Investors

Pirkt vai nepirkt Apple akcijas pirms iPhone 8 prezentācijas?

Žanete Hāka, 05.09.2017

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Tehnoloģiju kompānija Apple nākamnedēļ, 12.septembrī prezentēs jauno iPhone 8 modeli, un tirgus dalībnieki sagaida iespaidīgu prezentāciju, tādēļ cerams, ka kompānija nesagādās vilšanos.

Patlaban ir pagājuši nedaudz vairāk kā 10 gadi kopš iPhone debijas tirgū, un tas bija viens no pīlāriem pašreizējām tirgus tendencēm un pircēju pieprasījumam.

Kopš iPhone debitēja tirgū Apple akcijas cena ir augusi par vairāk nekā 820%, taču tirgus ir skarba vieta un investori neskatās pagātnē, bet gan domā par nākotni. Līdz ar to patlaban jautājums ir, kādā virzienā dosies uzņēmums un vai iegādāties akcijas, gaidot iPhone 8.

Portāls MarketWatch apkopojis piecus iemeslus, kādēļ ir vērts iegādāties uzņēmuma akcijas un piecus iemeslus, kādēļ būt piesardzīgiem.

Kādēļ iegādāties Apple akcijas?

1. Tirgus noskaņojums ir uzlabojies. Pēc diezgan neveiksmīga snieguma 2015. un 2016.gadā Apple akcijas cena pēdējā laikā uzrāda labas tendences, un augusta sākumā dienas laikā pat tā palēcās par 5% pēc tam, kad investori guva pierādījumus, ka iPhone pārdošanas apjomi aizvien aug labi. Šajā gadā akcijas cena ir augusi par 40%, savukārt kopš pērnā gada maijā – par 80%.

2. Atgriezusies izaugsme. Ir saprotams, kādēļ investori pērn attiecībā uz Apple saīga, jo kompānija uzrādīja sliktus rezultātus, tostarp, iPhone pārdošanas apjomi pirmo reizi samazinājās. Tomēr izaugsme ir atgriezusies un paredzams, ka šajā gadā ienākumi palielināsies par 15%. Jaunā iPhone laišana tirgū izaugsmi varētu paātrināt.

3. Finanšu rezerves. Apple 260 miljardu dolāru lielie uzkrājumi naudā un investīcijās ir jau sen apspriests temats.

4. Dividenžu pieaugums. Apple tā vietā, lai pārpirktu citas kompānijas, labāk izmanto naudu, lai atdotu to akcionāriem. Kopš izmaksu atjaunošanas 2012.gadā dividendes apmērs ir audzis par aptuveni 66%. Dividendes veido aptuveni 25% no nākamā gada ienākumiem, līdz ar to ir vieta tālākai dividendes palielināšanai.

5. Papildus labumi. Uzņēmums gūst panākumus arī pakalpojumu segmentā, kas iekļauj maksas no digitālā satura iTunes, Apple Pay komisijas maksas un citas ienākumu plūsmas. Šis segments iepriekšējā gadā sasniedzis 33 miljardus dolāru lielus pārdošanas apjomus un aug.

5 iemesli, kādēļ pārdot/neiegādāties Apple akcijas

1. Nevar paļauties uz vēsturi. Kaut arī ir skaidrs par Apple veiksmi pēdējo 10 gadu laikā, pēdējā laikā darbību var vērtēt neviennozīmīgi. Akcijas cena kopš 2015.gada augstākā līmeņa sasniegšanas ir sarukusi par aptuveni 30%.

2. iPhone spiediens. Spiediens ir uz visu uzņēmumu akcijām, taču Apple panākumi lielā mērā atkarīgi no jaunā viedtālruņa, kurš patlaban veido aptuveni divas trešdaļas pārdošanas apjomu. Tas nozīmē, ka septembra prezentācija būs izšķirošā un pēdējo 12 mēnešu piesardzīgais optimisms neļauj uzņēmumam kļūdīties.

3. Lielas kapitalizācijas lāsts. Ir labi sasniegt stabilitāti un kļūt par vienu no Volstrītas lielākajiem uzņēmumiem, taču tas ir arī pamats stagnācijai un šķērslis izaugsmei. 800 miljardu dolāru vērtajai korporācijai ir grūti palielināt savu vērtību par vēl 50-100%.

4. Nepatikšanas Ķīnā. Protams, iPhone panākumus lielā mērā gūst ASV, taču Ķīnas rezultāti uzrāda vilšanos – pēdējā ienākumu pārskatā pārdošanas apjomi saruka par 10% un Apple nesanāk strauji iekarot šīs valsts iedzīvotāju simpātijas.

5. Indeksu ETF riski. Indeksu fondu laikmetā pastāv risks, ka investori sāks pārdot tādus fondus, kas iegulda daudz akcijās. Tā, piemēram, Apple veido 4% no S&P indeksa, pateicoties lielajai kapitalizācijai.

Komentāri

Pievienot komentāru