Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis un Eiropas Parlaments (EP) trešdien panākuši vienošanos par plāniem mikroplastmasas piesārņojuma ierobežošanai.
EP un ES Padomes pārstāvji vienojušies noteikt stingrākas prasības uzņēmumiem attiecībā uz plastmasas granulu izmantošanu un transportēšanu, lai novērstu to nonākšanu vidē.
"Mikroplastmasa, tostarp plastmasas granulas, tagad ir sastopamas visur - mūsu okeānos, jūrās un pat pārtikā, ko ēdam," norādīja ES Padomes prezidējošās valsts Polijas vides ministre Paulīna Henniga-Kloska. "ES ir spērusi nozīmīgu soli ceļā uz granulu piesārņojuma samazināšanu," viņa uzsvēra.
Vienošanās panākta pēc iepriekš notikušajām sīvajām debatēm, daļai ES dalībvalstu paužot nožēlu, ka centieni samazināt administratīvo slogu uzņēmumiem grauj ES plānus attiecībā uz vides uzlabošanu.
Nesaskaņu centrā bija jautājums par to, vai mazie uzņēmumi būtu atbrīvojami no atsevišķām jaunajā regulā ietvertajām prasībām, kas paredz uzņēmumiem īstenot konkrētus pasākumus, lai novērstu granulu zudumus.
EK priekšlikums paredz, ka vidējiem un lieliem uzņēmējiem būtu jāsaņem trešās puses atbilstības sertifikāts, bet mazajiem uzņēmējiem būtu ļauts veikt pašdeklarāciju.
Vairākas valstis, tai skaitā Francija un Spānija, vienojās, ka šī sertifikāta prasība aptvertu arī mazos uzņēmumus, ja tās gadā izmanto vairāk nekā 1000 tonnu granulu. Taču šī vienošanās saskārās ar stingru EK un vairāku valstu, to vidū Grieķijas, Kipras un Vācijas, pretestību.
Trešdien panāktā vienošanās paredz, ka sertifikāts būs jāiegūst uzņēmumiem, kas izmanto vairāk nekā 1500 tonnas granulu.
Šī vienošanās vēl jāapstiprina ES Padomei un Eiropas Parlamentam.