Pasūtītājam par vienu un to pašu darbu nav jāmaksā divreiz! 

Ir sperti būtiski soļi būvniecības nozares sakārtošanai. Šis transformācijas process ne vienmēr ir patīkams, bet ticis ilgi gaidīts un ir svarīgs ikvienam, kam rūp drošība, ilgtspējība un caurspīdība.

Svetlana Mjakuškina - Būvniecības valsts kontroles biroja direktore, 2019. gada 04. septembris plkst. 13:00

Foto: Zane Bitere/LETA

Uzraudzības stiprināšana ir viens no šo virsmērķu sasniegšanas stūrakmeņiem. Uzraudzības iestādes nav veidotas ar mērķi patikt, bet gan palīdzēt nozarei sakārtoties, attīrīties, attīstīties.

Latvijas būvniecības nozare ir balstīta uz sertificētiem būvspeciālistiem un viņu profesionālo kompetenci, jo tikai sertificēti būvspeciālisti ir tie, kuri var nodrošināt drošu, kvalitatīvu un ilgtspējīgu būvniecību.

Pēdējos gados īpaša uzmanība tiek vērsta uz būvspeciālista profesionālās darbības izvērtēšanu, kas ietver ne tikai formālu profesionālās kvalifikācijas pārbaudi, bet arī veikto darbu atbilstības novērtēšanu pēc būtības. Šobrīd Latvijā šo funkciju nodrošina 10 sertificēšanas institūcijas, tai skaitā Būvniecības valsts kontroles birojs, kas piešķir patstāvīgās prakses tiesības būvekspertīzes specialitātē.

Būvniecības informācijas sistēma sabiedrībai ir nodrošinājusi pieeju informācijai par visiem sertificētajiem būvspeciālistiem, kā arī par pieņemtajiem lēmumiem attiecībā uz viņu profesionālo kompetenci gadījumos, kad ir konstatēti profesionālās darbības pārkāpumi. Šobrīd Latvijā ir 6831 sertificēts būvspeciālists, no tiem 150 – būvekspertīzes specialitātē. Savukārt attiecībā uz 20 būvspeciālistiem ir pieņemti lēmumi par profesionālās darbības pārkāpumiem, tai skaitā profesionālo ētikas principu neievērošanu.

Būvprojekta ekspertīzes mērķis ir sniegt izvērtējumu par būvprojekta tehniskā risinājuma atbilstību normatīvo aktu un tehnisko noteikumu prasībām. Tas ir neatkarīgs būvprojekta vērtējums, kas nodrošina «četru acu principu» un kalpo kā mehānisms, lai identificētu būtiskas būvprojekta risinājumu neatbilstības, kas var apdraudēt sabiedrības drošību. Ņemot to vērā, likumdevējs ir skaidri noteicis, ka eksperts nevar piedalīties ne būvprojekta izstrādes, ne būvniecības procesā, jo netiks ievērots eksperta neatkarības un neietekmējamības princips, tiks apdraudēta eksperta slēdziena objektivitāte. Likumdevējs ir arī paredzējis, ka gadījumos, kad ir konstatētas ievērojamas būvprojekta risinājumu neatbilstības attiecībā uz būtisko būvei izvirzīto prasību izpildi, piemēram, mehānisko stiprību un stabilitāti vai ugunsdrošību, ekspertam ir jāinformē par šiem gadījumiem attiecīgās institūcijas, kas savas kompetences ietvaros var pieņemt lēmumus attiecībā uz būvspeciālista profesionālās kvalifikācijas izvērtēšanu, būtisku neatbilstību gadījumos pat atņemot būvspeciālistam patstāvīgās prakses tiesības attiecīgajā darbības sfērā.

Pasūtītājam ir tiesības saņemt no projektētāja kvalitatīvu būvprojektu neatkarīgi no eksperta piesaistes. Ir jāizbeidz prakse, ka pasūtītājs maksā dubultā par projekta izstrādi – no sākuma projektētājam, no kura sagaida kvalitatīvu risinājumu, bet rezultātā saņem normatīvo aktu prasībām neatbilstošu būvprojektu, un pēc tam ekspertam, kurš būvprojektu pilnveido, par savu ieguldījumu, loģiski, pieprasot attiecīgu samaksu. Pēdējā laikā būvniecības nozarē pārāk vispārīgi tiek diskutēts par būvprojektu kvalitāti. Birojs ar mērķi risināt šo problēmu, stiprinot uzraudzību un identificējot konkrētus gadījumus, kad būvprojektu risinājumi neatbilst būtiskajām būvēm izvirzītajām pamatprasībām, aicināja savus sertificētos būvspeciālistus pēc pirmreizējās būvprojekta pārbaudes rīkoties normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Proti, informēt gan Būvniecības valsts kontroles biroju, gan Ekonomikas ministriju par konstatētajām būtiskajām neatbilstībām projekta risinājumos. Tas tiek darīts ar mērķi identificēt tos būvspeciālistus, kuri nespēj savas profesionālās kompetences ietvaros nodrošināt atbilstošu būvprojekta kvalitāti. Sadarbība starp būvprojekta izstrādātāju un ekspertu ir atbalstāma, bet ne ar mērķi piesegt projektētāja pieļautās kļūdas. Pēc informācijas nodošanas attiecīgajām iestādēm turpmākā sadarbība starp būvprojekta izstrādātāju un ekspertu ir pieļaujama un atbalstāma. Bet nedrīkst pieņemt, ka sākotnēji nekvalitatīvi izstrādāti būvprojekti ir norma. Pasūtītājam nav jāmaksā divreiz. Un arī jāatceras, ka nekvalitatīvais būvprojekts maksā dārgi, ne tikai runājot par laiku un resursiem, bet arī par sabiedrības drošību – kļūdas var maksāt cilvēku dzīvības.

Aicinu katru būvniecības procesa dalībnieku apzināties savu būtisko lomu un ieguldījumu kvalitatīvas un drošas būvniecības nodrošināšanā, nepieļaujot situācijas, kas liktu pamatoti apšaubīt sertificētu būvspeciālistu kompetenci, ekspertu neatkarību un sniegto pozitīvo ekspertīzes atzinumu objektivitāti. Mūsu durvis vienmēr ir atvērtas nozarei. Ikviens būvniecības procesā iesaistītais ir mūsu sadarbības partneris, un esam allaž gatavi atklātai un konstruktīvai diskusijai!

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2016. gada 14. aprīlis plkst. 17:47

Būvniecības nozares pārstāvji un Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) vērsusies pie Valsts...

2016. gada 30. marts plkst. 17:15

Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) apkopojis informāciju par pērn apsekotajām stratēģiskas...

2016. gada 25. februāris plkst. 11:35

Būvniecības nozares pārstāvji un Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) nosūtījuši...

2015. gada 11. decembris plkst. 12:16

Ja Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) janvārī negūs pierādījumus, ka veikti uzlabojumi...

2015. gada 04. novembris plkst. 16:19

Rīgā ir septiņas bīstamas ēkas, kuru ekspluatācija nekavējoties jāpārtrauc, un 23 sliktā...

Nepalaid garām

Latvijas pašvaldības desmitgades garumā cēlušas peldbaseinus, stadionus, kultūras centrus bez...

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

No šīs sadaļas
2019. gada 03. septembris plkst. 14:08

Viena no būtiskākajām drīzumā gaidāmajām izmaiņām VNĪ iepirkumos būs prasība izmantot būvju...

2019. gada 02. septembris plkst. 17:54

Nenoliedzami, ka pēdējās desmitgades viena no aktuālākajām komercapgrozības tendencēm ir tirgus...

2019. gada 02. septembris plkst. 6:11

Lai iegādātos jaunu mājokli Latvijā, šim mērķim būtu jānovirza atalgojums vidējās darba...

2019. gada 30. augusts plkst. 13:17

Šis ir pārmaiņu gads ēku renovācijas kontekstā. Galvenokārt tāpēc, ka Eiropas Savienības piešķirtā...

2019. gada 28. augusts plkst. 13:40

Pēdējo gadu laikā novērojama pieaugoša aktivitāte pašmāju uzņēmumu veidošanā, produktu...

2019. gada 28. augusts plkst. 12:00

Reprezentatīvā auto iegādes vērtībā iekļausim arī papildu aprīkojuma iegādes izmaksas....

2019. gada 26. augusts plkst. 14:11

Ekonomikas ministrija ir sagatavojusi grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, ar kuriem...

2019. gada 21. augusts plkst. 6:07

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš nule kā ir paziņojis, ka koalīcijas partijas, lai...

2019. gada 20. augusts plkst. 10:14

No 20.augusta iedzīvotājiem, kas pārvietojas ar vilcienu, elektroniski apmaksātas pasažieru vilciena...

2019. gada 19. augusts plkst. 18:13

Jūlija sākumā sociālā platforma Instagram uzsāka eksperimentu, pie publicētajiem ierakstiem...