Eksperti

Jauna ceļa atklāšana Latvijas tehnoloģiju izglītībā

Anna Andersone, “StartSchool” līdzdibinātāja, “Riga TechGirls” vadītāja, 07.05.2024

Jaunākais izdevums

Tehnoloģiju zināšanas kļūst par kritiski svarīgu kompetenci, kas nepieciešamas, lai nodrošinātu uzņēmumu konkurētspēju. Organizācijas aizvien biežāk cenšas piesaistīt cilvēkus, kuriem ir gan nepieciešamās zināšanas, gan praktiskās iemaņas. Tieši prasmju pilnveide ir lielākais izaicinājums, jo tam nepieciešama līdzdarbošanās tehnoloģiju biznesa kopienā, sadarbība ar jau esošiem uzņēmumiem un nozares ekspertiem.

Pēdējos gados esam spēruši nozīmīgu soli tehnoloģiju izglītības attīstībā, viens no piemēriem ir “Riga Techgirls”. Tomēr, neskatoties uz sasniegumiem, saskaramies ar būtisku izaicinājumu – trūkst cilvēku, kuriem ir gan tehnoloģiju, gan biznesa zināšanas, kā arī praktiskās iemaņas. Pirms vairākiem gadiem, viesojoties Francijā, uzzināju par starptautisko programmu “School42”, kas bija guvusi plašu atzinību un popularitāti.

Šī programma sagatavo cilvēkus darbam, sniedzot praktiskās iemaņas, un vairāk nekā 90% absolventu veido karjeru tehnoloģiju jomā. Tas mani iedvesmoja un lika aizdomāties, kādēļ Latvijā nav līdzīgas iniciatīvas? Mums nav milzīgu dabas resursu, ko eksportēt, kādreizējais plāns, būt par tranzīta valsti starp Rietumiem un Austrumiem, vairs nav aktuāls. Tāpēc svarīgs ir tikai tas, ko paši spēsim radīt, un tas, vai varēsim radīt produktus un pakalpojumus ar pievienoto vērtību.

Panākumu atslēga ir jaunuzņēmumos, sekmējot to konkurētspēju, tāpēc arī radās ideja ieviest šādu mācību programmu arī Latvijā – “StartSchool”. Par piemēru kalpo jau atzīta Silīcija ielejas programma ar vairāk nekā 10 000 absolventu visā pasaulē.

Iespējas nākotnes tehnoloģiju biznesa līderiem

“StartSchool” nav tikai programmēšanas vai tehnoloģiju izglītība, tas ir arī stāsts par jaunuzņēmumu dibināšanu un attīstību, kā arī prasmēm, kas ir svarīgas un noderīgas jau esošos uzņēmumos. Tas ir pamats jaunuzņēmumiem, kas rada un eksportē produktus vai pakalpojumus ar pievienoto vērtību, un kuri sniegtu paātrinājumu ekonomiskai izaugsmei un tautsaimniecības attīstībai kopumā. Skola ir iespēja atbalstīt cilvēkus, kuri saskata sevī aicinājumu veidot jaunus uzņēmumus un attīstīt savas idejas. Pat, ja šobrīd vēl nav konkrētas idejas, tā ir iespēja iegūt tehnoloģiju prasmes un kompetences produktu attīstībā.

Vienlaikus šī programma atspoguļo pārmaiņas izglītības procesā kopumā – tradicionālās mācību pieejas vietā piedāvājot platformu, kurā notiek pašvadīts mācību process, veicot uzdevumus un strādājot kopā ar citiem studentiem no visas pasaules. Šis modelis atspoguļo reālo darba vidi, kurā katram ir savs uzdevums un katrs ir atbildīgs par savu darbu un tā kvalitāti. Platforma ir elastīga, pielāgojoties studentu prasmju līmenim un pakāpeniski paaugstinot uzdevumu sarežģītību. Turklāt tajā notiek peer-to-peer mācīšanās, kur studenti kopā strādā, vērtē viens otru un sniedz atgriezenisko saiti. Tas ne tikai veicina tehnoloģiju prasmes, bet arī caurviju prasmes.

Jauna programma Baltijas mērogā

Mēs, latvieši, bieži salīdzinām sevi ar kaimiņiem – igauņiem un lietuviešiem, tomēr “StartSchool” ir vēl nebijis jaunums, jo apvieno tehnoloģiju prasmes un jaunuzņēmumu ekosistēmas attīstību. Igaunijā ir tehnoloģiju zināšanu programma, taču Latvijā īstenotās mācības atšķiras tieši ar papildus kompetencēm produktu attīstības un jaunuzņēmumu jomā. Tā ir visaptveroša izglītība, kas var kalpot kā ceļvedis cilvēkiem, kuri vēlas veiksmīgi iekļauties tehnoloģiju nozarē. Tās ir praktiskas zināšanas, kas uzreiz var tikt pielietotas reālā darbā. Programmas absolventi uzreiz var aktīvi iekļauties jaunuzņēmumu ekosistēmā, un, ja vēlas, var turpināt akadēmisko izglītību, taču jau ar iegūtām praktiskajām iemaņām. Programmas absolventi saņem arī Qwasar sertifikātu, kas ir atzīts ASV.

Veiksmīgu uzņēmumu ieguldījums ekosistēmā

Vēsturiskā pieredze var kalpot kā pamats nākotnes attīstībai – Latvijas tehnoloģiju bizness ir tikai attīstības sākumā, tāpēc mums nav tik bagātas pieredzes, no kā mācīties, salīdzinot ar citām valstīm. Jaunajā izglītības iniciatīvā apvienojušies tādi nozares uzņēmumi kā “Printify”, “Nutrameg”, “Swisscom DevOps Center Latvia”, “Change Ventures”, “EazyBI”, “Weby.vc” un “Balcia Insurance”, sniedzot savu pieredzi, zināšanas un arī finansiālo atbalstu, lai sekmētu nozares nākotnes iespējas. Skolas dibinātāji ir cilvēki, kuri ir izveidojuši veiksmīgus uzņēmumus, veidojuši savus stāstus un radījuši pievienoto vērtību. Viņi ir gatavi līdzdarboties, lai veicinātu jaunuzņēmumu izaugsmi un inovācijas, stiprinot ekosistēmu un veicinot tautsaimniecības attīstību ilgtermiņā.

Latvijā ir daudz uzticamu un spožu talantu, ko atzīst un novērtē arī starptautiskā līmenī. Baltijas reģiona ģeogrāfija, kā arī fakts, ka Rīga ir lielākā pilsēta Baltijā, sniedz mums plašas iespējas, tostarp, lielu potenciālu veidot sadarbības teju ar jebkuru valsti pasaulē. Latvijā ir attīstīta infrastruktūra, lidosta nodrošina savienojamību ar neskaitāmiem galamērķiem visā pasaulē – tie ir svarīgi priekšnoteikumi, kas uzņēmīgiem cilvēkiem ar tehnoloģiju un biznesa zināšanām ļautu radīt veiksmīgus uzņēmumus.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

“IT biznesa izglītības programmā “StartSchool” šogad 100 topošie tehnoloģiju līderi varēs bez maksas apgūt tehniskās zināšanas un uzņēmējdarbībai svarīgas prasmes”, saka Jānis Berdigans, skolas ģenerālatbalstītājs.

Programma tiek veidota sadarbībā ar ASV atzītu IT izglītības programmu un tās dibinātāji apņēmušies nodrošināt finansējumu 780 tūkstošu eiro apmērā pirmajiem trīs gadiem.

Studējošajiem būs iespēja apgūt 12 mēnešu pilna laika tehnisko mācību programmu, kuru absolvējuši vairāk nekā 10 tūkstoši studējošo četros kontinentos, kuri strādā Apple, Google, Tesla, Microsoft, Linkedin, Zoom vai izveidojuši savus jaunuzņēmumus. Skolas dibinātājus iedvesmojusi “Stockholm School of Economics in Riga” pieredze, sagatavojot augsti konkurētspējīgus absolventus, kuri guvuši panākumus dažādās nozarēs.

Pirmo mācību gadu finansē Latvijas tehnoloģiju uzņēmēju, investoru un ekspertu ziedojumi nodobinājumam “Tech Education Foundation”, kuru veido – tehnoloģiju apmācību kuratore Anna Andersone (“Riga TechGirls”), tehnoloģiju uzņēmēji Jānis Berdigans (“Berdiganu fonds, ar mīlestību Latvijai”, “Printify”), Kristofs Blaus (“Nutrameg”), Elīna Branta (“Swisscom DevOps Center Latvia”), Andris K. Bērziņš (“Change Ventures”), tehnoloģiju vadītājs Edgars Peičs (“Printify”) un kiberdrošības un digitālās politikas eksperte Ieva Ilvesa.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Trešdien atklāta tehnoloģiju biznesa skola "StartSchool", ko dibinājuši uzņēmēji un tehnoloģiju entuziasti, informē "StartSchool" pārstāvji.

Tehnoloģiju biznesa skolas izveidē apvienojusies "Riga TechGirls" vadītāja Anna Andersone, "Printify" līdzdibinātājs Jānis Berdigans, "Nutrameg" līdzdibinātājs Kristofs Blaus, "Swisscom DevOps Center Latvia" produktu vadītāja Elīna Branta, "Change Ventures" partneris Andris Bērziņš, "Printify" tehnoloģiju vadītājs Edgars Peičs un kiberdrošības, digitālās politikas eksperte Ieva Ilvesa, "Weby.vc" dibinātājs Jēkabs Endziņš, "eazyBI" dibinātājs Raimonds Simanovskis un "Balcia Insurance" valdes priekšsēdētājs Jānis Lucaus un uzņēmējs Armands Broks.

Tehnoloģiju uzņēmēji atklāj StartSchool 

“IT biznesa izglītības programmā “StartSchool” šogad 100 topošie tehnoloģiju līderi varēs...

“Aktīvi darbojoties Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēmā, ar domubiedriem identificējām būtisku izaicinājumu - tādu cilvēku trūkumu, kuriem ir gan praktiskas tehnoloģiju prasmes, gan biznesa domāšana, cilvēku, kuri varētu gan dibināt jaunus uzņēmumus, gan pievienoties jau esošajiem, veicinot to attīstību. Esmu gandarīta, ka tik daudzi nozares uzņēmumi ir apvienojuši spēkus, aizsākot jaunu posmu Latvijas tehnoloģiju izglītībā,” stāsta “StartSchool” līdzdibinātāja, “Riga TechGirls” vadītāja Anna Andersone.

"StartSchool" pašreiz norisinās studentu uzņemšana, kas turpināsies līdz 31.maijam. Skolā varēs apgūt Silīcija ielejas standartiem atbilstošu informācijas tehnoloģiju (IT) izglītības programmu, bet nozares uzņēmumu ziedojumi nodrošinās bezmaksas studiju vietas labākajiem studentiem.

Studējošajiem būs iespēja apgūt 12 mēnešu pilna laika tehnisko mācību programmu. Mācības "StartSchool" sāksies jau augustā, piedāvājot 100 motivētiem studentiem iespēju bez maksas mācīties platformā, kurā pieejams plašs saturs, uzdevumi, vieslekcijas no programmas partneriem, kā arī mentoru atbalsts.

Pieteikties dalībai "StartSchol" iespējams vietnē "https://www.startschool.org/apply".

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Biedrība Riga TechGirls uzsāk jaunu Karjeras vadības programmu, lai atbalstītu cilvēkus karjeras maiņā un sniegtu nepieciešamos resursus, lai veiksmīgi iekļautos IT nozarē.

Šī programma ir paredzēta ikvienam, kurš vēlas uzsākt jaunu karjeru vai meklē karjeras iespējas informācijas tehnoloģiju jomā.

“Programma ir izstrādāta, lai stiprinātu dalībnieku pārliecību par sevi un sniegtu praktiskus rīkus, kas palīdzēs uzsākt darba meklējumus. Tās ietvaros dalībnieki varēs pilnveidot savu CV, sagatavoties darba pārrunām un pārliecinoši sevi prezentēt. Programmā nav vecuma ierobežojumu, un tai var pieteikties ikviens interesents,” stāsta Riga TechGirls valdes priekšsēdētāja Anna Andersone.

“Tā sastāv no 5 iepriekš ierakstītām video lekcijām ar surdo tulkojumu, ļaujot programmas dalībniekiem tās skatīties sev vēlamā laikā un vietā. Papildus video lekcijām, programma piedāvā tiešsaistes lekcijas, dažādus lasāmos materiālus, testus pašizziņai, kā arī video saturu ar atsevišķām lekcijām no 2023. gada karjeras vadības programmas. Aptuvenais video materiālu kopējais ilgums ir 20 stundas,” stāsta programmas direktore Elvīra Zaltāne

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Līdz 24. janvārim sievietēm, kuras vēlas pārkvalificēties uz IT sektoru, tiks sniegta iespēja pieteikties bezmaksas 12 mēnešu mācību programmai “WoTech”, kurā būs iespēja apgūt programmēšanas pamatprasmes un gūt atbalstu, kas palīdzēs sagatavoties darba maiņai.

Programmu organizē biedrība “Riga TechGirls” sadarbībā ar Igaunijas orgnaizāciju “Smartwork Academy” un iespēja tiks sniegta 100 sievietēm no Latvijas un 100 sievietēm no Igaunijas.

“WoTech” mācību programmas mērķis ir sniegt dalībniecēm kā zināšanas, tā pieredzi 12 mēnešu garumā, lai pēc tās pabeigšanas dalībniecēm būtu iespēja iegūt jaunāko speciālistu pozīcijas IT uzņēmumos. Tās ietvaros dalībniecēm būs ne tikai bezmaksas programmēšanas apmācības, kurās iegūs zināšanas kā par programmēšanas valodām, tā arī par mākslīgo intelektu un tā pielietošanu, bet tiks mācītas arī vērtīgas starpnozaru prasmes, kā arī iegūta praktiska pieredze. Programma sākums ir paredzēts 2024. gada martā, kā arī, 1. un 15. februārī tiks organizēti informatīvi pasākumi reģistrētajām dalībniecēm.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kopiena Riga TechGirls, kas nodarbojas ar sieviešu iespējošanu tehnoloģiju jomā, saņēmusi papildu finansējumu 500 000 eiro apmērā no Google filantropiskās organizācijas Google.org.

Līdzekļi tiks izmantoti, lai organizētu vairākas programmas, kuru mērķis ir palielināt izpratni par tehnoloģiju darba tirgu, MI izmantošanu, lai palielinātu produktivitāti, un veicinātu veiksmīgu pāreju uz IT karjeru.

Līdz 2026. gada beigām programmās tiks aicinātas piedalīties 3000 sieviešu.

“Mēs ļoti pateicamies Google.org par atbalstu, tai skaitā par šo finansējumu, kas ļaus paplašināt aktivitātes un ar tehnoloģiju palīdzību stiprinātu sievietes un cilvēkus no citām mazaisargātām grupām. Šis atbalsts palīdzēs pārvarēt plaisu ģeneratīvā MI lietošanā un palielināt darbaspēka produktivitāti Latvijā,” norāda Riga TechGirls valdes priekšsēdētāja Anna Andersone.

Komentāri

Pievienot komentāru