Kā top? Koksnes produkcija un atjaunojamā enerģija uzņēmumā Vārpas 1

2018. gada 28. septembris plkst. 12:29
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Portāls db.lv ciemojas kokapstrādes uzņēmumā SIA Vārpas 1. Tajā, sadarbojoties ar SIA Adeptus Renewable Energy ir panākta bezatlikuma ražošana.

Kokapstrādes uzņēmuma SIA «Vārpas 1» dibinātājs ir Ivars Zalužinskis, kas kopā ar brāļiem Valēriju un Jāni vada uzņēmumu jau 22 gadus. Uzņēmuma nosaukums radies no vārda «vārpa», kas vēsta par auglību un vērtību. Tas arī ir pamatā nosaukuma izvēlei.

Gada laikā SIA «Vārpas 1» pārstrādā aptuveni 50 000 kubikmetri apaļkoksnes. Tā tiek gan iepirkta no Latvijas valsts mežiem, privātpersonām vai citiem uzņēmumiem. Ražošanā kā pārstrādājamā izejviela ir apaļkoki, taras kluči - tiek izmantota tikai Latvijā iegūta koksne.

Bizness sākts ar mežizstrādes pakalpojumiem, bet tagad SIA «Vārpas 1» populārākie produkti ir karkasa kokmateriāli, terašu dēļi. Jaunākais produkts ir granulas. Uzņēmums koncentrējas uz bezatlikumu ražošanu - no šķeldas top elektrība un siltums. «Mēs pārpalikumus no karkasa dēļu ražošanas pārstrādājam citos produktos. Zāģbaļķu izstrādes koeficients ir aptuveni no 50% līdz 60% atkarībā no baļķa un produkcijas, kas tiek ražota, bet pārējais paliek dažādos atlikumos – skaidās, šķeldā. Mēs šos atlikumus pārstrādājam gatavā kurināmajā – granulās un arī briketēs, kā arī šķelda tiek izmantota elektrības un siltuma ieguvei blakus esošajā uzņēmumā SIA «Adeptus Renewable Energy», kurš pieder vienam no trim «Vārpas 1» īpašniekiem. Mēs šobrīd esam nonākuši līdz bezatlikumu ražošanai,» stāsta SIA «Vārpas 1» vadītāja asistente Ilze Zalužinska.

Nākotnē uzņēmums plāno izmērā lielāku zāģbaļķu pārstrādi, kā arī paplašināt gala produktu apstrādes piedāvājumu. «Mēģinām pievienot pēc iespējas lielāku pievienoto vērtību. Tāpat arī atlikumproduktu pārstrādei pievēršam uzmanību, lai tie nebūtu jāpārdod kā izejmateriāls citiem uzņēmumiem,» sacīja I. Zalužinska.

Uzņēmumā īpaši uzsver, ka lepojas ar tā darbiniekiem.

Vidēji mēnesī uzņēmums saražo 3000 kubikmetrus kokmateriālu gatavās produkcijas. Gada apgrozījums 2017. gadā bija 6,3 miljoni eiro. 90% saražotā tiek nosūtīts uz ārzemēm, pārsvarā uz Lielbritāniju, bet uzņēmums sadarbojas arī ar Itālijas, Francijas un Dienvidkorejas uzņēmumiem. «Vienmēr esam atvērti jaunu sadarbības partneru iepazīšanai un veiksmīgai sadarbībai. Šobrīd gan paši aktīvi nemeklējam eksporta valstis. Mēs vēlētos vairāk apgūt Āzijas valstis, jo tajās ir liels potenciāls. Tomēr arī tepat Eiropā vēl ir, kur augt,» komentē I. Zalužinska.

Šim gadam uzstādītos mērķus uzņēmums jau ir sasniedzis. «Mūsu galvenais šā gada mērķis bija augstspiediena impregnēšanas iekārtas uzstādīšana, kas tika pabeigta jau maijā, un otrs mērķis bija granulu maisu pakojamais robots, kas tika uzstādīts tikko - septembrī,» stāsta I. Zalužinska.

«Mēs nepārtraukti attīstamies, katru gadu reinvestējot peļņu,» viņa uzsver.

Fotogrāfijas no ražošanas procesa skatāmas raksta galerijā!


Dalies ar šo rakstu