Pakalpojumi

Latvijas augstskolas, kuras vissīvāk konkurē par ārvalstu studentiem

Kristīne Stepiņa, 28.06.2018

Imants Bergs

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Pirmajā vietā ārvalstu studentu piesaistē ir Rīgas Stradiņa universitāte, intervijā laikrakstam Dienas Bizness stāsta Biznesa augstskolas Turība attīstības un starptautiskās sadarbības prorektors Imants Bergs.

Vienlaikus viņš norāda, ka tai ir specifiskas mācību programmas (medicīna un zobārstniecība), kādas citas augstskolas nepiedāvā.

Otrajā vietā ir Rīgas Tehniskā universitāte (RTU). Trešajā vietā šobrīd ir Informācijas sistēmu menedžmenta augstskola (ISMA), kurai pērn bija nozīmīgs lēciens, jo ārzemju studentu skaits dubultojās, stāsta I. Bergs.

Ceturtajā vietā ir Biznesa augstskola Turība, bet piektajā – Latvijas Universitāte (LU). Vēl aktīvi pie ārvalstu studentu piesaistes strādā Transporta un sakaru institūts, RISEBA un Rīgas Ekonomikas augstskola (SSE Riga).

«Katrai augstskolai ir savs «lauciņš». Turībā tas ir tūrisms un mazā un vidējā biznesa menedžments, RTU – tehniskās programmas. Lai varētu piesaistīt ārvalstu studentus, augstskolām ir jāsadarbojas, jāiet kopā ar plašu piedāvājumu – sākot ar biznesu un beidzot ar medicīnu. 2011. gadā tika nodibināta Augstākās izglītības eksporta apvienība, kuru dibināja trīs augstskolas – Turība, RTU un LU. Viens no šīs organizācijas izveidošanas mērķiem bija radīt lobiju valsts institūcijās, otrs – veidot kopīgas mārketinga aktivitātes ārzemēs. Tādas ir notikušas Indijā, šobrīd tiek veiktas Ukrainā. Sadarbība ir izveidojusies cieša, attiecībās nav nekādas greizsirdības, jo visi saprot, ka tikai kopā var sasniegt labākus rezultātus, nekā, strādājot atsevišķi,» skaidro I. Bergs.

Jautāts, cik Biznesa augstskolas Turība iegulda mārketinga aktivitātēs, viņš norāda, ka ir tiešās un netiešās izmaksas, bet kopumā tie ir vairāk nekā 100 tūkstoši eiro gadā.

Savukārt, runājot par mācību maksu ārvalstu studentiem, I. Bergs uzsver: «Mēs sekojam tam, ko dara pārējās Eiropas valstis šajā ziņā, īpaši tam, kas notiek šajā, vidējā līgā, kur atrodamies. Ir jākonkurē ar Polijas augstskolām, kurās mācības ir ievērojami lētākas. Esam vienā cenu kategorijā ar Lietuvas, Čehijas un Ungārijas augstskolām. Igaunijas valsts augstskolās ārvalstu studentiem tiek piedāvāta bezmaksas izglītība, ja studē igauņu valodā. Eksperiments ar bezmaksas izglītību ārvalstniekiem Zviedrijā un Somijā beidzās, Vācijas augstskolas ik pa brīdim ievieš un tad atkal atceļ līdzmaksājumu, Francijā studijas ir bez maksas, ja studē franču valodā.»

Visa intervija lasāma 27. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.