Aptieku īpašnieku asociācija (AĪA) atbalsta Ministru Kabineta grozījumus likumā par zāļu izplatīšanu, taču uzskata, ka zāļu izņemšana no pašapkalpošanās plauktiem aptiekās neuzlabos farmaceitisko aprūpi. Ar šādu viedokli AĪA ir nosūtījusi vēstuli MK un Veselības ministrijai.
AĪA valdes priekšsēdētājs Tālis Talents paziņojis, ka bezrecepšu zāļu izņemšana no pašapkalpošanās zonas aptiekā un «farmaceita novietošana aiz aptiekas letes neuzlabos rezultātus, kas vajadzīgi farmaceitiskās aprūpes uzlabošanai aptiekās».
AĪA savā aicinājumā valdībai un ministrijai izteikusi konkrētus priekšlikumus, kā uzlabot darbu aptiekās, kā arī sabiedrisko organizāciju gatavību turpināt darbu pie minēto grozījumu izstrādes. AĪA iesaka precīzāk reglamentēt to, kāda informācija pacientam būtu obligāti sniedzama, pērkot zāles, un kādiem jautājumiem jāpievērš pacienta uzmanība. AĪA norāda, ka uzlabojumu farmaceitiskās aprūpes kvalitātei varētu dot efektīvāka Veselības inspekcijas kontrole aptiekās.
Kā norāda T. Talents, pašapkalpošanās praksi aptiekās atbalsta un izvērš arī citās Eiropas Savienības valstīs. Pēc AĪA domām, tas rada iespēju klientam iegūt plašāku informāciju par bezrecepšu zālēm un samazina iespēju, ka tiks izvēlētas pacienta vajadzībām neatbilstošas zāles (arī cenas ziņā). «Arī gadījumā, ja bezrecepšu zāles atrodas iedzīvotāju apkalpošanas zālē, to iegāde bez farmaceita klātbūtnes un rekomendācijas ir izslēgta,» teicis viņš, piebilstot: «Atbilstoši normatīvajiem aktiem, aptiekas zālē atrodas farmaceits konsultāciju sniegšanai.» Kā pauž AĪA, šai gadījumā farmaceita komunikācija ar apmeklētāju ir daudz personiskāka un efektīvāka. Tādējādi vieglāk arī uzdot intīmāka rakstura jautājumus.
T. Talents arī paudis uzskatu, ka gadījumos, kad kāds bezrecepšu medikaments rada pastiprinātu risku veselībai vai bieži tiek lietots nepareizi vai ļaunprātīgi, var ierosināt tam recepšu statusa noteikšanu. Viņš arī norādījis, ka jautājumu par bezrecepšu zāļu pieejamību pašapkalpošanās plauktos nevar skatīt atrauti no uztura bagātinātāju izplatīšanas prasībām, jo uztura bagātinātāji nereti satur to pašu aktīvo vielu, ko bezrecepšu medikaments, tikai atšķirīgā koncentrācijā.
Db jau ziņoja, ka KM komoteja jau atbalstījusi grozījumus likumā, kas paredz, ka no šī gada 1. septembra aptiekās pašapkalpošanās stendos vairs nedrīkstēs izvietot arī bezrecepšu medikamentus.