Bankas

Pašlikvidējoties lēmumus pieņems strikti

Anita Kantāne, Elīza Grīnberga, speciāli DB, 08.05.2018

Foto: Edijs Pālens/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

ABLV Bank šobrīd turpinās optimizācijas darbi un ir pārveidota bankas struktūra, kredītiestāde un tās klienti gaida uzrauga lēmumu. Ja regulators atļaus bankas pašlikvidāciju, process būs stingri pārraudzīts

Pašlikvidācija nav atstāšana pašplūsmā, uzsver DB aptaujātie eksperti. Tiesa, vai ABLV Bank ļaus pašlikvidēties vai iecels maksātnespējas administratoru – atbildi uz šo jautājumu gaida gan pati banka un kreditori, gan bankas klienti un nozarē iesaistītie.

Kaut arī pati banka un eksperti atzīst, ka pašlikvidācija būtu optimāls variants, kas aizsargātu klientu un kreditoru intereses un ļautu 100 procentu apmērā ar visiem norēķināties, «lēmums būs politisks, tam nebūs ekonomiska pamata», pārliecināts Ekonomistu apvienības 2010 valdes loceklis Edmunds Krastiņš.

Šādu secinājumu E. Krastiņš izdara, vērtējot, kā ABLV Bank tika liegta pieeja ASV dolāru norēķiniem. «Tas bija viens ASV iestādes FinCEN paziņojums,» atgādina Ekonomistu apvienības 2010 valdes loceklis. Viņš pievienojas ekspertiem, kuri atbalsta bankas pašlikvidācijas scenāriju vairāku iemeslu dēļ. Viens no tiem – ABLV Bank nav parasts maksātnespējas gadījums, to nav izraisījusi līdzekļu nepieejamība bankas iekšējās krīzes dēļ .

Sistēma nerada uzticību

«Situācija ar ABLV Bank ir ļoti atšķirīga no citām banku krīzēm Latvijā,» uzsver bijušais finanšu ministrs. Ekonomiskie un politiskie apstākļi padara ABLV Bank lietu par nebijušu precedentu. Nākamais aspekts, kas liek nosvērties par labu pašlikvidācijai, ir neuzticēšanās maksātnespējas administratoru sistēmai Latvijā. Klientu un kreditoru dati noteikti būtu drošāk aizsargāti, ja banka pati nokārtotu saistības.

«Teorētiski nav atšķirības, kā banka izbeidz pastāvēt. Klientu datu aizsardzība būtu jānodrošina arī valsts ieceltam administratoram, taču, zinot, kā lietas kārtojas, par to var rasties šaubas,» skaidro E. Krastiņš.

Viņš uzsver, ka lēmums ļaut bankai iziet pašlikvidācijas procesu nenozīmētu, ka valsts no tā norobežojas un atstāj pašplūsmā. Arī pašlikvidācijas gadījumā ABLV Bank uzraudzītu Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) un citas nozares institūcijas. FKTK sola lēmumu par bankas līdzekļu sadali un pārvaldīšanu paziņot tuvāko divu nedēļu laikā.

Visu rakstu Pašlikvidējoties lēmumus pieņems strikti lasiet 8. maija laikrakstā Dienas Bizness.