Darbaspēka problēma patlaban ir akūta, taču tajā pašā laikā ražīgumam jāseko darba algas pieaugumam, kas nenotiek pietiekami strauji, PwC veiktās Baltijas uzņēmumu vadītāju (CEO) aptaujas rezultātu prezentācijā atzina eksperti.
«Ja gribam būt pārtikusi valsts un pelnīt labas algas, tad tās jāspēj atpelnīt - tikai tad tās var samaksāt un pamatā to raksturo ražīgums», skaidroja Latvijas Bankas padomes loceklis Mārtiņš Kazāks.
Saeimas ilgtspējas attīstības komisijas pārstāvis Arvils Ašeradens atzina, ka Latvijā produktivitāte aizvien ir zema, un tā veido vidēji 50% no ES vidējā rādītāja. Patlaban darba alga aug par 8-9% gadā, bet produktivitāte neaug vairāk par 3%, un šāda tendence ir negatīva. Patlaban ar mazu pievienoto vērtību ražojam vairāk, un algu pieaugums var rasties uz tā rēķina, ka tiek pārdots vairāk, taču paredzams, ka, pieprasījumam samazinoties, var rasties problēmas.
Uzņēmēji var attīstīties, ja ir sakārtota vide, uzsvēra PwC valdes priekšsēdētāja Zlata Elksniņa-Zaščirinska, piebilstot, ka darbaspēka trūkums būs joma, kur jāskatās nākotnē, jo neatrodamies izolētā vidē. «Mēs esam ļoti maza sabiedrība, līdz ar to politiskie un ekonomiskie faktori mums ļoti izteikti saplūst kopā. No nākotnes attīstības viedokļa ir vēlams skaidri redzēt vīziju nākotnei, un eksperte iesaka valstij un valdībai noteikt konkrētus mērķus, nevis šaut pa perimetru apkārt.»
Tam piekrita arī M. Kazāks, kurš uzskata, ka būtu jāsašaurina noteiktais mērķis, jo nereti mērķi tiek noteikti pārāk plaši. Piemēram, runājot par ražīgumu, tiek teikts, ka svarīgas ir investīcijas, taču būtu jānosaka konkrētākas jomas. Viņš iesaka kā mērķi noteikt veicināt investīcijas pētniecībā un attīstībā, jo šī ir joma, kas neaug pietiekami strauji, turklāt, nosakot šādu mērķi, pārējie aspekti attīstīsies ap to, saka eksperts.