Kā top?:Ērenpreiss velosipēdi 

Pirmais un pagaidām vienīgais atjaunotās Latvijas velosipēdu zīmols Ērenpreiss, kurš sākotnēji pārsteidzis ne vien ar eleganci, bet arī latviešu maciņam augsto cenu, jaunus eksporta tirgus nemeklēs, bet paplašināsies jau esošajos. Tālākā nākotnē cerēts sākt velosipēdu detaļu ražošanu Rīgā.

Gunta Kursiša, 2014. gada 09. maijs plkst. 6:45

Starpkaru perioda Latvijas laikā populārā velosipēdu zīmola Ērenpreiss atjaunošana sākās 2006. gadā, kad Toms Ērenpreiss, pirmās Ērenpreisa divriteņu ražotnes izveidotāja Gustava Ērenpreisa mazmazdēls, vēra vaļā velosipēdu restaurācijas darbnīcu. Līdz šim brīdim tajā restaurēti vairāk nekā simts seni pilsētas velosipēdi. Savukārt pirms aptuveni trīs gadiem sācies darbs pie jaunu velosipēdu ražošanas, un pirmie jaunie Ērenpreiss velosipēdi ielās izbrauca 2012. gadā.

Pagājušā gada jūlijā Ērenpreiss prezentēja otro divriteņu kolekciju, un kopumā trīs gadu laikā ir pārdoti vairāk nekā 800 velosipēdi. Pērno gadu uzņēmums noslēdza ar nelielu peļņu, ko paredzēts ieguldīt attīstībā. «Nulles periodu» plānots noslēgt trīs četru gadu laikā, cer T. Ērenpreiss.

Viņa vecvectēva izveidotajam Ērenpreisam vajadzējis aptuveni 40 gadus (ieskaitot Pirmā Pasaules kara laiku), lai sasniegtu uzņēmuma darbības zenītu - 40 tūkstošus saražotu velosipēdu gadā. Tiesa gan, ražotne darbojās 13 gadus - G. Ērenpreisa velosipēdu fabrika tika izveidota 1927. gadā un darbojās līdz tās nacionalizācijai. Jautāts, vai jaunajam Ērenpreisam izdotos līdzvērtīgus apjomus sasniegt ātrāk, uzņēmuma izveidotājs prognozēs ir atturīgs.

Latvijā tiek pārdoti 20 – 30% Ērenpreiss velosipēdu, bet pārējais nonāk eksporta tirgos – Skandināvijas valstīs, Vācijā, Šveicē un Lielbritānijā. Neliels divriteņu skaits nonāk arī Krievijā, ASV un tādā eksotiskā valstī kā Singapūra.

Nesen Ērenpreisa pārstāvji atgriezušies no Berlīnes, kur viņi ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) atbalstu piedalījās divriteņu izstādē Berliner Fahrradschau. Rezultātā galvenais mērķis ir sasniegts, un tagad Ērenpreiss velosipēdi nopērkami arī Berlīnē. «Paralēli vairāk izpratām Vācijas tirgu un vāciešu mentalitāti – ir ļoti daudzi «knifi», kurus interneta vidē nekad nevarēs izprast. Būtībā izstādes ir izšķiroši svarīgs faktors, lai varētu saprast kādas valsts tirgu,» pieredzē par dalību izstādē dalījās T. Ērenpreiss.

Būtībā Berliner Fahrradschau ir mazākas nozīmes izstāde, savukārt visnozīmīgākā jebkuram divriteņu ražotājam ir Eurobike, kas Vācijā notiek augusta beigās. Eurobike ir arī viena no lielākajām velosipēdu izstādēm pasaulē, kurā uzņēmuma Ērenpreiss komanda guvusi lielāko daļu jaunu kontaktu ārvalstīs. «Ja tu neesi tur, tad tu neesi vispār,» uzskata T. Ērenpreiss.

Līdzīgi veikali kā jau minētā Ērenpreiss velosipēdu pārdošanas vieta Berlīnē, ir arī citu Eiropas valstu pilsētās, piemēram, Stokholmā, Kopenhāgenā, Londonā u.c. Tur līdzās citu valstu ražotajiem divriteņiem tiek tirgots arī jaunais Latvijas zīmols.

T. Ērenpreiss atzīst - ārvalstīs, kur dzīves līmenis augstāks, arī Ērenpreisa cena nebiedē tik ļoti kā Latvijā. Vācieši būtu gatavi maksāt pat vairāk. Runājot ar šīs valsts iedzīvotājiem atklājies, ka vācieši uzskata – šis divritenis varētu maksāt tūkstoš eiro, iepretim noteiktajai cenai, kas ir 700 – 850 eiro. «Tas, ka cilvēki mūsu velosipēdu uzskata par vēl vērtīgāku nekā noteikta tā cena, ir ļoti labs novērtējums,» pauž T. Ērenpreiss.

Pretēji šai pieredzei, Latvijā gan Ērenpreiss velosipēdi tiek uzskatīti par gana dārgiem. Taču uzņēmuma izveidotājs un vadītājs uzsver, ka, iegādājoties dārgāku braucamo, līdzekļi  velosipēda apkopē vairs nav jāiegulda vēl ilgus gadus, tādēļ lielāks sākotnējs līdzekļu ieguldījums ar laiku atmaksājas. «Filozofija nāk no trīsdesmitajiem gadiem – arī Pirmās Latvijas laikā Ērenpreisa velosipēds maksāja divas Latvijas iedzīvotāja algas. Līdzīga situācija saglabājusies arī mūsdienās. Lai arī cena ir gana augsta, vēl pirms desmit piecpadsmit gadiem trīsdesmito gadu Ērenpreisa velosipēdi – jau 60 un 70 gadus veci - tika redzēti braucam Latvijas laukos un pilsētās,» stāsta T. Ērenpreiss.

Ērenpreiss ražošanā atkarībā no sezonalitātes strādā no pieciem līdz desmit darbiniekiem. Nākotnē uzņēmums cer paplašināties un Rīgā uzsākt arī velosipēdu rāmju ražošanu – pašlaik tie tiek pirkti Taivānā. Lai arī T. Ērenpreiss ir prognozēs atturīgs, šāds solis ražošanas attīstībā varētu tikt sperts pēc četriem pieciem gadiem. To, kā ražošana A. Čaka ielas darbnīcā notiek pašlaik, Db.lv izrādīja uzņēmuma vecākais tehniķis Mārtiņš Rutks.

2010. gadā dibinātā SIA Ērenpreiss Original pērn apgrozījusi 71,2 tūkstošus latu, bet peļņa veidoja 10,9 tūkstošus latu. Uzņēmuma valdē bez valdes priekšsēdētāja Toma Ērenpreisa vēl darbojās arī valdes loceklis Viesturs Masteiko, rāda Lursoft dati. SIA Ērenpreiss Original īpašnieki ir T. Ērenpreiss - 40%, Viesturs Masteiko - 40% un Mārtiņš Kvēps - 20%.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2014. gada 06. maijs plkst. 16:54

Apstrādes rūpniecības apjomi uzlabojušies, un nākamajos mēnešos tiks izslēgta arī...

2014. gada 06. maijs plkst. 12:55

Šveices iedzīvotāji ir pasaulē visapmierinātākie ar savu dzīvi jau otro gadu pēc...

2014. gada 06. maijs plkst. 10:02

Slavenais investors un konglomerāta Berkshire Hathaway vadītājs Vorens Bafets (Warren Buffet) un...

2014. gada 06. maijs plkst. 9:13

Jauna tirgotava «Bauskas miestiņš un citi labumi» vēris durvis apmeklētājiem....

2014. gada 06. maijs plkst. 18:00

Pašreizējie aprēķini rāda, ka gāze no ASV būtu lētāka, pauž premjere Laimdota...

Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

Darbu sākusi latviešu uzņēmēju dibināta nekustamo īpašumu aģentu platforma «Big Bang Realty»,...

Kompāniju pārņemšanas un apvienošanās (M&A) darījumu jomā lielu aktivitāti tuvākajā laikā...

Lūšu dravā viesos aicina tos, kuri vēlas ko vairāk uzzināt par bišu...

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...

Sekojot pieprasījumam, zivju pārstrādātāji maina paradumus un pielāgojas klientu prasībām, kas...