LBS valde: Apdraudēta Eiropas sieviešu čempionāta norise 

Latvijas Basketbola savienības (LBS) valde izskatījusi jūnijā Rīgā paredzētā 2019. gada Eiropas sieviešu basketbola čempionāta sagatavošanas gaitu un brīdina par riskiem.

Lelde Petrāne, 09.4.2019

Foto: imago images/mika/Scanpix/LETA

Ņemot vērā Nacionālās sporta padomes (NSP) 28. marta sēdes lēmumu nepiešķirt līdzekļus Eiropas sieviešu basketbola čempionāta rīkošanai, kā arī Rīgas domes lēmumu sacensību rīkošanu līdzfinansēt tikai 25% apmērā no tāmē paredzētās summas, valde rosina sasaukt LBS padomes ārkārtas sēdi šī jautājuma izskatīšanai, kā arī informēt Starptautisko Basketbola federāciju (FIBA) par apdraudējumiem čempionāta norisei Latvijā.

2017. gadā LBS likumā noteiktajā kārtībā Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) un NSP pieteica ieceri rīkot 2019. gada Eiropas sieviešu čempionātu basketbolā, kas vienlaikus ir nozīmīgs posms cīņā par ceļazīmēm uz Tokijas olimpiskajām spēlēm. Provizoriskajā tāmē bija paredzēts valsts līdzfinansējums 600 000 eiro apmērā.

2017. gada 29. martā NSP oficiāli atbalstīja LBS iniciatīvu, uzdodot Izglītības un zinātnes ministrijai iesniegt Ministru kabinetam priekšlikumus par turpmāko rīcību, lai nodrošinātu čempionāta sekmīgu norisi.

2017. gada 24. jūnijā FIBA Eiropas nodaļas valde piešķīra Latvijai tiesības rīkot daļu Eiropas sieviešu čempionāta.

No 2017. gada novembra līdz 2019. gada janvārim saskaņā ar FIBA prasībām, kā arī LBS un IZM līgumiem veikti pieci maksājumi par kopējo summu 435 000 eiro, sedzot uzņemšanas maksu un TV signāla producēšanas izmaksas. Vienlaikus 2018. gada 29. novembrī IZM informēta par čempionāta sarīkošanas objektīvo izmaksu pieaugumu 274 240 eiro apmērā, no kura lielāko daļu veido viesnīcu, ēdināšanas un transporta pakalpojumu cenu pieaugums un FIBA rīkošanas standartu paaugstinājums.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

2019. gada 28. martā notikušajā NSP sēdē netika atbalstīta līdzekļu piešķiršana Eiropas sieviešu čempionāta sarīkošanai. Tāpat NSP neatbalstīja līdzekļu piešķiršanu Challenger sērijas turnīra sarīkošanai FIBA 3x3 basketbolā, kas ar valsts līdzfinansējumu notika 2018. gadā un iekļauts IZM ilgtermiņā atbalstāmo sporta pasākumu plānā.

Ņemot vērā budžetā iezīmējušos iztrūkumu vairāk nekā 500 000 eiro apmērā čempionāta norise esot nopietni apdraudēta. Čempionāta nesarīkošanas gadījumā Latvija zaudēs jau iemaksātos 435 000 eiro, turklāt FIBA ir tiesīga piemērot disciplinārās un finansiālās sankcijas, ieskaitot Latvijas basketbola komandu diskvalificēšanu un nepielaišanu olimpiskajām kvalifikācijas sacensībām.

LBS prezidents Valdis Voins komentē: «Piesakoties un iegūstot tiesības rīkot Eiropas sieviešu čempionātu, LBS ievēroja visas likumos noteiktās prasības un saņēma visas nepieciešamās valsts un Rīgas pašvaldības garantijas. Diemžēl bez ievērības atstāti vairākkārtēji LBS lūgumi čempionāta rīkošanas gaitu skatīt NSP sēdē, kā arī nav saņemta atbilde uz 2018. gada 21. novembrī oficiālā vēstulē IZM nosūtīto aicinājumu izveidot valdības darba grupu čempionāta sarīkošanas koordinēšanai. Manuprāt, pēctecības trūkums NSP lēmumos nav pieļaujams. Jo īpaši, ja tas var novest līdz iepriekš jau ieguldīto valsts līdzekļu pazaudēšanai, kā arī sagraut daudzu gadu garumā veidoto Latvijas basketbola starptautisko reputāciju un olimpiskās cerības.»

Lai meklētu risinājumu, tuvākajā laikā tiks sasaukta LBS Padomes ārkārtas sēde, uz kuru uzaicinās Ministru prezidentu un NSP vadītāju Krišjāni Kariņu, izglītības un zinātnes ministri, Saeimas Sporta apakškomisijas vadītāju, kā arī FIBA ģenerālsekretāru.

Tevi varētu interesēt

Ideja veidot specializētu basketbola veikalu attaisnojusies, bet plašākai attīstībai iespējas...

Lielu interesi par basketbolu raisījis Eiropas čempionāts, pēc kura Individuālās sagatavošanas...

Forbes.com apkopojis pasaules pelnošāko sportistu topu....

Latviešu spīdeklis Kristaps Porziņģis no Ņujorkas «Knicks» komandas Nacionālās basketbola asociācijas...

Lebrons Džeimss četras reizes ir atzīts par sezonas labāko spēlētāju, divreiz –...

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Oskara Melbārža pilotētā bobsleja četrinieku ekipāža oficiāli kļūst par Soču ziemas Olimpisko...

Latviešu zvaigzne Kristaps Porziņģis savā jaunajā mājvietā Dalasā jūtas komfortabli, jo pāreja...

Izsakot neuzticību, no amata atcelts VSIA «Kultūras un sporta centrs «Daugavas stadions»...

ASV uzņēmumam Orangetheory Fitness patlaban ir jau vairāk nekā 1100 studijas visā pasaulē, un...

Jāšanas sports prasa nozīmīgus ieguldījumus, ir saistīts ar lielu darbu ne tikai...

Bijušais futbolists Kaspars Gorkšs pēc ceturtdien ārkārtas kongresā notikušā uzticības balsojuma...

2019. gada vasarā Baltijā debitēs autosacīkšu sērija «Baltic Time Attack Series», kas ieviesīs...

Lielu interesi par basketbolu raisījis Eiropas čempionāts, pēc kura Individuālās sagatavošanas...

Latviešu basketbola zvaigzne Kristaps Porziņģis un bijušais Nīderlandes futbolists Žordi Kruifs...

Neskatoties uz atrašanos Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) turnīra tabulas pēdējā vietā,...