Papildināta - FKTK atļauj ABLV Bank pašlikvidāciju 

Finanšu un kapitāla tirgus komisija atļāvusi ABLV Bank veikt pašlikvidāciju, preses pasākumā informēja Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK).

Db.lv, 12.6.2018

Foto: LETA

FKTK šā gada 3.martā saņēma bankas akcionāru sapulces lēmumu par vēlmi īstenot pašlikvidācijas procesu, kā arī pašlikvidācijas plāna pieteikumu, kurš tika pamatots kā iespējami labākais risinājums bankas klientu un kreditoru interešu aizsardzībai. FKTK ir izskatījusi pašlikvidācijas plānu un visus bankas papildu iesniegtos dokumentus, tajā skaitā, tos, kas atspoguļo bankas finanšu stāvokli, izvērtējot bankas spēju noteiktā termiņā un pilnā apmērā izpildīt tās saistības pret saviem kreditoriem, informē komisija.

Šajā izvērtēšanas mehānismā bija iesaistītas vairākas banku uzraugošās institūcijas, kā arī neatkarīga zvērinātu revidentu komercsabiedrība, kas veica bankas aktīvu kvalitātes pārbaudi un pašlikvidācijas pieņēmumu izvērtējumu. Rezultātā FKTK ir secinājusi, ka bankai ir pietiekams aktīvu apmērs, lai apmierinātu visu kreditoru prasījumus, un atļauj sākt pašlikvidācijas procesu, kurā turpmāku uzraudzību, nodrošinot nepieciešamos kontroles mehānismus noziedzīgi iegūtu līdzekļu iespējamas legalizācijas novēršanā, veiks FKTK.

«FKTK padomes šodienas lēmums, kura mērķis ir bankas likvidācijas gaitā aizsargāt tās kreditoru intereses, ir loģisks iznākums, kas atspoguļo pacietīgu un rūpīgu FKTK ekspertu darbu vairāk nekā trīs mēnešu garumā, kurā nav vietas kļūdainiem pieņēmumiem. Tas ir līdz šim nepieredzēts jeb bezprecedenta risinājums Latvijā bankas darbības izbeigšanai. Mēs uzskatām, ka šajā gadījumā no visām iespējamām likvidācijas metodēm tieši kontrolēta pašlikvidācija būs tā, kas nodrošinās FKTK turpmāku iesaisti un nepieciešamības gadījumā arī ietekmi uz notiekošo bankas pašlikvidācijas procesu. Bankas aktīvu aizsardzību un visu izmaksājamo līdzekļu kontroles, lai novērstu iespējamu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju šajā procesā. Tāpēc esam padomājuši arī par to, kā vispiemērotākajā veidā tieši šim procesam piesaistīt FKTK pastāvīgu pilnvarnieku komandu bankā. Šodienas lēmums parāda to, ka bankas finanšu situācija ir atbilstoša šādam risinājumam, tādējādi sevi ir attaisnojis Latvijā esošais uzraudzības ietvars, kas paredzēja augstākas prasības ārvalstu klientu segmentā strādājošajām bankām.» komentē FKTK vadītājs Pēters Putniņš.

Runājot par pašu procesu, paredzēts, ka FKTK atsevišķiem uzdevumiem liks konsultantu, varbūt sākotnēji ne tik daudz ikdienas darbam, bet lai varētu saņemt kompetentas konsultācijas atsevišķos jautājumos, sacīja komisijas vadītājs.

Neviena izmaksa nenotiks, pirms neatkarīgs kontrolieris nebūs devis savus secinājumus. Pirms izmaksu procesa neatkarīgi eksperti un komisija sniegs papildu slēdzienu un pa daļām tiks atlīdzināts noguldītājiem, teica P. Putniņš.

Lai noņemtu bažas un nevienam nebūtu pamata apvainot Latvijas valsti vai uzraugu, vai iestādes, kas uzrauga naudas atmazgāšanas procesus Latvijā, notiks kontrole, skaidroja P. Putniņš.

Kreditoru prasību apjomu šobrīd P. Putniņš neatklāj, savukārt, noguldītāju līdzekļi bankā ir aptuveni 1,5 miljardi eiro.

Likvidatoru komandā apstiprināts zvērināts advokāts un maksātnespējas administrators Elvijs Vēbers, nekustamā īpašuma un finanšu eksperts Andris Kovaļčuks, korporatīvo finanšu eksperts Arvīds Kostomārovs un Sorainen Latvijas biroja vadošā partnere Eva Berlaus.

Turpmākajos mēnešos aktīva darbība naudas izmaksu ziņā nenotiks, noguldītājiem nauda pagaidām virs garantētā apjoma netiks izmaksāta. Tas notiks tikai tad, kad tiks izveidots pašlikvidācijas plāns un sistēma sāks darboties. Plāns tiks veidots 3-4 mēnešus un vēl būs nepieciešami daži mēneši, lai tiktu līdz izmaksām, skaidroja P. Putniņš.

Pašreiz nevar pateikt atlīdzību apjomu, kas tiks izmaksāts likvidatoriem, un šis bija viens no aspektiem, kādēļ tika atļauta bankas pašlikvidācija, skaidroja P. Putniņš, uzsverot, ka šī ir ekonomiskākā likvidācijas forma, kas ļauj maksimāli saglabāt aktīvus, lai atdotu noguldītājiem.

Protams, nevar ekonomēt uz lietām, uz kurām nevar to darīt, piemēram, kvalificēta konsultanta nolīgšanai, bet šajā gadījumā pastāv mazāk bažu, ka līdzekļi tiks izšķērdēti noziedzīgā ceļā, piebilda FKTK vadītājs.

Kopumā process varētu ilgt piecus gadus, viņš lēsa.

Vaicāts par to, vai kāda cita banka varētu iegādāties daļu ABLV Bank, P. Putniņš uzsvēra, ka likvidācijas procesā ir dažādi uzņēmumu pārejas modeļi, bet pie šiem apstākļiem nekādas banku izveides shēmas vai masveida darbinieku pārvešanu uz citām bankām, biznesa nodošana, izdalot mazāka apmēra veidojumu citas bankas paspārnē, nav iespējama. Ir jāņem vērā ASV lēmums, kur bija pietiekami daudz pārmetumu, un būtu nevietā šādā situācijā ļaut uz bankas bāzes veidot kādu paralēlu struktūru, jo tas būtu ļoti nepareizs signāls, piebilda P. Putniņš. Ēnas bankas veidošana ir izslēgta, un, runājot par citu banku vēlmi iegādāties bankas aktīvus, arī tas šobrīd būtu problemātiski, uzsvēra P. Putniņš.

Runājot par pašlikvidāciju, P. Putniņš uzskata, ka no aktīvu saglabāšanas viedokļa šis ceļš ir pareizāks, un visas citas alternatīvas, pat ja nebūtu licences un ja varētu lemt par piespiedu likvidāciju, nebūtu tik efektīvas.

Tuvākajās dienās FKTK sagatavos lēmuma projektu par kredītiestādei izsniegtās licences anulēšanu un iesniegs to ECB. Trīs dienu laikā pēc licences anulēšanas bankas likvidācijas procesa īstenotājiem ir jāpublicē paziņojums par pašlikvidāciju Latvijas Vēstnesī, kas savukārt būs sākums trīs mēnešu termiņam kreditoru prasību pieteikšanai.

Tevi varētu interesēt

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) šodien informēs par FKTK padomes šodien pieņemto...

Cerams, ka Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) lēmumā par AS «ABLV...

Donna Dana, jūs «pārshēmojāties» vai iedomājāties, ka varat spēlēt pārāk prasti. Jūs...

Latvijai jāpaātrina juridisko un politikas reformu centieni, lai stiprinātu finanšu sektora starptautisko...

Francijas banka «Societe Generale» maksās ASV varasiestādēm 1,34 miljardus dolāru saistībā ar...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadītāja amata konkursu varētu izsludināt jūlijā, aģentūrai...

Tehnoloģiju kompānija Apple publicējusi jaunas vadlīnijas uzņēmuma ražotajām ierīcēm, kas...

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) šodien informēs par FKTK padomes šodien pieņemto...

Cerams, ka Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) lēmumā par AS «ABLV...

Līdz ar ekonomikas izaugsmes atgriešanos pēdējā laikā arvien vairāk publiskajā telpā parādās...

Kukuļņemšanā aizdomās turētais Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs ģenerālprokuroram...

Spēcīgāka dolāra laiki nebūs ilgstoši, lēš tirgus dalībnieki....

Mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji ir pārsteigti par ideju paaugstināt šī nodokļa apmēru un...

«Atbildēšu uz jautājumu, vai šeit, pie mums, valda politiski organizēta mafija. Šī...

ASV un Eiropas biržu indeksi pirmdien pieauga, mākleriem fokusējoties uz gaidāmo ASV...