Pakalpojumi

LIKTA: tautas skaitīšanā nepietiekami izvērtēti riski

Elīna Pankovska, 04.03.2011

Signe Bāliņa

Vitālijs Stīpnieks, Dienas Mediji

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Centrālās Statistikas Pārvaldes (CSP) nolūks izveidot ērtu un pieejamu sistēmu tautas skaitīšanā ir atbalstāms, tomēr nav pietiekami izvērtēti riski, kā rezultātā personas dati varēja tikt izmantoti ļaunprātīgā nolūkā, norāda Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) prezidente Signe Bāliņa.

Viņa skaidro, ka no malas, vērtējot izskatās, ka nav adekvāti novērtēti iespējamie riski un izvēlēti pareizie autorizācijas veidi. Te neesot runa par tehniska rakstura drošības problēmām, bet gan par kļūdu mehānismā, kā klients tiek identificēts.

«Jāpiezīmē, ka Lietuvā, kur arī pašlaik norisinās tautas skaitīšana, tiek piedāvāta līdzīga autorizācijas iespēja ar personas kodu un pases numuru,» stāsta S.Bāliņa.

Viņa atzīmē, ja Latvijā būtu jau attīstīta personas elektroniskās identitātes (EID) iespēja, to varētu izmantot kā galveno autorizācijas veidu tautas skaitīšanas procesā un šādām problēmām nevajadzētu rasties. Personas elektroniskā identitāte jau ir ieviesta Igaunijā un izmantota gan vēlēšanās, gan arī pašreiz notiekošajā tautas skaitīšanā.

«Šobrīd CSP ir jāizvēlas, vai ar nedrošo autorizācijas mehānismu ievadītajiem datiem uzticēties, vai nē. Tas nav viegls lēmums un ir atkarīgs no dažādiem apsvērumiem, piemēram, no konstatēto nesankcionēto datu iegūšanas un modificēšanas incidentu skaita,» norāda LIKTA vadītāja.

Viņa arī piebilst, ka šis gadījums arī raisot jautājumu par to, kāpēc tik daudzas privātās un valsts iestādes prasa un uzglabā personas datus, tai skaitā, piemēram, pases numuru, kas visdrīzāk bieži tiek jautāts bez pamatota iemesla.

Kā jau Db vēstīja: vairāku desmitu tūkstošu personu dati, kas bija autorizējušies tautas skaitīšanai internetā, ilgstoši bija pieejami trešajām personām. Viss, kas bija nepieciešams – cilvēka, par kuru vēlas iegūt datus, personas kods un pases numurs. Patlaban internetā autorizēties var izmantojot e – parakstu vai internetbanku.

Pēdējā informācija no CSP liecina, ka šodien, 4.martā, pilnībā aizpildītas tautas skaitīšanas anketas par 193,97 tūkst. iedzīvotāju. Prognozējam, ka dienas laikā skaits pieaugs līdz 200 tūkst. iedzīvotāju.

Populārākais autorizācijas līdzeklis bija pases dati, kas izmantots 53,4% gadījumu, komercbanku identifikatori – 46,4% gadījumu un e-paraksts 0,2%. Jāatgādina, ka, atbilstoši Valsts datu inspekcijas norādījumam, tika slēgta iespēja autorizēties, izmantojot pases datus.