Jaunākais izdevums

Pasaules naftas cenas varētu nokristies līdz 70 ASV dolāriem par barelu, taču, visticamāk, tuvākajā laikā tās svārstīsies uz 90 dolāru robežas vai nedaudz zemāk. Tā uzskata Krievijas vicepremjers un finanšu ministrs Aleksejs Kudrins.

"Tas, ka tā [naftas cena] būs 70 dolāri par barelu, tāda iespēja pastāv. Vairāk gan ticams, ka naftas cenas nokritīsies līdz 90 dolāriem par barelu vai nedaudz zemāk," sacījis A. Kudrins.

Krievijas Federācijas budžeta projektā 2009. gadam paredzēts, ka naftas vidējā cena būs 95 dolāri par barelu, 2010. gadā - 90 dolāri par barelu un 2011. gadā 88 dolāri par barelu.

Eksperti uzskata, ka pasaules ekonomiskā krīze neizbēgami novedīs pie pasaules naftas cenu samazināšanās, taču šī 2008./2009. gada ziemas periodā tā visticamāk nenokritīsies zem 80 dolāru robežas.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Naftas cenas pasaules tirgū pirmdien pieaugušas par vairāk nekā 5% saistībā ar Saūda Arābijas, Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) un Kuveitas lēmumu samazināt naftas ieguvi.

Ņujorkas biržas elektroniskajā tirdzniecībā WTI markas jēlnaftas cena pieaugusi par 5,1% līdz 79,58 ASV dolāriem par barelu. "Brent" markas jēlnaftas cena kāpusi par 5,2% līdz 84,02 dolāriem par barelu.

Saūda Arābija, AAE un Kuveita svētdien paziņoja, ka naftas ieguve tiks samazināta kopumā par 772 000 barelu dienā. Tai skaitā Saūda Arābija apņēmusies samazināt naftas ieguvi par 500 000 barelu dienā.

Ierobežojums būs spēkā no maija līdz gada beigām.

Arī Irāka paziņojusi par naftas ieguves samazināšanu par 211 000 barelu dienā no 1.maija līdz gada beigām un Alžīrija nolēmusi samazināt naftas ieguvi par 48 000 barelu dienā.

Samazinājumi seko naftas eksportētājvalstu organizācijas (OPEC) lēmumam oktobrī samazināt naftas ieguvi par diviem miljoniem barelu dienā.

Citas ziņas

Kuģniecības pirmie pirkumi - Ventspils naftas uzņēmumi

,17.12.2008

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

AS Ventspils nafta padome ir apstiprinājusi uzņēmuma turpmākās attīstības stratēģijas maiņu un piekritusi apjomīga darījuma slēgšanai, kā rezultātā a/s Ventspils nafta tuvākajā nākotnē specializēsies ar tranzīta nozari saistītu aktīvu pārvaldē, atsakoties no holdinga darbības pārējās plaša spektra nozarēs, kurās līdz šim aktīvi īstenotās biznesa risku diversifikācijas rezultātā iesniedzās a/s Ventspils nafta koncerna uzņēmējdarbība.

Uzņēmuma publicētā informācija Rīgas Fondu biržā liecina, ka optimizējot un restrukturizējot a/s Ventspils nafta koncerna darbību, mātes uzņēmuma pārvaldē tiks saglabāti tikai ieguldījumi naftas un naftas produktu tranzīta un kuģošanas biznesa jomās. Līdz ar a/s Ventspils nafta padomes lēmumu nekustamo īpašumu, poligrāfijas un izdevējdarbības uzņēmumi vienotā paketē tiek pārdoti a/s Ventspils nafta asociētajai sabiedrībai a/s Latvijas kuģniecība, šā darījuma summai sasniedzot 82.7 miljonus latu. Darījuma rezultātā a/s Ventspils nafta peļņa sasniegs ap 40 miljonu latu.

A/s Ventspils nafta restrukturizācijas plāna īstenošanu nosaka globālie un vietējie makroekonomiskie rādītāji, kuru ietekme uz koncerna uzņēmumu darbības rezultātiem šobrīd un pārskatāmā nākotnē ir likusi mainīt gan visa koncerna, gan a/s Ventspils nafta mātes uzņēmuma turpmākās attīstības stratēģiju, lai nodrošinātu ieguldījumu nepieciešamo atdevi visu a/s Ventspils nafta akcionāru interesēs. Balstoties uz vietējo un starptautisko ekspertu un konsultantu ieteikumiem, par a/s Ventspils nafta stratēģiskās attīstības turpmāko virzienu definēta tranzīta nozare, kas ir uzņēmuma vēsturiskais pamatbizness.

Enerģētika

OPEC naftas groza cena pārsniedz 42 dolāru slieksni

,19.01.2009

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Uz 16. janvāri OPEC naftas groza cena sasniedza 42.17 ASV dolārus par barelu. Iepriekšējā tirdzniecības dienā tā cena bija 40.85 dolāri, tādējādi dienas laikā naftas groza cena palielinājusies par 1.32 dolāriem, teikts OPEC paziņojumā.

OPEC naftas groza cenas rekords tika sasniegts šī gada 3. jūlijā, kad tā cena bija 140.73 ASV dolāri. Šī gada decembrī viens barels OPEC naftas maksāja vidēji 38.6 ASV dolārus, novembrī – vidēji 49.75 dolārus, oktobrī - vidēji 69.16 dolārus, septembrī - vidēji 96.85 dolārus, augustā - vidēji 112.42 dolārus, jūlijā - vidēji 131.22 dolārus, jūnijā - vidēji 128.33 dolārus, maijā - vidēji 119.39 dolāri, aprīlī - vidēji 105.16 dolārus, martā - vidēji 99.03 dolārus, februārī - vidēji 90.64 dolārus, un janvārī - vidēji 88.35 dolārus. 2008. gada vidējā OPEC naftas cena bija 94.45 ASV dolāri par varelu.

OPEC naftas groza cena ir OPEC dalībvalstīs ražoto naftas veidu cenu vidējais aritmētiskais rādītājs. OPEC valstīs ražo: Saharan Blend (Alžīrija), Girassol (Angola), Oriente (Ekvadora), Minas (Indonēzija), Iran Heavy (Irāna), BAsra Light (Irāka), Kuwait Export (Kuveita), As Sider (Līvija), Bonny Light (Nigērija), Qatar Marine (Katara), Arab Light (Saūda Arābija), Murban (Apvienotie Arābu Emirāti) un BCF 17 (Venecuēla).

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Brent naftas cenu pēdējā laikā uz leju velk pesimistiskais skats uz pasaules ekonomiku. ASV naftas krājumi turpina kristies, bet Ķīnas krājumi ir sezonāli zemā līmenī. Tikmēr strauji tuvojas ES finanšu pakalpojumu aizliegums Krievijas jūras naftas pārvadāšanai 5. decembrī.

Pastāv risks, ka tiks traucēta Krievijas naftas plūsma līdz 3,2 milj. barelu apjomā. Pagaidām decembrim ir rezervēts ļoti maz Krievijas naftas kravu un sāk pieaugt ne-Krievijas naftas prēmijas.

Pagājušās nedēļas pirmajā pusē Brent naftas cena pieauga līdz ar plašu riska noskaņojuma pieaugumu, taču nedēļas beigās cenas samazinājās. Brent slēgšanas cena piektdien bija 95,77 USD. Šorīt tā atkāpās par 1.3% līdz USD 94.5 USD kopsolī ar Ķīnas akciju un industriālo metālu cenu samazināšanos.

Brent naftas tirdzniecība šajās dienās varētu atspoguļot plaša mēroga riska apetītes samazināšanos, kas pēc laika atkal atgriezīsies, dzenot cenas uz augšu. Naftas tirgus pamatā ir saspringts. ASV krājumi turpina rukt, kas apstiprina globālā deficīta priekšnosacījumu. Priekšā mums ir ES sankcijas attiecībā uz jūru piegādājamo Krievijas naftu un naftas produktiem, kas stāsies spēkā attiecīgi 5. decembrī un 5. februārī. Tāpat drīzumā jānoslēdzas ASV SPR (Strategic Petroleum Reserves) nonākšana tirgū, kas ir radījis nedaudz maldīgu priekšstatu par patieso situāciju tirgū.

Eksperti

(Labots) Eksperta viedoklis: Enerģētika – politiķu jājamzirdziņš bez īpašas izpratnes par realitāti

Ivars Zariņš, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas vadītāja p.i.,08.12.2010

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Enerģētika kļuvusi par vienu no apspriestākajām tēmām sabiedrībā un arī par daudzu politiķu jājamzirdziņu. Tagad katram, kuram nav slinkums, ir tieksme par to izteikties, atrast ko īpašu - ar ko varētu izcelties, diemžēl, bieži bez īpašas izpratnes par to, kas tiek pateikts: izraujot no konteksta visdažādākos faktus bez spējas tos objektīvi izvērtēt, vai arī apzināti manipulējot ar tiem, lai to iebarotu sabiedrībai ar savtīgu interesi un tādejādi ievāktu sev dividendes - materiālā formā, vai vienkārši, vairojot atpazīstamību un popularitāti.

Tas viss ir radījis diezgan lielu jūkli,par kura ķīlniekiem aizvien vairāk un vairāk pamazām kļūstam mēs visi. Dārgi maksājot par to un riskējot savai tautsaimniecībai uzlikt tādu slogu, ko tā nespēs iznest nezaudējot savu konkurētspēju.

Ar nepārdomātu energopolitiku sabiedrība tiek dzīta tādā saistību jūgā, kas pamazām jau sāk līdzināties tam, ko esam uzņēmušies pret starptautiskiem aizdevējiem. Un tas ir nopietni.

Piemēram, esošajos MK noteikumos "Par elektroenerģijas ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus (AER)" paredzēto atbalsta apjomu izmantošana (ja visas noteikumos atvēlētās kvotas tiek izmantotas) nozīmētu valsts garantētu obligāto ikgadējo iepirkumu no realizētajiem AER projektiem aptuveni 180 miljonu latu apmērā, kas pie esošajām elektrības tirgus cenām mūsu tautsaimniecībai nozīmētu ikgadēju papildus maksājumu slogu par elektrību, vairāk kā 130 miljonu LVL apmērā!

Citas ziņas

OPEC naftas groza cena sasniedz 41.32 dolārus

,15.12.2008

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Uz 12. decembri OPEC naftas groza cena bija 41.32 ASV dolāri. Iepriekšējā tirdzniecības dienā tā apjoms bija 40.12 dolāri, tādējādi dienas laikā naftas groza cena palielinājusies par 1.20 dolāriem, teikts OPEC paziņojumā.

OPEC naftas groza cenas rekords tika sasniegts šī gada 3. jūlijā, kad tā cena bija 140.73 ASV dolāri. Šī gada novembrī viens barels OPEC naftas maksāja vidēji 49.75 ASV dolārus, oktobrī - vidēji 69.16 dolārus, septembrī - vidēji 96.85 dolārus, augustā - vidēji 112.42 dolārus, jūlijā - vidēji 131.22 dolārus, jūnijā - vidēji 128.33 dolārus, maijā - vidēji 119.39 dolāri, aprīlī - vidēji 105.16 dolārus, martā - vidēji 99.03 dolārus, februārī - vidēji 90.64 dolārus, un janvārī - vidēji 88.35 dolārus.

OPEC naftas groza cena ir OPEC dalībvalstīs ražoto naftas veidu cenu vidējais aritmētiskais rādītājs. OPEC valstīs ražo: Saharan Blend (Alžīrija), Girassol (Angola), Oriente (Ekvadora), Minas (Indonēzija), Iran Heavy (Irāna), BAsra Light (Irāka), Kuwait Export (Kuveita), As Sider (Līvija), Bonny Light (Nigērija), Qatar Marine (Katara), Arab Light (Saūda Arābija), Murban (Apvienotie Arābu Emirāti) un BCF 17 (Venecuēla).

Investors

Naftas cenas kāpj pēc lēmuma samazināt ieguvi, akciju cenas nedaudz pieaug

LETA/AFP,04.04.2023

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Naftas cenas pasaulē pirmdien pieauga par vairāk nekā 6% pēc Saūda Arābijas, Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) un Kuveitas lēmuma samazināt naftas ieguvi. Akciju cenas pasaules biržās pārsvarā nedaudz palielinājās.

Saūda Arābija, AAE un Kuveita svētdien paziņoja, ka naftas ieguve tiks samazināta kopumā par 772 000 barelu dienā. Tai skaitā Saūda Arābija apņēmusies samazināt naftas ieguvi par 500 000 barelu dienā. Ierobežojums būs spēkā no maija līdz gada beigām.

Arī Irāka paziņojusi par naftas ieguves samazināšanu par 211 000 barelu dienā no 1.maija līdz gada beigām un Alžīrija nolēmusi samazināt naftas ieguvi par 48 000 barelu dienā. Naftas ieguvi samazinās arī Gabona, Kazahstāna un Omāna.

Šie samazinājumi seko naftas eksportētājvalstu organizācijas (OPEC) lēmumam oktobrī samazināt naftas ieguvi par diviem miljoniem barelu dienā.

OPEC+ no maija samazinās naftas ieguvi par 1,15 miljoniem barelu dienā papildus 0,5 miljonu barelu dienā samazinājumam no Krievijas. Krievija jau ir apņēmusies no marta samazināt ieguvi par 0,5 miljoniem barelu dienā līdz gada beigām. Tomēr faktiskais ieguves ierobežojums būs ap miljonu barelu dienā, jo Krievija jau februārī ražoja par 0,7 miljoniem barelu dienā mazāk.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Finanšu tirgus investoriem pandēmijas ekonomisko satricinājumu glāzi pēdējās nedēļās drīzāk redzot kā puspilnu, preču biržās visai strauji palielinājusies arī vairāku pasaulē visplašāk izmantoto izejvielu vērtība.

Šajā ziņā uz pārējo fona jāizceļ nafta. Piemēram, šī tirgus etalona - Ziemeļjūras jēlnaftas "Brent" - nākamā mēneša piegāžu līgumu vērtība kopš saviem pagājušā mēneša zemākajiem punktiem pat vairāk nekā dubultojusies un šonedēļ pārsniegusi 36 ASV dolāru atzīmi par barelu.

Pie 34 ASV dolāru par barelu atzīmes šo otrdien atradās arī otra šī tirgus etalona – ASV vieglās jēlnaftas ("West Texas Intermediate" jeb WTI) – vērtība. Vēl pagājušajā mēnesī uz brīdi bija vērojama ārkārtīgi dīvaina situācija, kad šīs markas naftas cena paviesojās negatīvā teritorijā. Esot aktuāliem pieņēmumiem, ka visas melnā zelta glabātuves drīz būs pilnas, uz mirkli daži tirgoņi bija gatavi samaksāt, lai tikai kāds pretī paņemtu to uzpirkto naftu un tās mucu kalni neparādītos, piemēram, pie to mājas sliekšņa.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Naftas cenas oktobrī piedzīvojušas straujāko kritumu mēneša laikā pēdējos 25 gados, raksta laikraksts Dienas bizness.Cenu kritums sasniedz rekordu

Iepriekšējā mēnesī Amerikas vieglās naftas WTI cena nākotnes darījumiem pazeminājās par 32.6%, kas nav noticis kopš melnā zelta tirdzniecības sākuma Ņujorkas biržā 1983. gadā. Kā galvenais iemesls tam tiek minēts recesijas sākums ASV (sk.Db 3.11,), kā dēļ pieprasījums pēc ogļūdeņražiem to lielākajā patērētājekonomikā krītas. Naftas patēriņš rūk arī Eiropā.

Kā vēl viens iemesls krasajam naftas cenu kritumam oktobrī tiek minēta arī panika tirgū - investori masveidā izņem no tā naudu. "Problēmu avots ir spekulācijas ar naftu. Dažbrīd, kad naftas fiziskais piedāvājums bija 67 miljoni barelu dienā, tirdzniecības apgrozījums pārsniedza trīs miljardus barelu," nesen sašutumu pauda naftas karteļa OPEC ģenerālsekretārs Abdala al Badri. "Viņi pārdeva naftu, kuras nebija, un tas turpinājās vairākus gadus," viņš teica.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Akciju sabiedrības Ventspils nafta koncerna neauditētā konsolidētā neto peļņa 2008. gada deviņos mēnešos pārsniedz 13.9 miljonus latu, savukārt koncerna konsolidētais neto apgrozījums veido 58,6 miljonus latu, liecina kompānijas paziņojums Rīgas Fondu biržai.

2008.gada augustā tika oficiāli atklāta a/s Ventspils nafta meitas uzņēmuma Baltijā lielākā poligrāfijas koncerna a/s Preses nams jaunuzceltā grāmatu ražotne Jāņsili. Jaunās rūpnīcas izveidē tika investēti 13.5 miljoni latu. Jaunās ražotnes jaudas tuvākajos gados ļauj palielināt grāmatu druku pat dubultā apjomā: no 250 000 - 350 000 grāmatu mēnesī līdz pat 500 000 - 700 000 grāmatu mēnesī.

A/s Ventspils nafta ir daudznozaru koncerna centrālā holdingsabiedrība, kuras darbības uzdevums ir ieguldījumu pārvalde vairākās meitas sabiedrībās. A/s Ventspils nafta koncerna darbība vērsta šādos virzienos: naftas un naftas produktu pārkraušana; naftas un naftas produktu transportēšana pa cauruļvadiem; nekustamo īpašumu pārvalde un apsaimniekošana; poligrāfija un izdevējdarbība; kuģošanas bizness.

Resursu cenas

Naftas cena pie 112 ASV dolāriem par barelu

Jānis Šķupelis,02.10.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Neskaties uz daudzu rietumvalstu ekonomikas sagurumu, jēlnaftas cena turpina turēties augstos līmeņos.

Naftas cenu uz augšu bīdījis optimisms akciju tirgū, kur pieauga lielākā daļa vadošo indeksu vērtības. Investori mēģina attaisnot kāpumu, piemēram, ar nedaudz mazāk sliktiem ekonomikas datiem. Joprojām saspringta situācija ir ģeopolitiskajā frontē – nav izslēgts Rietumvalstu militārais konflikts ar vienu no pasaules lielākajiem naftas eksportētajiem – Irānu. Tāpat nav aizmirsts fakts, ka ASV Federālo rezervju sistēma ik mēnesi apņēmusies finanšu tirgū ieplūdināt 40 miljardus ASV dolārus (tā saucamā kvantitatīvās mīkstināšana nr. 3).

Naftas cenai nedaudz pieaugt palīdzējuši arī Jēlnaftas eksportētājvalstu organizācijas (OPEC) dati. Tie atklāja, ka OPEC kopējie naftas ražošanas apjomi septembrī, salīdzinot ar augustu, sarukuši straujākajos tempos pēdējo 18 mēnešu laikā jeb vidēji par 454 tūkst. barelu dienā (par 1,4%) līdz 31,98 milj. barelu dienā. Starptautiskā Enerģētikas aģentūra pēdējā laikā jau vairākkārt mudinājusi lielākos naftas ražotājus darīt vairāk, lai stabilizētu naftas cenas, kuras esošajos līmeņos pasaules ekonomiku varot novest recesijā.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Vairāki starptautisko banku eksperti prognozē naftas cenas pieaugumu, raksta Bloomberg.

Tā, Citigroup analītiķi pievienojušies Goldman Sachs ekspertu izteikumiem par izejvielu cenu pieaugumu, paredzot, ka melnā zelta cena līdz gada beigām visdrīzāk palielināsies līdz vismaz 60 dolāriem.

Kaut arī ASV produkcijas apjomi varētu atkal augt, ņemot vērā augstākas jēlnaftas cenas, to slāpēt palīdzēs OPEC ražošanas apjomu samazināšanas nākamo 6-9 mēnešu laikā. Ražotājiem būtu japaplašina sava vienošanās attiecībā uz naftas apjomu pieaugumu, jo tirgus dalībnieku vidū valda bažas, ka Krievija atpaliek apjomu samazināšanā.

Šie procesi liks naftas cenai gada otrajā pusē pārsniegt 60 dolārus par barelu. Tiesa gan, vēl aizvien nav precīzi zināms, par cik augušas naftas rezerves pērnā gada pēdējā ceturksnī, un šie dati varētu likt cenām samazināties, ja apjomi nebūs samazinājušies pietiekami lielā apmērā.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šobrīd milzīga neskaidrība saistās ne tikai ar koronavīrusa panikas izplatību. Tiek saņemti arvien jauni paziņojumi par notiekošo melnā zelta tirgū, kas šodien norāvuši stopkrānu otrdienas naftas cenas atgūšanas procesam.

Pēdējās dienās kļuvis skaidrs, ka ietekmīgākie pasaules naftas ieguvēji šo resursu nu pumpēs tik daudz, cik vien tie spēj. Būtībā karš nu ir par tirgus daļu, un vismaz šobrīd daudzi prognozē, ka tas līdz kāda nozīmīga melnā zelta ieguvēja kapitulācijai turpināsies visai ilgi. Būtībā jautājums ir, kuram melnā zelta ieguvējam pirmajam iztecēs rezerves. Tāpat nav izslēgts, ka zemās cenas kādā brīdī iekodīs ASV slānekļa naftas ražotājiem (ASV galu galā pēdējos gados kļuvis par pasaulē lielāko naftas ieguvēju), daudziem no kuriem ir visai lielas parādsaistības, liecina pieejamā informācija.

Citiem vārdiem sakot - laipni lūgti brīvajā tirgū!

Finanses

Pieprasījums pēc naftas augs lēnāk

Žanete Hāka,09.08.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nākamajā gadā pasaules naftas patēriņa izaugsmes tempi saruks, prognozē Starptautiskā Enerģētikas aģentūra.

Kopumā nākamgad patēriņš pieaugs par 1,2% jeb 1,1 miljoniem barelu dienā, gada laikā sasniedzot 92 miljonus barelu. Tas ir par 100 tūkstošiem barelu mazāk nekā pagājušajā mēnesī.

«Visi zina, ka piedāvājums nākamgad augs straujāk nekā pieprasījums, un kopējais pieņēmums ir, ka cenas samazināsies,» aģentūrai Bloomberg sacījis SEB AB galvenais izejvielu analītiķis Bjarne Šīldrops.

Šajā gadā Brent jēlnaftas cena ir sarukusi par aptuveni 4% un patlaban maksā ap 107 ASV dolāriem par barelu.

Enerģētikas aģentūras aplēses sakrīt ar Starptautiskā Valūtas fonda nesen samazināto nākamā gada pasaules ekonomikas izaugsmes prognozi no 3,3% līdz 3,1%.

Citas ziņas

Ventspils naftai pateicoties aktīvu pārdošanai 40.2 miljonu latu peļņa

,27.02.2009

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ventspils nafta 2008. gadā strādājusi 40.2 miljonus latu lielu peļņu, ko lielā mērā izdevies sasniegt pateicoties aktīvu pārdošanai, kas nav saistīti ar tranzītbiznesu.

Par šīs peļņas izlietojumu, kurā atspoguļojas arī a/s Ventspils nafta koncerna restrukturizācijas rezultātā īstenotā pārdošanas darījuma ieņēmumi, a/s Ventspils nafta akcionāriem jālemj akcionāru kārtējā sapulcē. Db jau vēstīja, ka Ventspils nafta pārdeva praktiski visus savus nekustamos īpašumus, poligrāfijas biznesu u.c. aktīvus savai meitas kompānijai Latvijas kuģniecība – šis darījums finanšu ekspertos un ar nozari saistītos uzņēmējos izraisīja izbrīnu un neizpratni.

a/s Ventspils nafta koncerna konsolidētā peļņa atbilstoši a/s Ventspils nafta neauditētajam 2008.gada pārskatam pēc nodokļu nomaksas pārskata periodā veido 20.8 miljonus latu, un tas ir gandrīz četras reizes vairāk nekā a/s Ventspils nafta koncerna konsolidētā budžeta prognozēs 2008.gadam, kur tā tika plānota 5,3 miljonu latu apjomā. A/s Ventspils nafta koncerna konsolidētais neto apgrozījums pārskata periodā saskaņā ar neauditēto 2008.gada pārskatu sasniedzis 78,5 miljonus latu, un tas ir par 18,5 miljoniem latu vairāk, nekā iepriekš plānotajā a/s Ventspils nafta konsolidētajā 2008.gada budžetā.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Paši precīzākie 2010. gada naftas cenas prognozētāji neredz iespējas, ka 2011. gadā vidējā naftas cena varētu pārsniegt 100 dolārus par barelu, taču, visticamāk, šogad vidējā naftas cenas būs augstākā kopš 2008. gada, raksta Business Week.

Sanford C. Bernstein & Co., kas attiecībā uz 2010. gadu, kad vidējā naftas cena bija 79,80, izteica naftas cenas prognozi ar 99% precizitāti, šogad paredz vidējo naftas cenu 90 dolāru apmērā. Tajā pat laikā ar Sanford C. Bernstein & Co. saistītais uzņēmums Natixis Bleichroeder paredz vidējo cenu 100 ASV dolāru līmenī, to pamatojot ar ASV Enerģētikas departamenta prognozi, kas paredz globālā naftas patēriņa palielināšanos par 1,7% līdz 87,8 miljoniem barelu dienā.

Negatīvu ietekmi uz pieprasījumu pēc naftas atstās Ķīnas ekonomiskās izaugsmes mazināšanās. Ķīnai šogad tiek prognozēta izaugsme 9 līdz 10 % apmērā, kas joprojām būtu trīs reizes straujāka nekā ASV un sešas reizes straujāka nekā Eiropā.

Finanses

OPEC: Enerģijas patēriņš pasaulē līdz 2040.gadam pieaugs par 60%

LETA,06.11.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Globālais enerģijas pieprasījums līdz 2040.gadam pieaugs par 60%, videi kaitīgajiem fosilajiem kurināmajiem joprojām esot cilvēces galvenajam enerģijas avotam, ceturtdien prognozē naftas eksportētājvalstu organizācija OPEC.

OPEC prognozē, ka naftas ieguves apjoms pasaulē laika periodā no 2010.gada līdz 2040.gadam palielināsies no 81,8 miljoniem barelu dienā līdz 99,6 miljoniem barelu dienā.

Taču naftas īpatsvars globālajā enerģijas patēriņā šajā periodā samazināsies no 31,9% līdz 24,3%, bet fosilo kurināmo - naftas, ogļu un gāzes - īpatsvars saruks no 81,6% līdz 78,4%.

Tikmēr hidroenerģijas, biomasas un citu atjaunojamo enerģijas avotu īpatsvars palielināsies no 12,7% līdz 15,8%, bet kodolenerģijas īpatsvars mainīsies vien nedaudz, pieaugot no 5,6% līdz 5,7%, prognozē OPEC.

Organizācija norāda, ka tāda atjaunojamā enerģija kā saules un vēja enerģija turpinās strauju izaugsmi, daļēji pateicoties valdības atbalstam. Taču, ņemot vērā to zemo sākotnējo bāzi, šīs enerģijas īpatsvars pasaules līmenī saglabāsies pieticīgs.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Krievijas gāzes un naftas kompānija Gazprom 2009. gadā izskatot attīstības variantu, kas paredz realizēt tikai tos naftas ieguves projektus, kas būs rentabli pie naftas cenas 25 ASV dolāri par barelu.

Tādējādi Gazprom pesimistiskākās prognozes attiecībā uz naftas cenu paredz, ka tā var noslīdēt līdz 25 dolāru atzīmei par barelu, atsaucoties uz laikrakstu Komersant, ziņo newsru.com. Kopumā Gazprom gatavojas būtiski samazināt savu investīciju programmu. Līdz šim naftas kompānijas nebija izteikušas tik pesimistiskas prognozes attiecībā uz naftas cenu. Zemākā prognozētā cena bijusi 32 dolāri par barelu, bet Krievijas valdība šobrīd pārstrādā budžetu rēķinoties ar 41 ASV dolāra par barelu cenu.

Vēl 2008. gada beigās Gazprom padome apstiprināja investīciju programmu, balstoties uz prognozēm, ka naftas cena 2009. gadā vidēji sasniegs ne mazāk kā 50 ASV dolārus par barelu.

Finanses

Naftas cena nedēļas augstākajā līmenī

Žanete Hāka,18.07.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

ASV jēlnaftas WTI cena ceturtdien uzkāpa līdz gandrīz nedēļas augstākajam līmenim pēc tam, kad tika publicēti dati par sarūkošajām ASV jēlnaftas rezervēm.

Dati liecina, ka rezerves pagājušajā nedēļā sarukušas par 6,9 miljoniem barelu līdz 367 miljoniem barelu, samazinoties jau trešo nedēļu pēc kārtas, kas ir ilgākais kritums šajā gadā. Jāpiebilst, ka ierasti vasaras sezonā pieaug pieprasījums pēc degvielas.

«ASV pieprasījums ir stabils,» aģentūrai Bloomberg sacījis Axpo Trading vecākais naftas analītiķis Endijs Sommers, prognozējot, ka šogad naftas cena sasniegs 110-112 ASV dolārus par barelu. Viņš arī uzsvēris, ka izskatās, ka ASV naftas pārstrādātāji gatavojas pieaugošajam pieprasījumam no Latīņamerikas.

ASV naftas pārstrādes kompānijas pagājušajā nedēļā strādājušas ar 92,8% kapacitāti, kas ir augstākais līmenis šajā gadā, saražojot 16,2 miljonus barelu dienā, kas ir lielākais apjoms kopš 2005. gada augusta. Rezultātā valsts saražotās jēlnaftas apjomi pieauga līdz augstākajam līmenim kopš 1990. gada.

Pasaulē

Naftas cenas nedaudz pieaug, krīt biržu indeksi Eiropā, bet pieaug ASV, zelts turpina sasniegt rekordcenas

Jānis Rancāns,04.08.2011

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Izskanot ziņām par situācijas saasināšanos Itālijas ekonomikā, trešdien kritumu piedzīvoja Eiropas biržu indeksi. Tikmēr ASV biržu indeksi pieauga, jo beidzot tika atrisināts jautājums ar valsts parādu griestiem. Nedaudz pieaugušas naftas cenas, bet zelta cenas turpina pārsist visus rekordus.

Pēc panāktās vienošanās par ASV parāda griestu paaugstināšanu trešdien kāpuši ASV biržu indeksi. Dow Jones Industrial Average trešdien kāpis par 0.25%, S&P 500 par 0,50%, bet Nasdaq Composite pieaudzis par 0.89%.

Savukārt Eiropas biržu indeksi trešdien, reaģējot uz ziņām par parādu krīzes uzliesmošanu Itālijā, ievērojami samazinājās. Londonas biržas indekss FTSE 100 trešdien kritās par 2,34%, Frankfurtes biržas indekss DAX par 2,30%, bet Parīzes biržas indekss CAC 40 par 1,93%.

Pastiprinoties investoru bažām par ASV ekonomikas perspektīvām, trešdien turpināja krist naftas cenas, sasniedzot 91,93 ASV dolārus par barelu (WTI) un 113,44 dolārus par barelu (Brent). Tomēr ceturtdienas rītā naftas cenas uzrāda nelielu kāpumu - WTI jēlnaftas cena septembra piegādēm sasniegusi 92,08 ASV dolārus par barelu, bet Brent – 113,32 dolārus.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Naftas cenas prognoze šim gadam ir samazināta USD 110, kas atspoguļo vājo makroekonomisko fonu. Tomēr cenu prognoze 2024. un 2025. gadam ir koriģēta uz augšu līdz USD 100 un USD 95.

Investīcijas naftas un gāzes ieguvē kopš 2014. gada ir bijušas nepietiekamas, bet Covid-19 periodā tās tika samazinātas vēl krasāk un kopš tā laika būtisks pieaugums nav vērojams. Tie ir svarīgākie iemesli, kāpēc Brent naftas cenas prognoze 2024. un 2025. gadam ir paaugstināta. To papildina piesardzīga attīstība ASV slānekļa naftas nozarē un akumulēsies zaudētās Krievijas piegādes efekts. Šie faktori pastiprināsies līdzko globālās ekonomikas perspektīvas sāks uzlaboties.

Brent naftas tirdzniecība gada beigās bija ļoti aktīva, tas ir, augstākajā līmenī kopš 1. decembra. 2022. gadā tās cena vidēji bija USD 99,9. Jaunā gada sākums ir lēnīgs, bet cena šogad vidēji būs vairāk nekā USD 100, ko veidos saspringtais piedāvājums un pieprasījuma atjaunošanās. Paredzams, ka strauji atgūsies Ķīnas naftas pieprasījums.

Finanses

Naftas cena turpina samazināties

Žanete Hāka,08.07.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Otrdien Ziemeļjūras naftas Brent cena samazinājās zem 110 dolāriem par barelu, bet ASV vieglās jēlnaftas WTI cena sasniedza mēneša zemāko atzīmi, raksta Bloomberg.

Naftas cena sarūk, mazinoties spriedzei Irākā, kā arī tirgus dalībnieku vidū valdīja runas, ka Lībija atkal atsāks naftas eksportu. Pagājušajā mēnesī Lībija saražoja 300 tūkstošus barelu dienā, kas ir ievērojami mazāk nekā pērnā gada attiecīgajā mēnesī – 1,13 miljonus barelu.

Rezultātā Brent cena augusta piegādēm samazinājās par 62 centiem jeb 0,6% līdz 109,62 dolāriem par barelu, bet WTI cena augusta piegādēm sasniedza 103,42 dolārus par barelu.

ASV jēlnaftas rezerves, visdrīzāk pagājušajā nedēļā sarukušas par 2,75 miljoniem barelu līdz 382,2 miljoniem barelu, paredz Bloomberg aptaujātie eksperti. Savukārt piegādes apjomi aprīlī sasnieguši 399,4 miljonus barelu, kas ir augstākais līmenis kopš datus sāka apkopot 1982. gadā.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Akciju cenas pasaules biržās otrdien pārsvarā kritās, bet naftas cenas pieauga pēc Saūda Arābijas un Krievijas paziņojuma, ka tās pagarina naftas ieguves un eksporta apmēra samazinājumu līdz gada beigām. ASV dolāra vērtība pieauga.

"Brent" markas jēlnaftas cena Londonas biržā pārsniedza 90 ASV dolārus par barelu, kas šogad notika pirmoreiz.

Degvielas cenas var turpināt kāpt

Ņemot vērā Saūda Arābijas naftas ieguves samazinājumu, tiek prognozēts, ka degvielas cenas...

Saūda Arābijas ieguves apmēra samazinājums par vienu miljonu barelu naftas dienā, kas ir spēkā kopš jūlija sākuma un kam bija jābeidzas septembra beigās, būs spēkā līdz decembra beigām, pavēstīja Saūda Arābijas Enerģētikas ministrija. Arī Krievijas naftas eksporta apmēra samazinājums par 300 000 bareliem dienā pagarināts līdz gada beigām, norādīja Krievijas vicepremjers Aleksandrs Novaks.

Augstākas naftas cenas veicināja ar naftu saistīto ASV uzņēmumu "Chevron" un "Devon Energy" akciju cenu palielināšanos, tomēr vairumā rūpniecības nozaru akciju cenas samazinājās un Volstrītas indekss "Standard & Poor's 500" saruka par 0,4%.

Naftas cenu palielināšanās ir izraisījušas bažas, ka tā varētu kaitēt pieprasījumam, sevišķi augstu procentlikmju apstākļos.

Tirgus analītiķis Maikls Hjūsons atzīmēja, ka augstākas naftas cenas sarežģīs centrālo banku centienus pazemināt inflāciju.

ASV biržu indekss "Dow Jones Industrial Average" otrdien kritās par 0,6% līdz 34 641,97 punktiem, indekss "Standard & Poor's 500" saruka par 0,4% līdz 4496,83 punktiem, savukārt "Nasdaq Composite" samazinājās par 0,1% līdz 14 020,95 punktiem.

Londonas biržas indekss FTSE 100 otrdien kritās par 0,2% līdz 7437,93 punktiem, Frankfurtes biržas indekss DAX saruka par 0,3% līdz 15 771,71 punktam, bet Parīzes biržas indekss CAC 40 samazinājās par 0,3% līdz 7254,72 punktiem.

Ņujorkas biržas elektroniskajā tirdzniecībā WTI markas jēlnaftas cena otrdien pieauga par 1,3% līdz 86,69 ASV dolāriem par barelu. "Brent" markas jēlnaftas cena Londonas biržā palielinājās par 1,2% līdz 90,04 dolāriem par barelu.

Nīderlandes biržā "Title Transfer Facility" (TTF) dabasgāzes cena otrdien pieauga par 2,6% līdz 34,45 eiro par megavatstundu.

Eiro vērtība pret ASV dolāru otrdien kritās no 1,0796 līdz 1,0726 dolāriem par eiro, britu mārciņas vērtība pret ASV dolāru saruka no 1,2625 līdz 1,2565 dolāriem par mārciņu, bet ASV dolāra vērtība pret Japānas jenu palielinājās no 146,47 līdz 147,68 jenām par dolāru. Eiro vērtība pret britu mārciņu kritās no 85,50 līdz 85,34 pensiem par eiro.

Bankas

Papildināts: Pārmet Norvik bankai agresīvu uzņēmuma darbības paralizēšanu; banka - uzņēmums nepildījis savas saistības

BNS,26.10.2011

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Norvik banka degvielas tirgotāja Ziemeļu nafta darbību pārņēmusi ļoti agresīvi, un tagad kompānijas darbība faktiski ir paralizēta, uzskata Ziemeļu naftas valdes pārstāve, kura nevēlējās atklāt savu vārdu. Viņa sacīja, ka Norvik banka apturējusi visu uzņēmuma struktūrvienību darbību. Savukārt Norvik banka uzskata, ka uzņēmums centies izvairīties no kredīta atmaksas bankai.

«Bez iepriekšēja brīdinājuma vienlaicīgi notikuši iebrukumi visās mūsu struktūrvienībās, kad bruņojušies Norvik bankas pārstāvji izdzina mūsu darbiniekus uz ielas, bet tvertnēm [degvielas] tika uzliktas ķēdes, tādējādi Ziemeļu naftas darbība pašreiz faktiski ir paralizēta» pastāstīja Ziemeļu naftas pārstāve. Viņa arī piebilda, ka formāla atsauce uz paziņojumu par darbības apturēšanu ir bijusi, bet degvielas tirgotāju pārstāvji paziņojumu nav saņēmuši.

Ziemeļu naftai ir parādsaistības pret Norvik banku, viņa atzina, izsakot gan sašutumu par veidu, kādā apturēta degvielas tirgotāju darbība, ‒ tas noticis bez tiesu izpildītāju klātbūtnes. Pašlaik ir izsaukti uzņēmuma apsardzes un Valsts policijas pārstāvji tālākai apstākļu noskaidrošanai, informēja kompānijā.

Pasaulē

Papildinātajā ASV sankciju sarakstā iekļautās Krievijas amatpersonas

LETA,20.03.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Reaģējot uz Maskavas lēmumu anektēt Ukrainai piederošo Krimas pussalu, ASV prezidents Baraks Obama ceturtdien paziņojis, ka sankcijas tiks vērstas arī pret citām Krievijas amatpersonām.

Nedēļas sākumā ASV jau pavēstīja, ka vērsīs sankcijas pret vairākām augstām Krievijas valdības amatpersonām un parlamenta deputātiem, kas tiek vainoti Ukrainas krīzē. Saskaņā ar atsevišķu ASV prezidenta rīkojumu sankcijas tika noteiktas arī bijušajam Ukrainas prezidentam Viktoram Janukovičam un viņa padomniekam.

Jaunajā sarakstā iekļautas 20 personas:

1. Jevgēņijs Bušmins - Krievijas Federācijas padomes spīkera vietnieks, Budžeta un finanšu tirgu komitejas priekšsēdētājs;

2. Vladimirs Džabarovs - Krievijas Federācijas padomes Starptautisko lietu komitejas priekšsēdētāja pirmais vietnieks;

3. Andrejs Fursenko - Krievijas Federācijas prezidenta palīgs;