Parex Asset Management
Neskatoties uz nedēļas gaitā sasniegtajiem rekordlīmeņiem naftas cenas nedēļu kopumā noslēdza praktiski bez izmaiņām. Eiropas Brent naftas fjūčera cena noslīdēja par 0.41%, līdz 29.44 dolāriem, Urālu naftas cena uzkāpa par 0.78%, līdz 28.52 dolāriem, savukārt 95 benzīna cena Eiropā pieauga par 3.55%, līdz 306.50 dolāriem par tonnu. OPEC naftas groza cena jau desmit dienas pēc kārtas atrodas virs karteļa nospraustajiem cenu grieztiem.
Nedēļās ievadā naftas cenas piedzīvoja strauju kāpumu. Satraukumu tirgū radīja Starptautiskās Enerģētikas Aģentūras (IEA) paziņojums, ka patreizējie pasaules naftas krājumi nav pietiekami, lai apmierinātu pieprasījumu aukstāka nekā ierasts ziemas gadījumā. Jāatzīmē, ka ASV naftas un kurināmā apjomi uz doto momentu atrodas nedaudz virs pērn šajā laikā reģistrētajiem līmeņiem, tajā pat laikā, ņemot vērā ekonomikas atveseļošanos, tiek prognozēts arī augstāks pieprasījums. Satraukumu vēl vairāk uzkurināja Venecuēlas izteikumi, ka OPEC nākamās tikšanās laikā 4. decembrī varētu samazināt naftas ieguves apjomus vēl vairāk. Uz šo ziņu fona otrdienas izskaņā naftas cenas uzlēca līdz astoņu mēnešu augstākajiem līmeņiem.
Turpmākajās dienās, pēc šī lēciena līdz augstākajiem līmeņiem kopš Irākas kara sākuma, naftas cenas piedzīvoja nelielu korekciju, ko noteica Amerikas Naftas Institūta (API) un Enerģētikas Departamenta (DOE) fiksētais naftas krājumu pieaugums. Abas institūcijas, attiecībā uz naftas krājumiem, šoreiz bija vienisprātis, fiksējot aptuveni 2.9 miljonus barelu lielu kāpumu. Zināmu piesardzību tirgū radīja fiksētais benzīna un destilēto naftas produktu - dīzeļdegvielas un mazuta - krājumu samazināšanas, tiesa pat šis fakts nespēja tirgus dalībnieku acīs attaisnot nesamērīgi augstās cenas. Bez tam zināmu optimismu radīja arī importa apjomu pieaugums.
OPEC komentējot patreizējo situāciju naftas tirgū paziņoja, ka naftas pieprasījums un piedāvājums ir sabalansēts, līdz ar to kartelis neplāno palielināt naftas ieguves apjomus. Bez tam kartelis, apgāžot līdz šim pausto Venecuēlas nostāju, paziņoja, ka negrasās paaugstināt optimālās cenas koridoru, kurš patreiz nosprausts no 22 līdz 28 dolāriem par barelu. Kartelis arī informēja, ka palielina savu šī un nākamā gada pieprasījuma prognozi, atsaucoties uz straujo pieaugumu Ķīnā.
Zināmu saspringumu nedēļās nogalē tirgū radīja ziņas par vairākiem teroristu uzbrukumiem, to starp sprādzieniem Turcijas pilsētā Stambulā un uzbrukumu Irākas Naftas ministrijai. Jāatzīmē gan, ka tirgū pret teroristu uzbrukumiem ir izveidojusies “zināma imunitāte” un gadījumos, ja sprādzieni tieši neietekmē naftas ieguvi, to atspoguļojums naftas cenās ir minimāls. Patreiz augstajās naftas cenās, visticamāk, jau ir iekļauta zināma prēmija, gadījumam, ja terora aktu rezultātā cietīs naftas ieguve.