Jaunākais izdevums

Vadības priekšzīmei un iedibinātajai mācīšanās kultūrai uzņēmumā ir izšķiroša loma darbinieku motivēšanā apgūt jaunas zināšanas un prasmes, īpaši tik straujas mainības nozarē kā IKT - tā Latvijas IT klastera un Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) rīkotajā klātienes un tiešsaistes diskusijā "Cilvēkkapitāls informācijas tehnoloģiju nozarē - vai spējam investēt prasīgos darbiniekos?” secināja nozares eksperti.

Diskusijā piedalījās LIKTA prezidente Signe Bāliņa, “Datakom” valdes loceklis Jānis Čupriks, “Tilde” personāla direktors Aksels Minders un “ZZ Dats” Administrācijas un Personāla vadītāja Iveta Kažemaka.

Atklājot diskusiju, Latvijas IT klastera vadītāja Aiga Irmeja sacīja, ka kvalifikācijas nepārtraukta celšana ir nepieciešama visiem, arī augstas pievienotās vērtības nozarē, kāda ir informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozare: ”Par darbinieku kvalifikācijas celšanu ikvienā nozarē tiek diskutēts daudz. Un, ne velti - arī IKT jomas darbinieku zināšanas un to nemitīga prasmju pilnveide ir uzņēmumu attīstības un pat izdzīvošanas jautājums mūsdienu mainīgajos apstākļos.”

Signe Bāliņa, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) prezidente norādīja, ka mūžizglītība Latvijā, salīdzinot ar citu Eiropas valstu rādītājiem, šobrīd ir vidējā līmenī, kamēr mācīšanās visa mūža garumā izteikti ir iesakņojusies Skandināvijas valstu iedzīvotāju vidū. “Mūsdienās teju ikviens bizness nav iedomājams bez tehnoloģiju klātbūtnes. Tāpēc, lai noturētos darba tirgus apritē un neapstātos savā attīstībā, darbiniekiem ir regulāri jāmācās un jāceļ sava profesionālā vērtība.” Viņa uzsvēra, ka laiks, kad tika praktizētas ilgas apmācību programmas, ir pagājis, un tendences rāda, ka tieši mikro mācības jebkurā vietā un laikā ir nākotnes risinājums, ļaujot katram indivīdam un uzņēmumam apvienot dažādus kurus atbilstoši savām vajadzībām.

Procesu mainība nekur nav tik bieža un ievērojama kā IKT nozarē. Tas nozīmē, ka pieaugot prasībām pret nozari kopumā, rodas nepieciešamība ikvienam nozarē strādājošam paplašināt savas zināšanas atbilstoši mūsdienu tendencēm, uzsvēra Jānis Čupriks, “Datakom” valdes loceklis: “Turklāt, ja agrāk pamatā IT speciālisti bija nepieciešami IT uzņēmumā, šobrīd šāda kompetence ir nepieciešama teju ikvienā uzņēmumā. Tehnoloģiju zināšanas būs pamats jebkurā nākotnes profesijā, tāpēc uzskatu, ka vadības uzdevums ir izglītot un motivēt savus darbiniekus apgūt tādas zināšanas, kas nozarē un konkrētajā uzņēmumā ir nepieciešams.”

Viņš arī uzsvēra, ka lielākais uzņēmumu potenciāls slēpjas efektivitātes celšanā, proti, kā ar mazāk speciālistiem izdarīt vairāk. Tāpēc uzņēmuma vadītājiem, īpaši vidējās vadības līmenim, ir jāieguldās katra darbinieka individuālo vajadzību izpratnē, tās salāgojot ar uzņēmuma izvirzītajiem mērķiem. Vienlaikus šāda pieeja ļauj straujāk un efektīvāk pieņemt lēmumus nozares mainīgajos apstākļos.

Pasaules Ekonomikas forumā iepriekš prezentētā pētījumā ir secināts, ka 40 mācību stundas gadā veicina darbinieka iekšējo pašmotivāciju. Neatkarīgi no tā, vai cilvēks iegūst ar profesiju saistītas zināšanas vai mācās to, kas viņam sagādā prieku. “ZZ Dats” Administrācijas un Personāla vadītāja Iveta Kažemaka norādīja, ka uzņēmums mācīšanos šogad ir iekļāvis uzņēmuma mērķos: “Mums ir svarīgi sadzirdēt darbinieka vajadzības un vēlmes par mācīšanos, tās salāgot ar uzņēmuma vajadzībām. Šogad mums ir 40 stundu mācīšanās mērķis, kas sevī iekļauj mācīšanos darbam un mācīšanos hobijiem. Uzskatām, ka tas viss der uzņēmuma mērķu realizācijai. Ja darbinieks ārpus darba mācās to, kas viņu iepriecina vai iedvesmo, arī darba laikā viņš būs iedvesmots. Jebkāda mācīšanās ir izaugsme.”

Vienlaikus “Tilde” personāla direktors Aksels Minders uzsvēra, ka visa IT nozare ir zināšanu ietilpīga nozare un mācību kultūra uzņēmumā ir tā, kura radīs vilkmi apgūt jaunas zināšanas un prasmes vai tieši pretēji - atbaidīs: “Uzņēmums, kurš mācās un signalizē savai komandai, ka viņu vērtība ir mācīties, daudz vieglāk spēs motivēt savus darbiniekus pilnveidot savas zināšanas. Katrs eiro, ko investējam mūsu cilvēku zināšanās, atgriežas atpakaļ dažādos veidos - individuālā līmenī tiek iegūtas zināšanas, kas ļauj būt bagātākiem un zinošākiem, un fleksiblāk pielāgoties mainīgajiem tirgus procesiem. Darbinieks uzņēmumā jūtas novērtētāks, viņa motivācija palielinās un pieļauju, ka arī lojalitāte pret uzņēmumu aug. No otras puses to redzam kvalitatīvākos produktos un pakalpojumos, nodokļu maksājumos un rezultātā nozares izaugsmē. Tāpēc mācības ir izdevīgas visiem procesā iesaistītajiem - darbiniekam, uzņēmuma un valstij.”

Vaicājot, kā praktiski izmērīt apmācību efektivitāti uzņēmumā, eksperti norādīja uzņēmuma kopējo darbības rādītāju izmaiņas, jaunu procesu vai produktu iedzīvināšanas ātrumu, individuālo darbinieku pārrunu rezultātus, kā arī kopējo darbinieku mainību. “Viens no biežāk minētajiem iemesliem darba maiņai intervijās ir stagnācija esošajā darba vietā un izaugsmes trūkums. Uzņēmumā, kurā regulāri ir iespēja mācīties un augt, darbinieku mainība ir mazāka,” uzsvēra Iveta Kažemaka.

Aicinot ekspertus komentēt, kādēļ valstij ir svarīgi veikt investīcijas darbinieku izglītošanā, Signe Bāliņa norādīja, ka mērķtiecīgi ieguldījumi ir pamats kopējai ekonomikas izaugsmei: “Ja mēs raugāmies Eiropas mērogā, tad vienmēr ir bijis svarīgi būt konkurētspējīgiem ar tādiem tirgiem kā ASV un Ķīna. Galvenais resurss jebkuram uzņēmumam un valstij ir cilvēki, tāpēc neinvestējot savos cilvēkos, nav iespējams attīstīt valsts ekonomiku.”

Eksperte uzsvēra, ka iespējas un resursi piedalīties valsts un Eiropas Savienības līdzfinansētās mācībās šobrīd ir lielākas, nekā tās tiek izmantotas, jo tieši birokrātiskais slogs ir biežākais šķērslis uzņēmumu vidū neiesaistīties apmācību programmās. “Ilgā lēmumu pieņemšana valstiskā līmenī un neskaidrība mēdz būt tik liela, ka tā atņem vēlmi uzņēmumiem iesaistīties jebkādā veidā. Esošais birokrātiskais slogs diemžēl norāda uz valsts zemo uzticības līmeni pret uzņēmumiem, tāpēc, lai katrs ieguldītais eiro nebūtu mazāks kā ar to saistītā birokrātija, ir jāskatās, kā to mazināt.”

Jānis Čupriks papildināja, ka izmantojot šādas apmācību programmas, ir jāapzinās visas procesā iesaistītās puses - uzņēmums, organizācija, kura nodrošina sadarbību ar uzņēmumu un valsts institūcijas, kas reglamentē šo sadarbību: “Cik vienkārša, saprotama un pieejama būs sadarbība no valsts puses, noteikts to, cik efektīvi norisināsies apmācību process. Ja spēsim pierādīt, ka dalība programmā nenozīmē jaunu darbinieku pieņemšanu vai esošo novirzīšanu tikai birokrātisko procesu apkalpošanai, iesaiste būs krietni augstāka,” tā Čupriks.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Digitalizācija uzņēmusi tempu Eiropā un pasaulē, tāpēc informācijas un komunikācijas tehnoloģijas nozarei darba pilnas rokas, turklāt arvien lielāku nozīmi perspektīvā iegūs mākslīgā intelekta risinājumi, bet tik un tā gala lēmumu pieņēmējs bija un būs cilvēks.

To intervijā Dienas Biznesam stāsta Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) prezidente Signe Bāliņa, kura šo amatu pilda jau kopš 2009.gada un marta nogalē tajā tika pārvēlēta atkārtoti. Viņa norāda, ka ikgadējais pieprasījums pēc nozares produktiem un pakalpojumiem turpina pieaugt, bet pēdējā gada laikā īpaši strauji audzis pieprasījums pēc kiberdrošības speciālistiem un jauniem risinājumiem tieši saistībā ar digitālo drošību.

Fragments no intervijas

Kāda ir situācija informācijas un komunikācijas tehnoloģijas segmentā?

Nozare visu laiku dinamiski attīstās, un izaugsmes temps ir straujš. Proti, aug nozarē strādājošo skaits, tas pārsniedz jau 40 000, arvien lielāks ir nozares produktu un pakalpojumu eksporta apjoms, kas pārsniedz 2,7 miljardus eiro, un loģiski, ka arī audzis uzņēmumu neto apgrozījums un peļņa. Turklāt nozares eksporta apjoms naudas izteiksmē pārsniedz pašmāju apgrozījumu. Tas nozīmē, ka būtībā IKT ir nozare, kura orientēta uz eksportu. Pagaidām vēl precīzu nozares datu par 2022. gadu nav, bet arī 2021. gada skaitļi ir iespaidīgi. Proti, IKT nozares īpatsvars IKP sasniedz 6%; par 149 miljoniem eiro augusi IKT nozares uzņēmumu peļņa, pārsniedzot 598 miljonus eiro; IKT darbaspēka izmaksas augušas par 187 miljoniem eiro, pārsniedzot 1,1 miljardu eiro. Savukārt IKT uzņēmumu skaits ir samazinājies par 390, jo mainījusies uzņēmumu uzskaites metodika, un kopējais skaits 2021.gada beigās sasniedzis 6700.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) biedru kopsapulcē 23.martā par LIKTA prezidenti vienbalsīgi ievēlēta prof. Signe Bāliņa, kura šo amatu pilda jau kopš 2009. gada.

LIKTA valde ievēlēta šādā sastāvā: Signe Bāliņa, Edmunds Beļskis, Ainārs Bemberis, Juris Binde, Jānis Bokta, Jānis Dambergs, Uldis Dzenis, Mārtiņš Gataviņš, Māra Jākobsone un Uldis Tatarčuks.

Kā IT klastera sekcijas deleģēts LIKTA valdes loceklis tika apstiprināts Jānis Čupriks un kā Asociēto biedru sekcijas deleģētā pārstāve – Elīna Rītiņa.

“Jau ilgstoši vadot LIKTA, mani galvenie mērķi ir veidot pozitīvu IKT nozares tēlu, uzlabot visas sabiedrības digitālo pratību, kā arī veicināt sadarbību starp LIKTA biedriem, IKT nozares uzņēmumiem, pētniekiem un publisko sektoru visos līmeņos. Šie ir priekšnoteikumi, lai Latvijā tiktu attīstīta digitālā sabiedrība, un nenoliedzami būtiska nozīme šajā procesā ir LIKTA kā nozares vadošajai asociācijai. Esmu pagodināta, ka man atkārtoti ir uzticēts atbildīgais LIKTA prezidentes amats, un apņemos kopā ar jaunievēlēto valdi turpināt darbu pie IKT nozares attīstības visas sabiedrības un Latvijas tautsaimniecības interesēs,” pēc ievēlēšanas teica Signe Bāliņa.

Komentāri

Pievienot komentāru
Tehnoloģijas

Kiberdrošības speciālistu sagatavošana ir nacionālas drošības jautājums

Db.lv, 27.06.2023

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jau tagad teju puse no visiem Latvijas uzņēmējiem, kas vēlas pieņemt darbā Informācijas un komunikāciju tehnoloģijas (IKT) jomas speciālistus, ziņo par grūtībām aizpildīt izsludinātās vakances, savukārt, pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā kvalificēto kiberdrošības speciālistu sagatavošana ir nacionālas drošības jautājums, saka Banku augstskolas rektore Līga Peiseniece.

Ekonomikas ministrijas informatīvais ziņojums par darba tirgus vidēja un ilgtermiņa prognozēm liecina, ka speciālistu trūkums IKT nozarē turpinās pieaugt, savukārt, Valsts kancelejas ikgadējā salīdzinošajā pētījumā par atalgojuma apmēru secināts, ka amatu grupa, kurā atbilstošākos kandidātus bijis gan visgrūtāk piesaistīt, gan visgrūtāk noturēt ir IKT speciālisti.

Šī problēma aktuāla arī citās valstīs. Proti, Informācijas sistēmu audita un kontroles asociācijas (ISACA) ikgadējais pētījums atklāja, ka visā pasaulē ir akūta nepieciešamība pēc kiberdrošības speciālistiem, kuriem piemīt arī kritiskā domāšana un komunikācijas prasmes.

CERT.LV vadītāja Baiba Kaškina uzsver, ka kvalificētu speciālistu trūkumu gan Latvijā, gan citur pasaulē veicina arī tas, ka IKT drošības riskus sāk apzināties arvien vairāk uzņēmumu un organizāciju no dažādiem sektoriem.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Ilgtspēja – Latvijas uzņēmumu reputācijas un eksporta produktivitātes pamats

Kaspars Rožkalns, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras direktors, 25.05.2023

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Vidējam latvietim nepatīk sarunāties ar citiem. Taču mūsu nav tik daudz, lai no biznesa perspektīvas mēs to varētu atļauties. Latvijai ir vajadzīgi starptautiskie investori un jauni eksporta tirgi. Jāapzinās, ka Latvijas tirgus ir pārāk mazs, lai būtu saistošs galamērķis lieliem spēlētājiem, toties mums netrūkst iespēju kļūt par ilgtspējīgu inovāciju centru, par radošu spēkstaciju.

Tiesa, šai spēlei ir savi noteikumi, viens no svarīgākajiem – ilgtspēja. Īpaši tad, ja lūkojamies Ziemeļvalstu virzienā.

Kad resursi ir limitēti, jādomā “ārpus kastes”. Ne velti Latvijas lielākais potenciāls ir tieši radošums, kas ļauj mums gūt līderpozīcijas dažādās inovāciju jomās, apsteidzot daudz lielākas valstis. Latvija ir viena no jaudīgākajām investīciju piesaistītājām Eiropas Savienībā (ES). Starptautiskajiem investoriem esam interesanti vairāku iemeslu dēļ. Nu, kaut vai daži no tiem: varam lepoties ar inovāciju līdera statusu Baltijas mērogā (Bloomberg Innovation Index, 2021), esam otrie starp OECD valstīm Starptautiskajā nodokļu konkurētspējas indeksā (Tax Foundation, 2022), un vairāk nekā 120 valsts pārvaldes pakalpojumu ir pieejami ar digitālo identitāti, nodrošinot attālinātu piekļuvi un dokumentu parakstīšanu. Latvija nodrošina pasaules līmeņa IKT infrastruktūru un augstus IKT reitingus, t. sk. esam plašākā un veiksmīgākā 5G militāro tehnoloģiju testa vide Eiropā, ieņemam 2. vietu starp OECD valstīm mobilo datu lietojumā (OECD Broadband Portal, 2022), un 23% Latvijas IKT speciālistu ir sievietes, kas ir divreiz vairāk nekā vidēji ES dalībvalstīs (Eurostat, 2021).

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Būvniecības nozarei jāapsteidz laiks, lai atgūtu labo vārdu

Gunita Kuļikovska - Ķiesnere, arhitekte, uzņēmēja, Vidzemes Augstskolas Jaunās Būvniecības skolas vadītāja, 01.06.2023

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Tāpat kā vairumā Eiropas Savienības (ES) valstu, arī Latvijā būvniecības nozarei ir būtiska loma tautsaimniecības izaugsmē.

Tā ir viena no lielākajām nozarēm materiālu patēriņa ziņā, kuras vēriens ir vienlaikus gan vājā puse (lielam organismam ir grūtāk ātri adaptēt inovācijas un attīstīties), gan iespēju avots (jebkuras pozitīvas izmaiņas šajā nozarē ir eksponenciālas). Nav arī noslēpums, ka tā ir viena no skandāliem apvītākajām nozarēm. To noteikti var mainīt, bet, lai būvniecības nozare atgūtu labo vārdu, tai būtu jāiet līdzi laikam un jācenšas tam tikt pat solīti priekšā. Nepalīdz tiesvedības procesā esošā “karteļa lieta”.

Kā tad ar labo slavu?

Reputācija ir salīdzināms jēdziens: nozares atpazīstamību un prestižu nosaka un ietekmē citu nozaru attīstība. Piemēram, par darbaspēku cīnās gandrīz visas zināšanu ietilpīgās nozares. Visos būvniecības posmos industrijai nepieciešami speciālisti, kuri darbojas saskaņā ar klimata neitralitātes principiem un ir spējīgi operēt mūsdienīgā, digitālā un inovatīvā vidē. Par studējošajiem visos līmeņos būvniecības nozare konkurē ar IKT nozari, taču būvniecība nozīmē daudz lielāku atbildību, neskaidrību un tirgus sadrumstalotību, kas ietekmē karjeras izvēli. Bet izaicinājumi vienlaikus ir arī iespējas. “Jaunās būvniecības skolas” sadarbības partneru lokā ir patiešām progresīvi, uz izaugsmi vērsti uzņēmumi. Latvijā strauji attīstās tie būvniecības sektora uzņēmumi, kuri darbojas starptautiski, integrē ilgtspējības principus, iet līdzi digitālajam un tehnoloģiju laikam, cienot un respektējot savus darbiniekus. Mūsu uzdevums ir sagatavot vidi šādu speciālistu apmācībai.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Rijādā, Saūda Arābijā 7.jūnijā ekonomikas ministre Ilze Indriksone (NA) un Saūda Arābijas ekonomikas un plānošanas ministrs Faisals bin Fadel Alibrahims parakstīja līgumu par ekonomisko sadarbību, informē Ekonomikas ministrijā (EM).

Šis līgums turpmāk regulēs abu valstu divpusējo ekonomisko sadarbību, palīdzot Latvijas uzņēmējiem eksporta veicināšanā un investīciju piesaistē.

Indriksone norāda, ka divpusējās ekonomiskās sadarbības līguma noslēgšana paver vēl plašākas iespējas abu valstu ekonomisko un tirdzniecības sakaru attīstībai, kā arī dod papildu impulsu uzņēmējiem jaunu sadarbības projektu realizācijai. "Interese no abu valstu uzņēmējiem pastāv, un ceru, ka drīzumā tā īstenosies konkrētos sadarbības projektos," pēc līguma parakstīšanas norādīja ekonomikas ministre.

Latvijas un Saūda Arābijas ekonomiskās sadarbības līgums ir svarīgākā divpusējo ekonomisko sadarbību regulējoša vienošanās, kas aptver sadarbību tirdzniecībā, ieguldījumos, finanšu nozarē, rūpniecībā, lauksaimniecībā un pārtikas rūpniecībā, transportā un loģistikā, zinātnē, tehnoloģijās un inovācijās, tūrismā, farmācijā un kosmētikā, informācijas un sakaru tehnoloģijās un citās kopīgo interešu jomās, kas veicinātu abu valstu ekonomisko sadarbību.

Komentāri

Pievienot komentāru