Makrons: Pasaules politiskā sistēma nonākusi «līdz šim nepieredzētā krīzē» 

Francijas prezidents Emanuels Makrons otrdien paziņojis, ka pasaules politiskā sistēma ir «līdz šim nepieredzētā krīzē», aicinot veidot jauna veida alianses un sadarbības formas, lai atrisinātu pasaules problēmas.

LETA--AFP, 12.11.2019

Emanuels Makrons

Foto: EPA/SCANPIX/LETA

«Mūsu starptautiskajā sistēmā mēs atrodamies līdz šim nepieredzētā krīzē,» Francijas prezidents norādīja, uzrunājot Parīzes Miera foruma dalībniekus.

Makrons, kurš kopš nākšanas pie varas 2017.gadā centies iegūt nozīmīgu vietu starptautiskajā politikā, uzsvēra, ka valstu un organizāciju starpā esot nepieciešami «jauni sadarbības veidi, jaunas alianses». Viņš sūkstījās, ka pat Apvienoto Nāciju Organizācija «ir iestrēgusi».

Elizejas pils saimnieks žēlojās, ka pasaules politiskās un finanšu sistēmas kopš Otrā pasaules kara beigām ir darbojušās labi, bet tagad nonākušas krīzē.

«Sistēma iedarbīgi strādāja 70 gadus, bet tā ļāva veidoties jaunām nevienlīdzībām,» paziņoja Makrons un piebilda, ka «mūsu demokrātijas krīze ļāva atdzimt vienpusīgumam».

«Lai reaģētu uz šiem izaicinājumiem, mums ir vairāk jāsadarbojas,» teica Makrons, brīdinot, ka nevajag vairīties apšaubīt pastāvošas starptautiskās institūcijas.

Pagājušajā nedēļā Makrons intervijā izdevumam «The Economist» pauda viedokli, ka NATO piedzīvo «smadzeņu nāvi» un ka Eiropa riskē kļūt nenozīmīga. Šādi komentāri izpelnījās asu Eiropas Savienības līderu kritiku.

Vācijas kanclere Angela Merkele atzina, ka Makrona komentāri par NATO bijuši «radikāli».

Iespējams, vēršoties pret saviem kritiķiem, Francijas prezidents otrdien uzsvēra, ka skaidra valoda esot ļoti svarīga.

«Domāju, ka mums ir nepieciešama patiesība. Pārmērīga jūtība un liekulība nedarbojas. Klusēšana nav risinājums,» viņš uzsvēra.

Jaunākais izdevums