Mazais bizness

Mana pieredze: Zina un parāda, kur atrodas satelīts

Anda Asere, 27.10.2016

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas Elektronikas un datorzinātņu institūta t.s. spin-off uzņēmums SIA Eventech ražo specifiskus notikumu taimerus – elektronisku mērierīci, ar kuras palīdzību var precīzi noteikt attālumu līdz satelītam, tā lidošanas orbītu

«Šāds taimeris ir svarīgs, lai zinātu konkrētu satelīta atrašanās vietu un samazinātu kļūdas tās noteikšanā,» uzsver Katrina Krivenko, SIA Eventech izpilddirektore. Uzņēmuma ražotā elektroniskā mērierīce ļauj ļoti precīzi reģistrēt laiku, kas vajadzīgs gaismas impulsa ceļojumam līdz satelītam un atpakaļ. Zinot precīzi šo laiku un virzienu, kurā satelīts atrodas, var matemātiski izskaitļot satelīta orbītu. SIA Eventech notikumu taimeris ļauj novērtēt attālumu ar 0,5 mm precizitāti. Šādi mērījumi ir nepieciešami astronomijā, ģeodēzijā, fundamentālajā fizikā un citās dabas zinātnēs. «Atšķirībā no citām laika mērīšanas tehnoloģijām, mūsējā katram mērījumam ir ļoti augsta precizitāte. Tas ir īpaši svarīgi, jo satelīts visu laiku kustas un ir nepieciešams redzēt tā ceļu. Turpretī, ja ir nekustīgs objekts, tā atrašanās vietu var nomērīt tik daudzas reizes, cik vajag, lai iegūtu vidējo ar nepieciešamu precizitāti. Mūsu augstā vienreizējā mērījuma precizitāte ļauj aprēķināt attālumu līdz kustīgam objektam, reģistrēt vienreizējo notikuma laiku vai samazināt mērīšanas laiku līdz daudziem nekustīgiem objektiem. Šobrīd meklējam mūsu tehnoloģijas pielietojumu citās nozarēs, kur nepieciešama augsta precizitāte,» viņa saka.

SIA Eventech dibinātāji ir zinātnieki Jurijs Artjuhs, Jevgeņijs Buls, Vadims Vedins un Vladimirs Bespaļko, kā arī SIA FNG Invest, kuru pārstāv Komercializācijas reaktora dibinātājs Nikolajs Adamovičs. Tehnoloģijas autors ir Jurijs Artjuhs, kurš ar savu kolēģu komandu 40 gadus darbojās augstas precizitātes laika mērīšanas jomā, meklējot pielietošanas iespējas dažādās nozarēs. Pirms dažiem gadiem viņš nomira, tehnoloģiju tālāk attīsta kolēģi.

Visu rakstu Zina un parāda, kur atrodas satelīts lasiet 27. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru