Enerģētika

Papildināta - Sper soli ceļā uz vienotu tirgu

Armanda Vilcāne, 14.02.2019

Publicitātes foto

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Conexus Baltic Grid (Conexus), Elering un Gasum Oy šodien Somijā parakstījuši līgumu par starpoperatoru kompensācijas mehānisma jeb ITC (Inter transmission system operators compensation mechanism) ieviešanu, kas no 2020. gada sākuma ļaus izveidot vienotu gāzes tirgu ar vienotu pārvades tarifu zonu Somijai, Igaunijai un Latvijai.

ITC līguma parakstīšana ir vēsturisks solis, kas nākotnē būtiski mainīs līdzšinējo dabasgāzes tirgu, norāda Conexus valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne. «Šobrīd par pārvades sistēmu izmantošanu, šķērsojot ikvienas valsts teritoriju, ir jāmaksā katrā valstī apstiprināti tarifi. Jaunais starpoperatoru kompensācijas mehānisms mazinās administratīvo slogu darbībām vairumtirgū, nodrošinās lielāku un likvīdāku tirgu, kā arī novērsīs diskrimināciju attiecībā uz dabasgāzes piegādes ceļiem, veicinās tarifu caurspīdīgumu un paredzamību. Kopējo tirgu vēlamies veidot uz klientiem orientētu, kas nodrošinās digitālu un efektīvu tirgus komunikāciju. Paralēli kompensācijas mehānismam šobrīd strādājam arī pie vienotas IT platformas, kas atvieglos ikviena dabasgāzes tirgotāja darbību vienotajā tirgus zonā. Esmu gandarīta, ka Conexus piedalās šajā vēsturiskajā vienotā Baltijas un Somijas dabasgāzes tirgus veidošanas procesā, jo mēs šobrīd kaldinām reģiona gāzapgādes infrastruktūras nākotni, liekam pamatus tirgus stabilitātei un stiprinām enerģētisko neatkarību,» uzsver Z. Kotāne.

Conexus atzīmē, ka ITC līgums paredz vienotus tarifus ieejas punktos uz visas vienotās tarifu zonas robežām, komerciālo robežu atcelšanu starp valstīm, tajā skaitā Igaunijas-Somijas zemūdens starpsavienojuma Balticconnector un Inčukalna pazemes gāzes krātuves izmantošanu bez papildu atlīdzības. Starpoperatoru kompensācijas mehānisms arī paredz noteikumus par savstarpēju mainīgo izmaksu kompensāciju un koordinētu ieņēmumu pārdali starp pārvades sistēmu operatoriem. Paredzams, ka līgums radīs lielāku tirgus likviditāti, atvieglojot dabasgāzes pārvades sistēmas lietotājiem tirdzniecības iespējas visā tirgus teritorijā.

Šīs vienošanās parakstīšana ir būtisks stūrakmens reģionālā dabasgāzes tirgus izveidē, norāda Ekonomikas ministrijas (EM) Enerģijas tirgus un infrastruktūras departamenta direktors Edijs Šaicāns.

Visu rakstu Sper soli ceļā uz vienotu tirgu lasiet 14. februāra laikrakstā Dienas Bizness.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!