Miltu cena šoruden saruks, paredz viena no lielākajiem miltu ražotājiem a/s Rīgas Dzirnavnieks ģenerāldirektors Sandis Jansons.
Pagaidām gan nav skaidrs, kāds būs miltu cenas samazinājums. Uz maizes cenu tas gan varētu atstāt mazāku ietekmi.
Rīgas Dzirnavnieka tirdzniecības un mārketinga direktors Kārlis Mišinskis atklāja, ka šogad pieprasījums pēc miltiem audzis par 10 – 15 %, kas varētu liecināt par to, ka cilvēki arvien vairāk ēdienu gatavo mājās.
Rīgas Dzirnavnieks šogad pieņēmis apmēram 30 tūkstošus tonnu graudu. Daļu no tiem uzņēmums ir iegādājies, bet daļu tikai uzglabās. Ir arī darījumi, kuru rezultātā graudu pārstrādes uzņēmums iegādājas graudus, bet tie tiek uzglabāti pie zemniekiem. Tādējādi šobrīd trešdaļa no uzņēmuma gada vajadzībām ir izpildīta. AS Rīgas Dzirnavnieks plāno līdz gada beigām iepirkt 100 tūkstošus tonnu graudu, no kuriem sanāk paredzēts saražot ap 80 tūkstošus tonnu miltu.
Sandis Jansons uzsver, ka šī gada graudu kvalitāte ir ļoti laba. Varbūt šogad ir zemāka ražība, bet šo graudu kvalitāte atsver mazākus apjomus, tā Jansons.
Uzņēmuma ģenerāldirektors atklāj, ka šogad zemnieki Zemgalē, kur ražas audzēšanu veic visnotaļ profesionāli, ļoti labas kvalitātes pārtikas kviešu graudus var nokult sešas līdz astoņas tonnas no hektāra. Realizējot iegūto ražu Rīgas Dzirnavniekā par 95 - 100 latiem tonnā, var iegūt kaut cik pozitīvu rezultātu. Jāatzīmē, ka Zemgales reģionā labu graudu audzēšu veicina arī klimatiskie apstākļi, kas ļauj ražu iekult pāris nedēļas ātrāk nekā citur Latvijā. Citos reģionos varētu būt zināmas finansiālas problēmas, jo Vidzemē šogad ražas kulšana aizkavējās par dažām nedēļām, sākās lietavas un graudu kvalitāte pasliktinājās, kā arī pieauga kaltēšanas izmaksas. Zemniekam nokuļot četras tonnas no hektāra, kas ir lopbarība un maksā tikai 70 latus tonnā, savilkt kopā galus nebūs tik viegli, sacīja Jansons.
Rīgas Dzirnavnieks arī prognozē, ka laika posmā no janvāra līdz maijam, līdz sāksies jaunās sējas sezona, nekādām būtiskām atšķirībām graudu cenās nevajadzētu būt. Pasaulē ir lieli graudu uzkrājumi un ASV, kā arī Eiropas graudkopji par šī gada ražu sūdzēties nevar. Savukārt graudu cenas jūnijā un jūlijā ir lielā mērā atkarīgas no pasaules ekonomikas atveseļošanās un jaunās ražas prognozēm.