saku, ka mans diploms no Dānijas ir tikai viena daļa no tā, ko guvu, kādu laiku dzīvojot šajā valstī - es aizbraucu pēc diploma, bet atgriežoties mans zināšanu un pieredzes koferis bija krietni smagāks,» stāsta L. Salmiņa, uzskatot, ka tas palīdzējis arī nokļūt Tele2. Viņa, studējot ārvalstīs, vēlējusies iegūt starptautisku pieredzi, sadarboties ar cilvēkiem no dažādām kultūrām un valstīm. Jau iepriekš viņa diezgan daudz ceļojusi, taču gribējusi arī padzīvot kādā valstī, lai apgūtu gan valodu, gan kultūru. «Mācījos Rīgas Valsts 3.ģimnāzijā, tomēr jutu, ka Latvijas izglītības sistēmā ir trūkumi. Uzzināju par Dānijas Biznesa akadēmijas sistēmu – tur darbs notika nelielā grupās, tika attīstītas prasmes, kas, manuprāt, nepieciešamas mūsdienu speciālistam. Manas gaidas studējot šajā skolā, piepildījās, es neizlaidu nevienu stundu tajā, jo studijas bija ļoti interesantas. Skola darbojas pēc principa: mācies darot. Mēs visos skolas kontroldarbos strādājām ar reāliem uzņēmumu datiem, skola mūs gatavoja reālai mūsdienu darba videi,» viņa stāsta.

Izvēlējās Latviju

3,5 gadus viņa apguvusi bakalaura programmu, un pusgads bijis jāvelta praksei, ko L. Salmiņa izvēlējusies iet Latvijā. «Kādēļ Latvijā? Visi parasti saka, ka Latvijā viss ir slikti, jābrauc uz ārzemēm, bet prakses laikā gribēju pārliecināties, kāda ir biznesa vide Latvijā. Teorija, ka viss ir slikti, tika apgāzta un uzskatu, ka Latvija ir sava veida jauno talantu inkubators – jauniešiem šeit ir daudz lielākas iespējas kāpt pa karjeras kāpnēm un pilnveidot sevi,» viņa uzskata, piebilstot, ka Rietumeiropas valstīs un ASV iespējas, pēc viņas domām, ir krietni mazākas, jo konkurence uz vienu vakanci ir lielākaā. Praksei Laura izvēlējās SIA ATEA Global Services, kur sākotnēji bijusi debitoru grāmatvede, taču tas licies garlaicīgi. «Sapratu, ka negribu būt grāmatvede, bet gan pielietot komunikācijas prasmes, analītiku un projektu vadīšanas prasmes. Prakses laikā praktiski viena pati ar dažu kolēģu palīdzību ieviesu elektronisko parakstu ATEA Global Services un šobrīd viņiem liela daļa dokumentu tiek parakstīta elektroniski,» par pieredzi stāsta L. Salmiņa.

Liela atsaucība

Pēc prakses viņa vēl gadu studējusi Dānijā, taču, vēl esot tur, viņa sāka sūtīt savu CV Latvijas uzņēmumiem. «Ļoti patīkami, ka gandrīz visi uzņēmumi, kuriem sūtīju CV, atbildēja. Bija vairāki darba piedāvājumi, bija, protams, arī tādi uzņēmumi, kas atteica darbu, arī pati toreiz biju diezgan izvēlīga, man bija savas prasības, bet tiešām ticu, ka viss notiek tā, kā tam jānotiek. Toreiz gaidīju un nepiekāpos sliktākiem nosacījumiem. Manuprāt, lēmumi jāpieņem ar sirdi. Šajā laikā arī iemācījos pateikt nē, un arī pieņemt to, ka man pasaka nē,» viņa saka.

Tobrīd, kad uzzinājusi par Tele2 vakanci, Laura darbu nav meklējusi, taču vairāki viņas draugi pārsūtījusi šo piedāvājumu. «To apskatoties, secināju, ka esmu redzējusi līdzīgas iespējas Skandināvijas valstīs. Biju priecīga, ka ir parādījusies šāda iespēja arī Latvijā. Šī vakance ir ekskluzīva iespēja būt augstākā līmeņa vadītāja labajai rokai, mācīties no šī vadītāja. Gribēju izmantot arī savu pieredzi finansēs, un sapratu, ka finanšu direktors ir tas, no kā es varētu mācīties. Latvijā iepriekš šādas iespējas nebiju redzējusi,» viņa saka. Toreiz, kad tika izsludināts konkurss, Laura bijusi ceļojumā un pieteikumu nosūtījusi pēdējā dienā, tad saņēmusi apstiprinājumu un sācies interesantais atlases process.

Pirmā bijusi telefonintervija, kurā uzdoti interesanti jautājumi, piemēram, kā viņa iztēlojas šo gadu, un kas ir uzņēmuma finanses, uz ko Laura atbildējusi, ka tā ir uzņēmuma veselība.

Nākamais posms bijusi intervija Tele2 birojā, taču kandidāti nav informēti, ar ko tā būs, vien piebilsts, ka intervija tiks filmēta. Otrs pārsteigums bijis tas, ka pirmās intervijas laikā viņai būs jāintervē vadība. «Toreiz jau personāla daļai teicu, ka vēlos, lai katram uzdotajam jautājumam ir jēga. Uzskatu, ka rīts ir pamats dienai, tāpēc jautāju, kā sākas diena Tele2 birojā. Neatņemama korporatīvās vides sastāvdaļa ir arī pusdienas, kur bieži vien dzimst arī labākās idejas, tādēļ otrs jautājumus bijis par mīļāko ēdienu,» viņa atminas.

Trešajā intervijas daļā paziņots, ka viņa tiek superfinālā un uz interviju jāierodas plkst.6 no rīta, turklāt tā aizņems visu dienu. «Ilgi domāju, ko mēs visu dienu varētu darīt, taču, ierodoties Tele2 birojā, tikām informēti, ka dosimies uz Zviedriju, kur man vienam no Tele2 vadītājiem būs jāpamato, kāpēc konkrēti es esmu labākā uz šo pozīciju. Interesantais un izaicinājumu pilnais atlases process motivēja vēlmi uzvarēt vēl vairāk,» saka Laura.

Darbīga ikdiena

«Pirmais iespaids, strādājot jaunajā darbavietā, radies, ka katrs Tele2 darbinieks ir spēcīgs un zinošs, kas liek justies vēl vairāk novērtētai,» saka L. Salmiņa.«Varētu šķist, ka finanšu direktora asistents dara tikai administratīvas lietas, taču tā nebūt nav, ir dažādi projekti, regulārie darbi, un Laura palīdz sagatavoties arī vadības sapulcēm, prezentācijām un pati tajās piedalās, kas ir iespēja mācīties no augstākā līmeņa. »Esmu nolēmusi ka šo gadu veltīšu tam, lai mācītos un saprastu, kas ir tas, ka man vislabāk padodas. Ar programmas palīdzību izvērtēšu, kas ir tas, kādēļ varu būt noderīga uzņēmumam,« viņa piebilst.

Lauras hobiji ir ceļošana, sports un pēdējā laikā nozīmīgu lomu ieņem arī kaligrāfija. »Ikdienā restartējos ar sporta palīdzību, dodos uz sporta zāli, jo tas attīra prātu.« Kaligrāfija ir pilnīgs pretstats manai dinamiskajai ikdienai, un izskatās skaisti. Jaunieši ir pieraduši, ka viss notiek ātri, un skolās pacietību nemāca. Arī es pati esmu nepacietīga, bet kaligrāfija attīsta pacietību,» viņa saka.

Runājot par to, kā jaunam talantam izaugt Latvijā, L. Salmiņa uzskata, ka veiksmes formula ir Latvijas darba tirgus kopā ar ārvalstu izglītību. «Manuprāt, katram jaunietim vismaz uz pusgadu būtu jāaizbrauc padzīvot citā valstī, jo ne tikai zināšanas, ko iemācās augstskolā, ir tas, ko viņš iegūst, bet arī iemācās patstāvību, spēj iziet no savām komforta robežām, jo pašam jāatbild par savu ikdienas dzīvi, finansēm un citiem jautājumiem,» viņa saka.

Komentāri

Pievienot komentāru