Nodokļi

NĪAA aicina hipotekārā kredīta maksājumus noteikt kā attaisnotos izdevumus

Db.lv, 15.11.2023

Jaunākais izdevums

Nekustamā īpašuma attīstītāju alianse (NĪAA) aicina Latvijas Republikas Saeimu, lemjot par grozījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, noteikt hipotekārā kredīta maksājumus kā attaisnotos izdevumus Iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) aprēķinā, finansiālo ietekmi sedzot komercbankām paaugstināta uzņēmuma ienākuma nodokļa veidā.

Šāds risinājums būtu optimāls un saprotams gan kredītņēmējiem, gan pašām kredītiestādēm, vienlaikus nepasliktinot mājokļu kredītu pieejamību nākotnē.

Augsto banku aizdevumu procentu likmju ietekmē aizvien vairāk mājsaimniecību vairs nevar atļauties jaunu un energoefektīvu mājokļu iegādi. Saskaņā ar nekustamo īpašumu konsultāciju kompānijas “Colliers” apkopoto informāciju ikmēneša kredītmaksājums par divu istabu dzīvokli jaunajā projektā kopš 2022. gada jūnija, kad aizsākās starpbanku procentu likmes (Euribor) kāpums, ir palielinājies par vidēji 300 eiro [1], savukārt ikmēneša kredītmaksājums par trīs istabu dzīvokli pieaudzis par vidēji 400 eiro [2].

Banku procentu likmju kāpuma rezultātā ne tikai būtiski pieauguši ikmēneša procentu maksājumi par aizdevumu, tiem kļūstot nesamērīgiem pret mājsaimniecību ienākumiem, bet palielinājušās arī prasības mājsaimniecību nepieciešamajam ikmēneša ienākumu līmenim.

“Lai saņemtu aizdevumu divu istabu dzīvokļa iegādei jaunajā projektā, mājsaimniecības kopējiem ikmēneša ienākumiem pašlaik jāsasniedz vismaz 2050 eiro jeb jābūt par 960 eiro lielākiem nekā 2022. gada jūnijā. Savukārt, lai saņemtu aizdevumu trīs istabu dzīvokļa iegādei jaunajā projektā, mājsaimniecībām pašlaik “jāpelna” vismaz 2865 eiro jeb par 1280 eiro vairāk nekā 2022. gada jūnijā. Tāpēc NĪAA biedru ieskatā atbalsta mehānismu izstrāde kredītņēmēju atbalstam ir būtiska, tomēr tā nedrīkstētu negatīvi ietekmēt mājokļu kredītu pieejamību,” norāda NĪAA vadītājs Ints Dālderis.

Kā optimālu risinājumu kā kredītņēmējiem, tā arī kredītiestādēm NĪAA ierosina paplašināt deklarējamo attaisnoto izdevumu, no kuriem iespējams atgūt valsts pārmaksāto IIN, klāstu, iekļaujot tajos arī hipotekārā kredīta maksājumus. Tam būtu jābūt atsevišķam attaisnoto izdevumu grozam, diferencētam atkarībā no personas ienākumu līmeņa. Tādā veidā tiktu radīts visām pusēm saprotams mehānisms un netiktu pasliktināta jauno mājokļu pieejamība.

Mājokļu attīstītāja “Bonava Latvija” valdes priekšsēdētāja Mareka Kļaviņa ieskatā, lai kompensētu radīto ietekmi uz paplašināto deklarējamo attaisnoto izdevumu klāstu, Saeimai un Finanšu ministrijai vajadzētu noteikt papildu uzņēmuma ienākuma nodokļa maksājumus kredītiestādēm, šādi iegūtos budžeta līdzekļus izmantot IIN atlaides nodrošināšanai hipotekāro kredītu maksātājiem.

[1] Divu istabu dzīvokļa jaunajos projektos vidējā pārdošanas cena 2022. gada jūnijā bija 106 500 eiro, savukārt 2023. septembrī tādā pats dzīvoklis maksāja vidēji 122 100 eiro. Ņemot vērā Euribor procentu likmes kāpumu, šāda dzīvokļa ikmēneša kredītmaksājums šī gada septembrī, salīdzinot ar 2022. gada jūniju, pieaudzis par 89% jeb 290 eiro, sastādot 616 eiro mēnesī. 30 gadi, 1,8% pamatlikme + 6 mēnešu Euribor 4,1%. Nekustamo īpašumu konsultāciju kompānijas “Colliers” dati.

[2] Trīs istabu dzīvokļa jaunajos projektos vidējā pārdošanas cena 2022. gada jūnijā bija 154 300 eiro, savukārt 2023. septembrī tādā pats dzīvoklis maksāja vidēji 170 300 eiro. Ņemot vērā Euribor procentu likmes kāpumu, šāda dzīvokļa ikmēneša kredītmaksājums šī gada septembrī, salīdzinot ar 2022. gada jūniju, pieaudzis par 82% jeb 387 eiro, sastādot 859 eiro mēnesī. 30 gadi, 1,8% pamatlikme + 6 mēnešu Euribor 4,1%. Nekustamo īpašumu konsultāciju kompānijas “Colliers” dati.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nekustamā īpašuma attīstītāju aliansi (NĪAA) turpmāk vadīs bijušais finanšu ministra un Ministru prezidenta padomnieks Ints Dālderis.

NĪAA biedru vērtējumā I.Dāldera zināšanas un pieredze valsts pārvades jautājumos būs noderīga, risinot gan stratēģiskās attīstības, gan sasāpējušus problēmjautājumus nekustamā īpašuma nozarē.

"Nekustamā īpašuma nozares attīstība iedzīvotājiem nozīmē jaunus mājokļus, bet uzņēmumiem – mūsdienīgas biroju telpas, ražošanas un loģistikas objektus. Tāpat nekustamā īpašuma nozares attīstība nozīmē darbu būvniekiem, arhitektiem, inžerniersistēmu projektētājiem, pilsētplānotājiem un citiem speciālistiem. Latvijā privāti pasūtījumi būvniecībā veido aptuveni vienu ceturtdaļu no būvniecības apgrozījuma, kamēr citur Eiropā šī proporcija ir tuvāka pusei. Latvijas būvniecības sektors pārsvarā pārtiek no ES un citiem publiskā sektora līdzekļiem, kas nav īpaši veselīgi ekonomikai. Tādēļ ir jāveic virkne darbību, tostarp birokrātijas mazināšana un hipotekāro kredītu pieejamības uzlabošana, lai veicinātu privātās investīcijas nekustamā īpašuma nozarē!," norāda NĪAA valdes priekšsēdētājs I.Dālderis.

Komentāri

Pievienot komentāru
Nekustamais īpašums

Nepiesaistot investīcijas, Rīgas centrs pēc 40 gadiem būs "sagruvis rajons"

LETA, 19.06.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nepiesaistot investīcijas, daļa no Rīgas centra pēc 40 gadiem būs "tukšs un sagruvis rajons", 18.jūnijā Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēdē sacīja Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses (NĪAA) valdes loceklis Ints Dālderis.

Komisijas sēdē jautājumā par administratīvā sloga mazināšanu tika apspriesta arī šķēršļu mazināšana investīciju piesaistīšanai Rīgas centra, Rīgas vēsturiskā centra ēku atjaunošanai.

Dālderis norādīja, ka Rīgas centrā ir vairāki tūkstoši ēku, kuru stāvoklis kļūst arvien sliktāks. Lai tās uzturētu tādā pašā stāvoklī, kā pašlaik, katru gadu būtu jāiegulda pusmiljards eiro, sacīja NĪAA valdes loceklis un atsaucās uz Rīgas galveno arhitektu, kurš esot norādījis, ka investīciju trūkuma apstākļos Rīgai ir risks kļūt par izmirušu pilsētu kā senā pilsēta Pompeji.

Dālderis norādīja, ka jau pirms laba laika Rīgas vēsturiskajam centram tika noteikti striktāki ierobežojumi aiz bažām par kādu "ārprātīgu projektu" īstenošanu. Taču šīs bažas nav piepildījušās, situācija ir izvērtusies drīzāk otrādi un pašlaik nepieciešams veikt atbilstošas izmaiņas regulējumā, investīciju piesaistes veicināšanai.

Komentāri

Pievienot komentāru