Jaunākais izdevums

Atjaunīgās enerģijas uzņēmums Baltijas valstīs Ignitis Renewables, kas ir daļa no enerģētikas grupas Ignitis Group, sāk zaļās elektroenerģijas nodošanu Latvijas elektroenerģijas tīklam.

Pirmā Ignitis Renewables Latvijā saražotā zaļā elektroenerģija ir nodota tīklā no Vārmes saules enerģijas parka Kuldīgas novadā, kura kopējā uzstādītā jauda sasniedz 94 megavatus.

„Pirmās Latvijā ražotās Ignitis Renewables zaļās elektroenerģijas nodošana tīklā ir stratēģiski nozīmīgs solis uzņēmuma pozīciju nostiprināšanā Latvijas tirgū. Vienkopus ar citiem attīstībā esošajiem projektiem tas iezīmē ceļu uz ilgtspējīgu un noturīgu enerģētikas nākotni Baltijas valstīs. Pašlaik Latvijā aktīvi tiek būvēti saules enerģijas parki Kuldīgas, Tukuma un Bauskas novados, vienlaikus izvērtējot arī vēja enerģijas projektu attīstības iespējas jau tuvākajā nākotnē. Šie projekti mērķtiecīgi veicina pāreju uz videi draudzīgu enerģētiku un ilgtermiņā stiprina Baltijas valstu enerģētisko neatkarību,” uzsver Baiba Lāce, Ignitis Renewables vadītāja Latvijā.

Vārmes saules enerģijas parks ir pats pirmais saules enerģijas projekts, kas ir pieslēgts Latvijas elektroenerģijas augstsprieguma pārvades tīklam.

„Projekta ietvaros izbūvēta arī jauna augstsprieguma tīkla apakšstacija, Latvijas elektroapgādi nodrošinot tagad jau 143 apakšstacijām visā Latvijā. Šai pirmajai lieljaudas saules elektrostacijai drīz sekos citi saules un vēja projekti - pēc attīstītāju plāniem tuvāko trīs gadu tīklam tiks pieslēgtas stacijas vairāk nekā 2000 MW apjomā. Līdz ar to Latvijā sagaidāma strauja atjaunīgās enerģijas ražošanas attīstība, dodot būtisku pienesumu Latvijas energoneatkarībai un klimata mērķu sasniegšanā," uzsver AS "Augstsprieguma tīkls" valdes loceklis Arnis Daugulis.

23. maijā Vārmes saules enerģijas parks Kuldīgas novadā ir saražojis un tīklā nodevis pirmo zaļo elektroenerģiju. Vārmes saules enerģijas parka 110 ha plašajā teritorijā uzstādīti vairāk nekā 156 000 saules paneļu ar kopējo jaudu 94 megavati (MW). Paralēli turpinās aktīvs darbs arī pie citu Ignitis Renewables saules enerģijas parku būvniecības. Latvijā uzņēmums patlaban būvē vēl divus vērienīgus saules enerģijas projektus: Stelpes saules enerģijas parku (145 MW) Bauskas novadā ar diviem objektiem Stelpes un Bārbales pagastos un Tumes saules enerģijas parku (174 MW) Tukuma novadā, kur būvniecības process tika uzsākts pērnajā rudenī. Šobrīd visos objektos noris aktīvi būvniecības darbi.

Plānots, ka Vārmes un Stelpes saules enerģijas parki komerciālo darbību sāks jau šogad, kopumā nodrošinot līdz pat 96 000 mājsaimniecību ar tīru zaļo enerģiju. Abu projektu ietvaros tiks uzstādīti vairāk nekā 389 000 saules paneļu. Savukārt Tumes saules enerģijas parkā plānots uzstādīt vairāk nekā 283 000 saules paneļu 302 hektāru lielā platībā ar kopējo jaudu 174 megavati. Tas būs viens no vērienīgākajiem šāda veida saules elektrostaciju projektiem Baltijā. Būvdarbus plānots pabeigt 2026. gadā.

Ignitis Renewables saules enerģijas projektu attīstībai Latvijā plānotās kopējās investīcijas tiek lēstas ap 284 miljoniem eiro, ietverot gan infrastruktūras izbūvi, gan attīstības procesu finansēšanu.

Turpmākajos gados Ignitis Group plāno veikt apjomīgas investīcijas Latvijas tirgū, kopumā paredzot ieguldīt aptuveni 700 miljonus eiro. Lielākā daļa šo līdzekļu tiks novirzīta atjaunojamās enerģijas projektu attīstībai, atbalstot grupas stratēģisko mērķi līdz 2030. gadam sasniegt 4–5 GW uzstādīto zaļās enerģijas ražošanas jaudu.

Enerģētika

Ignitis Renewables ieguldījis 270 000 eiro Latvijas reģionu kopienu attīstības projektos

Db.lv,30.01.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Atjaunojamās enerģijas uzņēmums "Ignitis Renewables" ieguldījis 270 000 eiro Latvijas reģionu kopienu attīstības projektos, informēja uzņēmumā.

Uzņēmums īsteno atbalsta programmu vietējām kopienām, kas atrodas "Ignitis Renewables" topošo saules un vēja enerģijas parku tuvumā. Kopš 2024.gada atbalsta programma tiek īstenota arī Latvijā.

"Ignitis Renewables" Latvijā atbalsta astoņus projektus Bauskas, Kuldīgas un Saldus novados.

Kompānijas atbalsta programmas finansējums tiek piešķirts konkursa kārtībā nozīmīgiem vietējo kopienu projektiem dažādās jomās, kas veicina ekonomisko un sociālo labklājību, stiprina sporta un kultūras daudzveidību, kā arī atbalsta vides aizsardzības, ekoloģijas un ilgtspējas risinājumus reģionā.

Bauskas novadā "Ignitis Renewables" finansējumu projekta realizācijai piešķirs trīs projektiem labklājības un aktīva dzīvesveida atbalstam. Tostarp "Fizisko aktivitāšu fondam" videi draudzīgu fizisko aktivitāšu veicināšanai un popularizēšanai, vienlaikus nodrošinot iedzīvotāju izglītošanu, veselības stiprināšanu un socializēšanos.

Enerģētika

Ignitis grupė saules parku attīstībai Latvijā saņem 77,5 miljonu eiro finansējumu

Db.lv,19.05.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Swedbank Latvija un Swedbank Lietuva kopīgi ir piešķīrušas 77,5 miljonu eiro finansējumu “Ignitis grupė” saules parku attīstībai Latvijā. Grupas meitas uzņēmumam "Ignitis renewables" piešķirtais finansējums ļaus pabeigt saules parkus Stelpē un Vārmē, kuru kopējā uzstādītā jauda sasniegs 239 megavatus (MW) un kuru darbību plānots uzsākt vēl šajā gadā.

Finansējumu bankas abās valstīs piešķīra vienādās daļās.

“Mēs esam Baltijas reģiona enerģētikas nozares transformācijas priekšgalā un tiecamies uz to, lai nākotnē tiktu izmantota tikai no atjaunojamiem resursiem ražota enerģija. Stelpes un Vārmes saules parki būs nozīmīgs solis mūsu zaļās enerģijas ražošanas kapacitātes attīstības stratēģijas īstenošanā. Uzsākot darbību, šie parki būtiski palielinās vietējās zaļās enerģijas ražošanu reģionā. Īstenojot šādus projektus, esam pateicīgi Swedbank par atbalstu, kas ievērojami palīdz nodrošināt šo atjaunojamās enerģijas projektu sekmīgu realizāciju,” norāda Jonas Rimavičius, "Ignitis grupė" finanšu vadītājs.

Eksperti

Latvijas patēriņam elektroenerģija jāspēj saražot pašiem - pēc tam jādomā arī par eksportu

Baiba Lāce, Ignitis Renewables vadītāja Latvijā,27.11.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Elektroenerģijas ražošanas un patēriņa ziņā Latvija ir tuvu tam, lai kļūtu par enerģijas eksportētāju, raugoties gada griezumā. Turklāt mēs šim slieksnim esam vistuvāk no visām Baltijas valstīm. AS “Augstsprieguma tīkls” dati par 2023. gadu parāda, ka Latvija pērn vairāk nekā 88% valsts patēriņa nosedza ar vietējo ģenerāciju .

Lietuvā šis skaitlis bija vien 46.6%, bet Igaunijā – 57.4%. Latvijā jau tagad mēdz būt mēneši, kuros saražojam vairāk elektroenerģijas nekā patērējam. Tas, galvenokārt, pateicoties hidroelektrostacijām.

Latvija un Baltija var kļūt par nozīmīgu “zaļās enerģijas līci”

Kopā Baltijas reģionā no atjaunīgajiem dabas resursiem ir iespējams ražot pat līdz septiņām reizēm vairāk elektroenerģijas nekā tiek ražots šobrīd. Mums ir vējš, saule, biomasa, ūdens. Tas nozīmē, ka laika gaitā tieši elektroenerģija var kļūt par Latvijas un visa reģiona vienu no svarīgākajām eksporta “precēm”. Ja Ziemeļjūra ir slavena ar naftas ieguvēm, Baltijas potenciāls ir atjaunīgā enerģija.

Viedokļi

Saeima var veicināt atjaunīgās enerģijas tirgus attīstību Latvijā

Baiba Lāce, Ignitis Renewables vadītāja Latvijā,27.01.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Runājot par Latvijas Valsts klimatneitralitātes mērķu sasniegšanu līdz 2030.gadam, ierasti runājam tikai par šķēršļiem, riskiem tos nesasniegt un draudošajām ES sankcijām. Taču tieši šobrīd Saeimā tiek izskatīti grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā, kas var sniegt ieguvumu gan atjaunīgās enerģijas tirgus attīstībai, gan klimatneitralitātes mērķu sasniegšanai.

Grozījumi ir veidoti visām iesaistītajām pusēm aktīvi diskutējot un vienojoties par kompromisu, kas, risinot tīkla jaudas pieejamības jautājumus, nodrošinātu straujāku atjaunīgās enerģijas projektu īstenošanu. Klimata un enerģijas ministrijas uz otro lasījumu iesniegtie grozījumi nodrošina taisnīgus un ilgtspējīgus risinājumus, respektē uzņēmumu atšķirīgās līdzšinējās pieejas un projektu attīstības fāzes, ļaujot gan pārejas periodā atteikties no rezervētajām jaudām, gan pielāgot nākamo projektu attīstīšanas stratēģijas. Tomēr jāatzīst, ka panāktais kompromiss joprojām ir trausls, tādēļ ir svarīgi saglabāt un nesamazināt hibridizācijas procesiem nepieciešamos minimālos laika termiņus. Šobrīd darbs ar grozījumiem ļauj Saeimas deputātiem dziļi izprast tiesiskā regulējuma nozīmi nozares attīstībā. To mērķis ir sniegt skaidrību visām iesaistītajām pusēm par tālāk veicamajiem soļiem projektu ieviešanas procesā. Turklāt šie grozījumi sasaucas arī ar nesenajām Valsts kontroles rekomendācijām samazināt administratīvos šķēršļus un veicināt elektroenerģijas ražotāju aktīvāku iesaisti atjaunīgo energoresursu jaudu attīstībā.