Start-up

Latvijas jaunuzņēmumiem nepieciešams pieejamāks pirmssēklas kapitāls un dibinātājiem - lielākas ambīcijas

Db.lv,28.03.2025

Jaunākais izdevums

Lai Latvijā attīstītos veiksmīgi jaunuzņēmumi, tostarp arī tādi, kuru tirgus vērtība sasniegusi miljardu ASV dolāru, jeb “vienradži”, nepieciešams pieejamāks finansējums pirmssēklas un sēklas stadijā, kā arī ambiciozāki dibinātāji, kuri ir gatavi uzņemties riskus, secināts ekspertu diskusijā “Vai vienradžus var audzēt fermās?”, ko organizēja informācijas tehnoloģiju un jaunuzņēmumu izglītības programma “StartSchool”.

Skaidrojot, kāpēc Latvija “vienradžu” skaita ziņā atpaliek no Lietuvas un Igaunijas, eksperti norādīja, ka kaimiņvalstīs pieredzējušie uzņēmēji aktīvāk dalās pieredzē un investē jaunuzņēmumu kopienā, vienlaikus norādot, ka arī Latvijā situācija sāk uzlaboties. “Igaunijā laimējās ar “Skype”, kas pirmais “vienradzis”. Tieši no tā izauga citi veiksmīgi uzņēmumi un gandrīz katrā strauji augošā Igaunijas uzņēmumā ir kāds pārstāvis, kas strādājis “Skype”. Citu atšķirību starp Baltijas valstīm nav,” uzsvēra investīciju fonda “Change Ventures” partneris Andris K. Bērziņš.

Arī “Riga TechGirls” vadītāja Anna Andersone uzsvēra, ka “Uzņēmums “Skype” palīdzēja igauņiem noticēt savām spējām un uz savas ādas izbaudīt veiksmes stāstu. Tas ļāva sasniegt tik daudz, lai varētu investēt atpakaļ valstī un kopienā. Igaunijā tas notika daudz, daudz ātrāk, bet tagad arī Latvijā veidojas atbilstoša jaunuzņēmumu ekosistēma.”

Runājot par pirmssēklas un sēklas finansējuma pieejamību, Andris K. Bērziņš skaidroja: “Jaunajiem uzņēmumiem visgrūtāk ir dabūt pašu pirmo pirmssēklas investīciju naudu. Latvijā drīzumā sāks darboties trīs jauni pirmssēklas investīciju fondi, tāpēc varam cerēt arī uz papildus atbalstu jaunām idejām.”

Apdrošināšanas tehnoloģiju uzņēmuma “Balcia” valdes priekšsēdētājs Jānis Lucaus diskusijas laikā uzsvēra: “Lai Latvijā būtu jauni “vienradži”, vajadzīga lieliska ideja, iestrādnes un praktiskā puse – finansiāls atbalsts, kā arī vide, kurā var izstrādāt un notestēt ideju. Jaunuzņēmumu dibinātājiem ir svarīgi atcerēties hokeja gudrību - nav zaudētu spēļu, ir neuzvarētas spēles. Viss sniedz pieredzi, kas sekmē citu ideju realizāciju. Robežas eksistē tikai mūsu galvās.”

Savukārt, veselības tehnoloģiju uzņēmuma “Nutrameg” un “StartSchool” līdzdibinātājs Kristofs Blaus skaidroja, ka “svarīgākais ir kvalitāte, nevis kvantitāte. Silīcija ielejā ir pāris tūkstoši cilvēku, kuri virza ģeniālas idejas, Igaunijā – pāris simti, Latvijā šobrīd ir pāris desmiti. Tiklīdz mums būs nākamais “vienradzis”, ātri varam sasniegt arī Igaunijas līmeni. Un svarīgi atcerēties, ka mūsu kaimiņi pasaulē ir pirmajā vietā jaunuzņēmumu skaita ziņā uz vienu iedzīvotāju – būt aiz viņiem nav nekas tāds, par ko būtu jākaunas.”

Lai Latvijas jaunuzņēmumu vide kļūtu konkurētspējīgāka un spētu radīt vairāk “vienradžu”, būtiska ir dibinātāju attieksme – nepieciešamas lielākas ambīcijas, neatlaidība un gatavība riskēt. Neveiksmes jāuztver kā daļa no izaugsmes, jo tikai caur pieredzi rodas spējas un pārliecība virzīt nākamos projektus uz panākumiem. Veiksmīgu uzņēmēju ceļā parasti ir vairāki neizdevušies mēģinājumi, un tieši noturība ir viens no galvenajiem faktoriem, kas palīdz sasniegt izcilību.

Svarīgs priekšnosacījums izaugsmei ir spēja domāt globāli jau no uzņēmuma dibināšanas brīža. Jaunuzņēmumiem nepieciešams no sākta gala skatīties uz starptautiskiem tirgiem, nebaidīties no liela mēroga klientiem un jaunām nozarēm. Mazās valstis, tostarp Latvija, var kļūt par labvēlīgu vidi lielām idejām, ja vien netiek ierobežotas ar lokālu domāšanu. Vēsturiskas bailes no ārējā spiediena nedrīkst kavēt jaunuzņēmumu izaugsmi globālā mērogā.

Finansējuma pieejamība agrīnās stadijās ir vēl viens būtisks faktors. Jaunuzņēmumiem bieži trūkst pirmssēklas un sēklas kapitāla, taču situācija uzlabojas – reģionā pieaug investoru interese, un veidojas kontakti, kas palīdz idejām tapt par reāliem projektiem. Investori meklē ne tikai labas idejas, bet arī uzticamus ieteikumus un pieredzi, tāpēc būtiski ir veidot aktīvu un atbalstošu kopienu, kur zināšanas un pieredze tiek nodota tālāk.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ar 33 biznesa idejām, 20 komandu dalību un piecām intensīvām inovāciju radīšanas dienām noslēdzies pirmais tehnoloģiju biznesa skolas “StartSchool” hakatons, kurā uzvarētāju laurus plūca komanda “Companon” un viņu radītā ideja - ar mākslīgo intelektu darbināma atmiņu saglabāšanas programmatūra, kas, uzdodot jautājumus, veicina vecāka gadagājuma cilvēku atmiņas treniņu, un iemūžina dzīvesstāstus nākamajām paaudzēm.

Žūrija atzinīgi novērtējusi arī vairākas citas idejas – SaaS platformu “MAARA”, kas ļauj cilvēkiem savlaicīgi sakārtot dzīves noslēguma jautājumus; redzes treniņu platformu “Amblyfy”, kas palīdz cilvēkiem uzlabot "slinko aci" ar saistošu un pieejamu risinājumu, un rīku “FamilyTaskPro”, kas palīdz efektīvāk organizēt mājas darbus un mazināt konfliktus, veicinot mieru un harmoniju ģimenē.

“Hakatons bija iespēja dalībniekiem pārbaudīt savas spējas ideju un inovāciju izstrādē un mācīties no labākajiem. Esam lepni par paveikto un gaidām, kad redzēsim šo ideju attīstību turpmākajos mēnešos. Izsakām pateicību arī mentoriem un ekspertiem par ieguldīto laiku un zināšanām, sekmējot šo ideju izaugsmi,” stāsta “StartSchool” līdzdibinātāja un vadītāja Anna Andersone.

Ekonomika

Latvijas uzņēmējdarbības uzrāvienam nepieciešama drosme, zināšanas un uzmanība reģioniem

Db.lv,11.04.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmējdarbības temperatūra Latvijā ir mērena, bet ar pozitīvu tendenci uzsilt – tā secināts ekspertu diskusijā par uzņēmējdarbības attīstību "Uzņēmējdarbības temperatūra 2025: vēss, remdens vai karsts?", ko organizēja “StartSchool” sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, Latvijas Darba devēju konfederāciju un “Junior Achievement Latvia”.

Eksperti norāda - lai attīstītu uzņēmējdarbību Latvijā, ir svarīga izglītība, drosme un atbalsta iespējas reģionos. Tāpat secināts, ka jauniešu interese par uzņēmējdarbību Latvijā pieaug, tomēr veiksmīgai attīstībai nepieciešama ilgtermiņa pieeja, kvalitatīva izglītība un piemērota vide, kas iedrošina uzsākt savu biznesu, ne tikai Rīgā, bet arī reģionos.

Diskusija tika organizēta, jo pēdējā gada laikā Latvijas uzņēmējdarbības ekosistēmā un sabiedrībā kopumā vērojama jauna tendence – cilvēki kļūst piesardzīgāki, mazāk gatavi uzņemties riskus, būtiski audzis arī likvidēto uzņēmumu skaits. Latvijas Darba devēju konfederācijas vadītājs Kaspars Gorkšs norādīja: “Uzņēmējdarbība ir risks, un ne visi ir gatavi to uzņemties. Daudzi izvēlas stabilāku vidi, piemēram, darbu publiskajā sektorā, kur vakanču skaits pieaug. Ja gribam redzēt vairāk jaunuzņēmumu, primāri ir jārunā par zināšanām – tieši atbilstoša kvalifikācija un izglītība rada pārliecību un drosmi spert pirmos soļus un uzņemties risku.”

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas Jaunuzņēmumu asociācija | Startin.LV publicējusi "Latvijas Jaunuzņēmumu ekosistēmas atskatu 2024", piedāvājot padziļinātu analīzi par jaunuzņēmumu vides attīstību, investīciju dinamiku, talantu piesaisti un pieejamo atbalstu.

Atskats izceļ svarīgākos notikumus, piemēram, 62 miljonu eiro fondu, kas paredzēts jaunuzņēmumu agrīnās attīstības posma finansēšanai, "Printful" un "Printify" apvienošanos, "Startup House Riga" izveidi un jaunas tendences mākslīgā intelekta, blokķēdes un aizsardzības tehnoloģiju jomās.

Aizvadītajā gadā jaunuzņēmumu ekosistēma piedzīvojusi mērenu izaugsmi, kurā darbinieku skaits pieaudzis nedaudz, bet uzņēmumu apgrozījums un peļņa turpinājuši kāpt. Kā uzsver Startin.LV projektu vadītājs un atskata autors Eduards Ritums, tas skaidri norāda, ka jaunuzņēmumu industrija balstās uz augsti kvalificētu un radošu cilvēku komandām. Tādēļ ir svarīgi neaizmirst par izglītības nozīmi – gan skolās un universitātēs, gan tādās organizācijās kā Riga TechGirls un StartSchool.

Start-up

Latvijas jaunuzņēmumi nodokļos gadā iemaksā vairāk nekā 70 miljonus eiro

Db.lv,06.02.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nedēļā, kad jaunuzņēmumi un investori pulcējas lielākajā nozares pasākumā "TechChill", apkopoti un publiskoti dati par jaunuzņēmumu veikumu un finansiālo pienesumu valsts ekonomikā pēdējo gadu laikā. Tā ir tapis zināms, ka, piemēram, 2023. gadā valsts budžetā nodokļos jaunuzņēmumi ir samaksājuši par 16% vairāk kā gadu iepriekš - 71,4 miljonus eiro.

Kopējais nozares apgrozījums pārsniedz 400 miljonus eiro. Jaunuzņēmumos Latvijā strādā 4000 darbinieku. Viņu vidējā alga ir 2850 eiro.

Latvijas jaunuzņēmumu asociācijas "Startin.lv" datubāzē ir 512 jaunuzņēmumi. Lielākā daļa jeb 315 jaunuzņēmumi ir reģistrēti Rīgā, vēl 84 bāzējas Pierīgā. Vidzemē un Kurzemē reģistrēti attiecīgi 39 un 32 jaunuzņēmumi. Zemgalē - 16. Vismazāk jaunuzņēmumu ir Latgalē - tikai seši.

"Neskatoties uz to, ka no jauna reģistrēto jaunuzņēmumu skaits 2024. gadā ir samazinājies, pagājušajā gadā tapa vairākas būtiskas iniciatīvas, kas ļauj pozitīvi raudzīties uz šo gadu. Īpaši gribas izcelt "Startup House Riga" izveidošanu. Pasaules pieredze liecina, ka jaunas idejas dzimst tur, kur pulcējas līdzīgi domājoši cilvēki. Tagad Rīgā arī ir tāda vieta. "Startup House Riga" organizētajā pirmsakselerācijas programmā, kas nule noslēdzās, izveidotas 15 jaunas komandas, kas turpinās darbu un mēģinās pierādīt savu ideju dzīvotspēju. Ar interesi vērosim, ko spēs pirmie 100 informācijas tehnoloģiju un jaunuzņēmumu izglītības programmas "StartSchool" dalībnieki. Tieši šo iniciatīvu dēļ, kas tapušas gan ar valsts un pašvaldības, gan pieredzējušo jaunuzņēmumu dibinātāju atbalstu, esmu pārliecināta, ka tieši Latvijai ir iespēja kļūt par nākamo jaunuzņēmumu centru," saka jaunuzņēmumu un tehnoloģiju konferences "TechChill" vadītāja Annija Mežgaile.

Eksperti

Jaunuzņēmumi Latvijā: Kas kavē un kas veicina to izaugsmi?

Imants Martinsons, LTRK padomes loceklis, Jaunuzņēmumu padomes priekšsēdētājs,12.03.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Līdz šim jaunuzņēmumu vide Latvijā ir bijusi dinamiska un daudzsološa. Dati liecina, ka Latvijas jaunuzņēmumi nodokļos valsts budžetā gadā iemaksā vairāk nekā 70 miljonus eiro, tomēr, par spīti stiprajām pusēm, ir arī virkne izaicinājumu.

Pie mums ir izveidota aktīva ekosistēma ar spēlētājiem no publiskā un privātā sektora, kas atbalsta jaunos uzņēmējus, taču ir vairāki faktori, kas kavē straujāku jaunuzņēmumu izaugsmi. To vidū ir ierobežota piekļuve talantiem un speciālistiem ar specifiskām kompetencēm, ierobežoti resursi uzņēmumu attīstībai, kā arī nepieciešamība pēc efektīvākām starptautiskās sadarbības platformām.

Jaunuzņēmumu ekosistēmas stiprās puses

Latvijā darbojas daudzas organizācijas un institūcijas, kas sniedz informatīvu un finansiālu atbalstu jaunuzņēmumiem. To vidū ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, Ekonomikas ministrija, Latvijas Jaunuzņēmumu asociācija Startin.LV, ir izveidots arī inovācijām, sadarbībai un izaugsmes veicināšanai veltīts centrs “Startup House Riga”. Starptautiskie eksperti arī norāda, ka Latvijas normatīvais regulējums attiecībā uz jaunuzņēmumiem ir labi sakārtots. Piemēram, Vācijas finanšu ministrs ir apmeklējis Latviju, lai smeltos pieredzi jaunuzņēmumu attīstībai. Papildus tam jāmin, ka Latvija, kā neliels tirgus, var būt nosacīta testēšanas vide, kur uzņēmēji var aprobēt un pilnveidot savus produktus pirms ieiešanas starptautiskajos tirgos.

Ekonomika

Icebreakers'25 10 000 eiro grantu ieguvusi sikspārņu aizsardzības tehnoloģija

Db.lv,12.03.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Biznesa iespēju festivālā "Icebreakers’25" galveno balvu 10 000 eiro vērtībā savas idejas attīstībai ieguvusi komanda "Chiroptera stop", piedāvājot izstrādāt ierīci vēja turbīnu automātiskai izslēgšanai, tiklīdz tiek detektēta sikspārņu klātbūtne noteiktā vēja turbīnu darbības radiusā, informēja Latvijas Universitātē (LU).

Savukārt SIA "Hydrox" simpātiju balvu 500 eiro apmērā saņēma komanda "Loralight", kura piedāvāja inovatīvu lāzertehnoloģiju matu balināšanai.

Festivāls pulcēja vairāk kā 300 studentu, pētnieku un industrijas pārstāvju.

Konkursa uzvarētājkomandas "Chiroptera stop" dalībniece Klinta Valija Kupče pēc uzvaras komentēja, ka viņu piedāvātā tehnoloģija palīdzēs samazināt atjaunojamās enerģijas negatīvo ietekmi uz bioloģisko daudzveidību un veicinās ilgtspējīgu enerģijas ražošanu.

Kā norāda Kupče, uzvara "Icebreakers'25" komandai nozīmē daudz vairāk nekā tikai finansiālu atbalstu - tā ir skaidra zīme, ka komandas risinājums ir nozīmīgs un novērtēts nozares ekspertu vidū. "Iegūto finansējumu izmantosim, lai pilnveidotu savu tehnoloģiju, iegādātos nepieciešamās iekārtas un veicinātu tās ieviešanu vietējā un starptautiskā mērogā," pauž Kupče.