No OIK tirgus izstumtais Jumis Geo cer uz sadarbību 

SIA Jumis Geo, kam 2018. gada vasarā anulēta atļauja pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma (OI) ietvaros, aicina Ekonomikas ministriju (EM) diskutēt par izlīgumu

Armanda Vilcāne, 07.5.2019

Jumis Geo valdes loceklis Edgars Romanovskis

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jumis Geo pieteikums par EM lēmuma atcelšanu šobrīd tiek skatīts Administratīvajā rajona tiesā. Uzņēmuma valdes loceklis Edgars Romanovskis uzskata, ka tiesvedības turpināšana neatbilst valsts interesēm un kaitē Latgales reģiona ekonomikas izaugsmei, tāpēc šajā lietā būtu nepieciešams diskutēt par izlīgumu. Atļauja pārdot elektroenerģiju OI ietvaros uzņēmumam atcelta 2018. gada 16. jūlijā. EM iepriekš skaidroja: šāds lēmums pieņemts, jo pārbaudes laikā konstatēts, ka līdz brīdim, kad koģenerācijas stacijai bija jāuzsāk ražošana, kā iekārtu kopums tā nebija gatava ekspluatācijai.

Meklē iespējas

Mežvidu lauksaimniecības un tehnoloģiju parkam ir potenciāls kļūt par vienu no Latgales attīstības centriem, taču šobrīd šīs iespējas ir apdraudētas, pauž E. Romanovskis, uzsverot, ka EM lēmums anulēt atļauju skāris aptuveni desmit projektus, kuri īstenoti sadarbībā ar Jumis Geo. «Koģenerācijas stacija ar siltumenerģiju nodrošināja blakus esošo ziemas siltumnīcu kompleksu Mežvidi, taču nākotnē stacijā saražoto siltumu bija paredzēts izmantot arī siltumnīcu kompleksa otrajā kārtā, augļu un dārzeņu pārstrādes cehā, kā arī Mežvidu lauksaimniecības un tehnoloģiju parka ražotnēs. Tāpat šobrīd notiek darbs pie energoefektīvu gaismošanas iekārtu un elektroietaišu ražotnes izveides, metālapstrādes un energoiekārtu ražošanas ceha būvniecības, kā arī industriālo kaņepju pārstrādes projekta,» atzīmē E. Romanovskis, piebilstot, ka šajos projektos kā sadarbības partneri pētniecībā un jaunu tehnoloģiju ieviešanā iesaistīti arī Latvijā vadošo augstskolu pētnieki.

Raksts turpinās pēc reklāmas

Paralēli jau minētajām aktivitātēm Jumis Geo Mežvidu lauksaimniecības un tehnoloģiju parka teritorijā pie esošās biomasas gazifikācijas koģenerācijas elektrostacijas iecerējis izveidot arī otrās paaudzes biodegvielas ražotni. «Pašlaik tiek strādāts pie testa reaktora izveides, kura funkcija būtu stacijā saražoto gāzi pārvērst šķidrā sintēzes degvielā. Ceram jau šī gada laikā Mežvidos saražot degvielas testa partiju. Pamatā mūsu klienti būtu degvielas tirdzniecības kompānijas, kurām jau pašlaik jāpilda Eiropas Savienības prasības otrās paaudzes biodegvielu ieviešanā, lai sasniegtu atjaunojamo resursu un klimata mērķus. Tāpat šobrīd aktīvi meklējam klientus un sadarbības partnerus eksporta tirgos. Ceram, ka aktīvi iesaistīsies arī vietējie uzņēmumi, piemēram, AS Latvijas valsts meži, jo šo degvielu ražošana pavērtu plašas iespējas arī mežu nozarē,» atklāj Jumis Geo valdes loceklis.

Ir potenciāls

Otrās paaudzes biodegvielu ražošana no biomasas varētu daļēji atrisināt arī sasāpējušo OI jautājumu, domā E. Romanovskis. «Pašlaik pats būtiskākais nosacījums būtu iespējami ātri enerģētikas politiku un risinājumus nodot profesionāļu rokās, maksimāli nošķirot tos no politiskās ietekmes un izbeidzot kampaņveidīgo pieeju šim jautājumam. Manuprāt, ļoti svarīgi ir konceptuāli nodalīt divas lietas – otrās paaudzes biodegvielu tehnoloģiju un ražotņu attīstību, kā arī prasību izpildi otrās paaudzes degvielu patēriņa palielināšanai iekšējā tirgū. Es uzskatu, ka otrās paaudzes biodegvielu tehnoloģiju attīstīšana un pašas biodegvielas ražošana, ņemot vērā Latvijai pieejamos biomasas resursus, kā arī citus aspektus, var kļūt par ienesīgu Latvijas eksporta bilances sadaļu,» prognozē uzņēmējs.

Visu rakstu lasiet 7. maija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Tevi varētu interesēt

SIA Jumis Geo vadība nepiekrīt Ekonomikas ministrijas (EM) lēmumam uzņēmumam liegt pārdot...

Nepalaid garām

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Dubaijas tuksneša vidū top milzīgs saules paneļu parks - Mohammed Bin Rashid...

Šogad apkures sezonas periods bija īsāks nekā pērn, tomēr vidējais siltumenerģijas patēriņa...

Mēnesi pēc elektroenerģijas tirdzniecības uzsākšanas Latvijas mājsaimniecībām, energouzņēmuma...

Tā VII samitā Globālā enerģija, kas 10.aprīlī notika Karlsrue Tehnoloģijas institūtā (KIT)...

AS Latvijas Gāze koncerna neto apgrozījums 2018. gadā sasniedza 344,9 miljonus eiro,...

Aizvadītajā nedēļā Nord Pool sistēmas cena pieauga par 4 % līdz 39.42...

Latvijas Republikas Senāts 2019.gada 29.martā noraidījis vēja parku attīstītāja SIA «Winergy»...

Aizvadītajā nedēļā Nord Pool sistēmas cena samazinājās par 6 % līdz 37.9...

Zemes stundas akcija praktiski neietekmē Latvijas elektroenerģijas kopējo patēriņu, tāpēc elektrotīkla...

Ministru kabinets (MK) noraidījis Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavoto likumprojektu obligātā iepirkuma...