Pašlikvidējoties var iegūt vairāk naudas 

ABLV Bank vadības pieņemtais lēmums par pašlikvidācijas uzsākšanu ekspertu vērtējumā ir prātīgs solis, jo ļaus atgūt maksimāli daudz līdzekļu; būtiska nozīme būs tam, cik ilgi varēs gaidīt, realizējot lielākos aktīvus, jo potenciālie pircēji jau met aci uz izdevīgiem darījumiem, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Elīza Grīnberga, speciāli DB, 28.2.2018

Foto: Ieva Leiniša/LETA

Patlaban banka izvēlējusies likvidatora kandidātu un veido tālākās darbības plānu, no kā būs atkarīga turpmākā tās aktīvu nākotne.

Operatīvi, bet sāpīgi

«Bankas akcionāri ar savu lēmumu pavisam noteikti kārtējo reizi ir apliecinājuši sev piemītošo biznesa domāšanu,» uzskata zvērinātu advokātu biroja TGS Baltic vecākā juriste Alise Eljašāne. Viņa raksturo, ka lēmums ir operatīvs un, lai gan sāpīgs, pašreizējā situācijā akcionāru interesēm visatbilstošākais.

«Iespēja pašiem izvēlēties likvidatoru likvidācijas procesā potenciāli palīdzēs aizsargāt bankas akcionāru intereses, līdz ar to akcionāri noteikti būs ieguvēji. Vai šāds ABLV akcionāru lēmums ir bankas kreditoru, tai skaitā, klientu interesēs? Ja atbalstām principu «darbi runā skaļāk nekā vārdi », tad nevar nepamanīt, ka Latvijas Krājbankas un Trasta Komercbankas kredītiestāžu likvidācijas procesi, ko veikuši FKTK ieteikti likvidatori, ir beigušies ar bankrota procedūras uzsākšanu. Līdzekļu apjoms ir izrādījies nepietiekams, lai norēķinātos ar banku noguldītājiem. Pašreizējā ABLV bilance dod pamatu cerībām, ka klientu prasības tiks apmierinātas,» viņa lēš.

A. Eljašāne vēl piebilst, ka, lai gan ABLV ir iesniegusi FKTK lēmumu par pašlikvidāciju, saskaņā ar likumu FKTK ir tiesības 30 dienu laikā pārbaudīt, vai banka spēj noteiktajā termiņā un pilnā apmērā izpildīt saistības pret kreditoriem. Līdz ar to pastāv iespēja, ka atļauja pašlikvidācijai netiks dota. Tāpat jāņem vērā, ka, veicot pašlikvidāciju, akcionāru izvēlētais likvidators var vēlāk konstatēt, ka kredītiestādes mantas nepietiek visu kreditoru prasījumu pilnīgai apmierināšanai. Šādā gadījumā likvidatora pienākums ir pieņemt lēmumu par bankrota procedūras uzsākšanu.

AS BDO Latvia partneris Jānis Zelmenis raksturo, ka, pirmkārt, pašlikvidācija ir īpatnēja ar to, ka to veic samērā labā biznesa situācijā - ja aktīvi un saistības ir līdzīgā apmērā, taču pašlikvidācijas lielākais trumpis ir tas, ka to izpilda to pašu līdzšinējo akcionāru iecelts likvidators, kuram akcionāri uzticas. «Acīmredzot ABLV Bank akcionāri vēlas lēmumus vairāk atstāt savā ziņā, kas nenotiktu, ja bankai iestātos maksātnespēja un likvidatoru pēc FKTK ieteikuma ieceltu tiesa,» viņš skaidro. Tomēr, pēc viņa teiktā, neskatoties uz to, ka ABLV Bank akcionāriem īsā laikā izdevās savākt milzīgu daudzumu naudas, nav pārliecības, ka pilnīgi visas saistības izdosies nosegt pilnā apmērā.

Visu rakstu Pašlikvidējoties var iegūt vairāk naudas lasiet 28. februāra laikrakstā Dienas Bizness.

Tevi varētu interesēt

Nākamajā nedēļā 30% jeb aptuveni 300 ABLV Bank darbinieku zaudēs darbu, sacīja...

Notikušais pavelk svītru centieniem būvēt darījumu kvartālu New Hanza.

Latvijas trešās lielākās bankas darbības apturēšana būtiski neapdraud valsts kredītreitinga...

FKTK ne ilgāk kā 30 dienu laikā izskatīs saņemto informāciju un izvērtēs ABLV Bank spēju izpildīt tās saistības pret kreditoriem.

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Igaunijas Finanšu inspekcija tur aizdomās Dānijas bankas «Danske Bank» Igaunijas filiāli par...

Nākamajā nedēļā 30% jeb aptuveni 300 ABLV Bank darbinieku zaudēs darbu, sacīja...

ABLV Bank otrdien preses konferencē informē par pašlikvidācijas procesa sākšanu....

Bankas ABLV likvidācija Latvijas ekonomikai varētu maksāt apmēram 0,8% no IKP....

Latvijas trešās lielākās bankas darbības apturēšana būtiski neapdraud valsts kredītreitinga...

FKTK ne ilgāk kā 30 dienu laikā izskatīs saņemto informāciju un izvērtēs ABLV Bank spēju izpildīt tās saistības pret kreditoriem.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas noteiktie ierobežojumi AS «ABLV Bank» neietekmē AS Baltic...

Bankas akcionāri šo neērto jautājumu noņēma no dienaskārtības un atrisināja daudzus potenciālus juridiskus šķēršļus.

Krīzes situācija, kas izveidojusies ap banku ABLV Bank var ietekmēt bankas sadarbības...