Izveido, likvidē, atjauno… 

Vēl šogad sāksies kandidātu atlase valsts kapitālsabiedrību iepriekš naski likvidēto padomju locekļu amatiem, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Daiga Laukšteina, 20.10.2015

Avots: freeimages.com

Noteiktie kritēriji valdes un padomes locekļu skaitam valsts kapitālsabiedrībās daudzām no tām paģēr savulaik likvidēto padomju atjaunošanu. Tām jābūt caurspīdīgām stratēģijas un uzraudzības institūcijām ar atbildību, nevis ērtai vietai politiskajām amatpersonām, kuras atrodas nogaidošā režīmā, uzskata DB aptaujātie eksperti.

«Valsts barotavas»

Kapitālsabiedrībā no 2016. gada varēs izveidot padomi, ja uzņēmums sasniedzis konkrētus finanšu rādītājus. Bez tiem vēl viens kritērijs ir vidējais darbinieku skaits. Pēc tā visa kapitālsabiedrības tiek iekļautas konkrētajā lieluma grupā, no kā ir atkarīgs valdes un padomes locekļu pieļaujamais skaits. Pēc kārtējā gada pārskata apstiprināšanas kapitāla daļu turētājs izvērtē uzņēmuma rādītājus un iedala kapitālsabiedrību attiecīgajā grupā.

Noteikumi par publiskas personas kapitālsabiedrību un publiski privāto kapitālsabiedrību valdes un padomes locekļu skaitu atbilstoši kapitālsabiedrības lielumu raksturojošiem rādītājiem šodien tiks skatīti Ministru kabineta sēdē.

«Lai spriestu par padomju ekonomisko lietderīgumu, jāvērtē katra konkrētā uzņēmuma vadības struktūra, taču jebkurā gadījumā nodokļu maksātājiem ir tiesības zināt, kam domāta padome, kas tai jādara un kāda ir tās atbildība par iespējamo valdes neizdarību,» uzsver Latvijas Zinātņu akadēmijas Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļas vadītāja, SIA Ekonomikas prognožu centrs valdes locekle Raita Karnīte. Viņa pauž viedokli, ka lielāka valsts kapitālsabiedrības padomes locekļu atbildība un pienākumi daudzus atturētu no vēlēšanās ieņemt kārdinošo amata vietu. «Man nav ilūziju, ka, izveidojot padomes, nodokļu maksātāju nauda tiek izlietota godprātīgi,» teic R. Karnīte, neslēpjot, ka, viņasprāt, reanimēt padomes, kas būtu tikai starpnieks «valsts barotavās», nav nepieciešams, jo uzņēmumu valdēm jau piemērota uzraudzība no kapitālsabiedrību īpašnieka – valsts – puses.

Visu rakstu Izveido, likvidē, atjauno… lasiet 20. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.