Ilūkstes novada Šēderes ciemats ir viens no pirmajiem Latvijā, kuru apkurina Somijā ražota automātiskā konteinertipa katlumāja, kas ļāvusi ne tikai ietaupīt kurināmo, bet arī divreiz samazināt iedzīvotāju rēķinus par apkuri, raksta laikraksts Diena.
Kaut arī Šēderes pagasts ilgāku laiku uzskatīts par bagātāko Latvijā, jo caur tā teritoriju gāja naftas pārsūknēšanas uzņēmuma LatRosTrans cauruļvads, kā stāsta Ilūkstes novada domes priekšsēdētājs Stefans Rāzna, apkures tarifs te bijis augstākais novadā, vēl līdz pagājušajam gadam ciematu apkurinājusi padomju laika katlumāja ar neekonomiskiem katliem.
Ilūkstes novada domes galvenais enerģētiķis Aldis Čamanis norāda, ka agrāk katlumājā strādājuši pieci kurinātāji, bet tagad konteinertipa katlu māju apkalpo tikai viens darbinieks. Viņš dzīvo blakus katlumājai vienā no piecām ciemata daudzstāvu mājām. Ja katlumājā notiek kāda novirze, par to uzreiz pienāk ziņojums mobilajā tālrunī.
«Galvenais, ka dzīvokļi mums tagad ir ļoti silti, vienā krekliņā var staigāt. Un rēķins ir mazāks uz pusi, vidēji 65 santīmi par kvadrātmetru, nu, janvārī bija 80 santīmu, bet agrāk visu laiku bija pāri latam,» stāsta katlumājas kurinātājs Ervīns Nikolajevs. Piemēram, Rēzeknē, kur kurina ar gāzi, par kvadrātmetru jāmaksā Ls 1,39.
A. Čamanis stāsta, ka sistēma darbojas perfekti - noteiktā laikā automātiski tiek padots kurināmais, kā arī režīmi - kurināmā daudzums un katla jauda - tiek regulēti automātiski. Kā uzsver A. Čamanis, iepriekšējā tehnoloģijā vienas megavatstundas siltuma saražošanai vajadzēja vairāk nekā divus kubikmetrus kurināmā, bet tagad tāda paša siltuma daudzuma saražošanai pietiek ar 1,3 kubikmetriem šķeldas. Agrāk viena megavatstunda siltuma maksājusi 44 latus, tagad tās pašizmaksa ir 25 lati.
Katlumājas apkurē izmanto vietējo šķeldu, bet tiek izmēģināti arī citi kurināmā veidi, tajā skaitā auzas, kas esot lēts un izdevīgs kurināmais, no vienas tonnas auzu var saražot 5 MW/h augstvērtīga siltuma.