Ja runā par akciju tirgiem pašiem neveiksmīgākiem mēnešiem, tad tradicionāli tiek piesaukti septembris un maijs, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Septembris akciju tirgiem vēsturiskā kontekstā ir pats sliktākais mēnesis, lai gan leģendāra loma šajā ziņā ir arī maijam. Proti, maija laikā daudzi akciju tirgus dalībnieki mēdz pārdot savas akcijas pirms vasaras atvaļinājumu sezonas, kas savukārt mēdz rezultēties ar to cenu samazināšanos. Jāpiebilst, ka vasara vēsturiski vērtspapīru tirgū tiek uzskatīta par cenu ziņā svārstīgāku un neparedzamāku periodu, un, runājot par maiju, finanšu tirgus dalībnieku vidū izveidojies pat teiciens «Sell In May And Go Away». Dažādi kalendāri efekti vērā tiek ņemti arī atsevišķās ieguldījumu stratēģijās. Izplatīta stratēģija ir, piemēram, ka akcijas tiek pārdotas maijā un investori portfeļos tur paaugstinātu skaidras naudas īpatsvaru, lai vērtspapīru tirgū atgrieztos pirms Helovīniem (parasti oktobrī vai oktobra otrajā pusē).
Pieejamie dati gan liecina, ka maijs akciju tirgiem tik dramatiski slikts mēnesis īstenībā nemaz nav. Tiesa gan, arī par kādu īpaši spožu dinamiku šajā pavasarīgajā mēnesī runāt nevar. Kopš 1950. gada vidēji maijā ASV akciju tirgus Standard & Poor’s 500 indeksa vērtība ir palielinājusies par 0,11%. Akciju cenu pieaugums kopš pagājušā gadsimta vidus ir bijis vērojams 37 maiju ietvaros, bet kritums – 28 maiju ietvaros.
Visu rakstu Maijā gatavojas brīvdienām lasiet 11. maija laikrakstā Dienas Bizness.