LMT ievieš 5G nepieciešamo IPv6 standartu 

LMT ir noslēdzis testu periodu un kā viens no pirmajiem operatoriem Eiropā savā tīklā komercrežīmā ieviesis jaunāko interneta protokola standartu IPv6. Tas nepieciešams, lai klientiem nodrošinātu pieprasījumu pēc tīkla iekārtu adresēm, uzlabotu pakalpojumu pieejamību un sagatavotos 5G ieviešanai, informē uzņēmums.

Monta Glumane, 09.4.2018
1/8

Foto:publicitātes

Interneta protokols tīklā savienotām ierīcēm piešķir katrai unikālu adresi, lai tās varētu savā starpā sazināties. IPv4 standartā vairs nav pieejamas jaunas adreses, tāpēc ir nepieciešams jauns, ietilpīgāks protokols.

IPv6 ir jaunākā interneta adrešu protokola versija, kas kā standarta projekts pieejama jau gandrīz 20 gadu, bet tikai 2017. gada jūlijā tika apstiprināta kā oficiālais jaunais interneta protokola standarts. Pāris mēnešu laikā pēc tam LMT ieviesa IPv6 testa režīmā.

«Lai Latvija kļūtu par līderi 5G ieviešanā, IPv6 ātra ieviešana ir obligāts priekšnosacījums. Līdzšinējais – IPv4 standarts ar aptuveni 4,3 miljardiem pieejamo unikālo adrešu jau šobrīd ir izsmēlis savas iespējas, bet līdz ar 5G un lietu interneta strauju attīstību, pieprasījums pēc drošām, unikālām adresēm daudzkāršosies. IPv6 iespējamo adrešu skaits ir miljoniem reižu lielāks nekā IPv4,» skaidro Juris Binde, LMT prezidents.

«Jaunā IPv6 adrešu standarta ieviešana ir apsveicama no vairākiem iemesliem,» norāda Valters Bajārs, Satiksmes ministrijas Sakaru departamenta direktors. «Jau ilgāku laiku pastāv minētais IPv4 adrešu deficīts, kas liek operatoriem meklēt tehniskus risinājumus un pielāgoties. Vienlaikus uzlabojas arī tīklu drošība un stabilitāte, jo operatoriem ir pieejami brīvi IP adrešu resursi. 5G mobilie tīkli veicinās liela skaita IoT (lietu interneta) ierīču izmantošanu, kas arī radīs milzīgu pieprasījumu nevis klasiski lietotajiem numerācijas resursiem, bet tieši IP adresēm. Tādēļ arī Satiksmes ministrija saskatīja nepieciešamību veicināt IPv6 izmantošanu elektronisko sakaru nozares plānā. Latvijā, pēc RIPE statistikas datiem, IPv6 adreses tiek izmantotas mazāk par procentu. Beļģijā, kas ir vissekmīgāk no ES ieviesusi jauno standartu, tīklos tiek lietots ap 30% IPv6 adrešu. LMT ar šo soli varētu būtiski uzlabot situāciju. Jāpiebilst, ka jaunā adrešu standarta ieviešana nav iespējama regulatīvā veidā, bet ir panākama dialogā ar nozari un tehnoloģiju piegādātājiem. Šī iemesla dēļ ļoti pozitīvi novērtējam LMT veikumu un ceram, ka tas pamudinās arī citus operatorus plašāk ieviest jauno standartu.»

LMT tīklā IPv4 un IPv6 standarti darbosies paralēli, lai nodrošinātu klientiem iespējami labāko lietošanas pieredzi.

Eduards Tutarašvili, Cisco vadītājs Baltijas valstīs:

«IPv4 ir iepriekšējās paaudzes, līdz ar to šobrīd visplašāk lietotais, IP adresācijas standarts pasaulē, kas izmanto 32 bitu garas adreses. Būtiski, ka ierīces, kurām ir piešķirta tikai IPv6 adrese, nevar tiešā veidā sazināties ar ierīcēm ar IPv4 adresi un otrādi. Lai tās varētu pilnvērtīgi darboties, paralēli jaunākās paaudzes interneta protokola adresei ierīcei nepieciešama arī iepriekšējās paaudzes (IPv4) adrese, vai ir jānodrošina IP adrešu translācija pakalpojumu sniedzēju iekārtās. Pāreja uz IPv6 nākotnē ir neizbēgama, bet Latvijā IPv4-IPv6 migrācijas process notiek pakāpeniski. Ņemot vērā, ka lielāka daļa internetam pieslēgto iekārtu izmanto IPv4 adreses, lielākoties IPv6 paliek neizmantots. 5G mobilo sakaru tehnoloģija šobrīd ir izstrādes noslēguma fāzē, taču to atbalstošās ierīces pilnībā darbosies arī ar IPv4 adresēm, nepieprasot obligāti pāriet uz IPv6 128 bitu garo adresi. Tajā pašā laikā, gribu uzsvērt, ka pāreja uz IPv6 viennozīmīgi turpināsies - 5G nodrošinās lielākus datu pārraides ātrumus un iespēju pieslēgt internetam ārvien jaunus iekārtu tipus, kas, savukārt, paātrinās pārēju uz IPv6, jo ar katru gadu pieejamu IPv4 adrešu skaits mazināsies, bet «native» IPv6 ierīču apjoms palielināsies.»

Tevi varētu interesēt

Telekomunikāciju uzņēmums LMT ir radījis jaunu IT risinājumu būvniekiem, ar kura palīdzību...

Jebkurā gadījumā ir vērts domāt par energoefektivitāti: gan iegādājoties jaunas, gan lietotas...

Pāreja uz šo tehnoloģiju ir laika jautājums, tikai tā nebūs revolūcija, bet gan paredzama un loģiska 4G evolūcija.

Nīderlande nolēmusi atteikties no drukātām telefonu grāmatām. Interneta dēļ tās kļuvušas liekas.

Ņemot vērā valdošās koalīcijas partneru viedokli, valdība varētu neatbalstīt telekomunikāciju...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Mobilo sakaru operators «BITE Latvija» noslēdzis «Stream Networks» un tā meitasuzņmēmuma «LATNET...

Turpinot automatizētās kravas vilcienu komercapskates un vagonu numuru norakstīšanas sistēmas ieviešanu,...

Ģimenes uzņēmumā «Airdek» Jaunjelgavas novada Sērenes pagastā top dekoratīvi un siltinoši apdares...

Augošajai tendencei atteikties no sprostos dētu vistu olu izmantošanas šogad pievienojušies vairāki...

Kinoteātris «Lora» tirdzniecības centrā «Šokolāde» Siguldā tika atklāts 2009.gadā un šobrīd...

Visvairāk nodokļus Latvijas valsts uzturēšanā samaksājuši degvielas tirgotāji, enerģētikas...

SIA LiiR Latvia 25-30% no apgrozījuma nodrošina lielveikalu uzkopšana gan Rīgā, gan...

Līgatnē šobrīd rekonstruē bijušo ķiveru fabriku un tajā plānots attīstīt sociālo uzņēmējdarbību,...

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā ir saņemts maksātnespējas pieteikums no kafejnīcas...

Reaģējot uz šobrīd pastāvošo nesakārtotību un neskaidrību riepu apsaimniekošanas nozarē,...