Meridian Trade Bank bijušās valdes priekšsēdētājas akcijas nodotas bankas īpašumā 

AS "Meridian Trade Bank" bijušajai valdes priekšsēdētājai Svetlanai Dzenei piederošās akcijas, kas veido 27,06% no bankas akciju kapitāla, nodotas pašas bankas īpašumā, apstiprināja bankā.

LETA, 22.11.2019

Foto: Toms Koklītis/LETA

"Akcionāri savā starpā vienojās, ka Dzenes akcijas tiek nodotas bankas īpašumā," sacīja "Meridian Trade Bank" sabiedrisko attiecību un mārketinga direktore Marita Ozoliņa, piebilstot, ka izmaiņas bankas akcionāru sastāvā veiktas 2019.gada oktobra sākumā. Viņa arī norādīja, ka atbilstoši Komerclikuma prasībām un bankā notiekošajam pārmaiņu procesam, minētās akcijas plānots pārdot ne vēlāk kā gada laikā no to iegādes brīža.

Tāpat Ozoliņa sacīja, ka "Meridian Trade Bank" apstiprinātais pārmaiņu plāns paredz bankas kapitāla palielināšanu, kas cita starpā pieļauj ārēja investora piesaisti, taču līdz šim brīdim banka nevienu investora piesaistes darījumu nav noslēgusi. Pēc bankas datiem, šobrīd Nataļjai Podgorbunskihai pieder 32,93% akciju, "Meridian Trade Bank" - 27,06%, Mihailam Gaņevam - 12,7%, Gočam Tutberidzem - 9,91%, AS "Gaisma-SD", kuras patiesais labuma guvējs ir Artūrs Dzenis, - 9,9%, SIA "J.A. Investment Holdings", kuras īpašnieks ir Jurijs Adamovičs, - 7,2%, bet Natālijai Prohorovai - 0,3%.

Vienlaikus bankas 2018.gada pārskatā minēts, ka tās kapitāla pietiekamības rādītājs 2018.gada beigās un arī 2017.gada beigās bija zem Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) noteiktā individuālā minimālā līmeņa. "Meridian Trade Bank" kapitāla pietiekamības rādītājs 2018.gada beigās bija 9,28%, bet 2017.gada beigās - 8,64%.

"Banka un koncerns neievēro regulatora noteikto individuālo kapitāla pietiekamības rādītāju gadā, kas noslēdzās 2018.gada 31.decembrī. Tāpat situācija pārskata gada beigās padarīja bankas un koncerna kapitāla pietiekamības radītāju ievērojami jutīgu pret jebkādu iespējamo papildu pašu kapitāla samazinājumu," teikts pārskatā.

Tajā minēts, ka 2019.gada sākumā "Meridian Trade Bank" izstrādāja jaunu stratēģiju un detalizētu trīs gadu biznesa plānu laika periodam līdz 2021.gadam. Stratēģijā ir paredzēta biznesa modeļa maiņa trijos pamatvirzienos: bankas transformācija galvenokārt rezidentu apkalpojošā kredītiestādē 2019.gada laikā; aktīva tradicionālās bankas darbības atjaunošana, galvenokārt koncentrējoties uz jauniem aizdevumiem mazajiem un vidējiem uzņēmumiem Latvijā un Lietuvā; un bankas, kā nišas pakalpojumu sniedzēja mazajiem un vidējiem uzņēmumiem Latvijā un Lietuvā, pozīciju stiprināšana.

Pēc pārskatā minētā, "Meridian Trade Bank" plāno stiprināt bankas kapitāla bāzi, stiprināt korporatīvās pārvaldības un vadības komandu, optimizēt izmaksas, turpināt samazināt klientu bāzes riskus, atgūt ienākumus nenesošos aktīvus, kā arī banka plāno atjaunot aktīvu bankas darbību un mārketinga aktivitātes. "Biznesa modeļa ietvaros, bankas akcionāri, sadarbojoties ar profesionālo ārējo konsultantu, ir pieņēmuši lēmumu piesaistīt bankas kapitālam stratēģisku investoru," teikts pārskatā, piebilstot, ka 2018.gada decembrī notika izmaiņas bankas akcionāru sastāvā, proti, bankai pastarpināti pievienojās jauns mazākuma akcionārs - Adamovičs. Tāpat pārskatā teikts, ka 2019.gada 6.februārī regulatoram iesniegts bankas kapitāla stiprināšanas pasākumu plāns, kas sastāv no astoņiem soļiem, kas ir jāveic, lai nodrošinātu, ka banka līdz 2019.gada beigām izpilda kapitāla pietiekamības līmeņa prasību. Kopš tā laika banka regulāri informē regulatoru par iesniegtā plāna stāvokli un izpildi.

Pārskatā arī sacīts, ka izmaksu samazināšanas pasākumi pozitīvi ietekmēs peļņas un zaudējumu aprēķinu pēc transformācijas procesa pabeigšanas, kas ietver sevī visu biznesa procesu pārskatīšanu, kuru mērķis ir efektīvāka un rentablāka darbība. 2018.gadā banka būtiski samazināja augsta riska klientu skaitu, tostarp pakāpeniski atbrīvojās no "čaulas veidojuma" klientiem, un pārtrauca sadarbību ar 735 klientiem, kas atbilda kaut vienai no čaulas veidojuma pazīmēm.

Tomēr banka turpināja apkalpot nelielu skaitu ārvalstu klientus, ja tie atbilda Latvijas normatīvajos noteiktām prasībām. Tādu klientu skaita īpatsvars 2018.gadā bija mazāks par 10%, taču banka 2019.gada laikā plāno turpināt samazināt šos riskus, un pārtraukt darījumu attiecības ar šādiem augstāka riska klientiem. Tāpat pārskatā teikts, ka 2019.gadā banka aktīvi sāka veikt pasākumus, lai uzlabotu kredītportfeļa kvalitāti, tostarp pārstrukturēšanu un atgūšanu un pārdošanu, kā arī apstiprināja un sāka īstenot pakāpenisku koncerna meitasuzņēmumam piederošo ieguldījumu īpašumu pārdošanas plānu, tādējādi iegūstot līdzekļus, kurus var ieguldīt augstākas kvalitātes aizdevumu produktos.

Šo pasākumu rezultātā banka un koncerns plāno palielināt rentabilitāti no 2019.gada un sagaida, ka nodrošinās atbilstību kopējai individuālajai kapitāla pietiekamības prasībai, ko noteicis regulators, līdz 2019.gada beigām," teikts pārskatā, vienlaikus atzīstot, ka joprojām pastāv būtiska nenoteiktība, kas var radīt šaubas par bankas spēju turpināt darbību. Aģentūra LETA jau vēstīja, ka Dzene atstāja "Meridian Trade Bank" valdes priekšsēdētājas amatu 2017.gada nogalē. Viņa vadīja banku kopš 1995.gada.

Pēc aktīvu apmēra "Meridian Trade Bank" 2019.gada jūnija beigās bija 14.lielākā banka Latvijā.

Tevi varētu interesēt

Kriminālprocesā pēc «Meridian Trade Bank» (MTB) iesnieguma par bijušo bankas darbinieku iespējamām...

ASV dolāru izmantošanas samazinājums AS «Meridian Trade Bank» klientu vidū sākās jau pirms pāris...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Igaunijas "Coop Pank" ziņojusi par sava akciju sākotnējā publiskā piedāvājuma (IPO) nosacījumiem...

Trīs mēnešu laikā valsts garantētajās atlīdzībās 42 400 AS PNB Banka klientiem...

Banka Luminor, turpinot savu procesu automatizāciju, izvērš sadarbību ar Nordigen, informē bankas...

Liels Krievijas ieroču ražotāja "Kalašņikov" akcionārs partnerkompānijas Amerikas Savienotajās...

Krievijas magnāts un bijušais ministrs Mihails Abizovs caur Igaunijas "Swedbank" uz ārzonām...

Pēdējo gadu laikā ieviestās naudas atmazgāšanas novēršanas prasības un sankcijas ir padarījušas...

Pēc pagājušās nedēļas krituma šonedēļ SEB akcijas cena biržā nedaudz pakāpusies....

Zviedrijas sabiedriskā televīzija (SVT) saņēmusi informāciju par 194 SEB klientiem, kas varētu...

Igaunijas finanšu uzraudzības iestāde Finanšu inspekcija nolēmusi izbeigt lietu pret banku «Swedbank»,...

Maksātnespējīgās «PNB bankas» administrators šogad oktobrī atguvis aktīvus 18,056 miljonu eiro...