Citas ziņas

Raidījums: Eiropas Komisiju nepamierina Latvijas Garantiju aģentūras darbs

Lelde Petrāne, 28.03.2010

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropas Komisija (EK) uzsākusi procedūru par iespējamu līdzekļu atmaksu, ja izrādīsies, ka Latvijas Garantiju aģentūra (LGA) garantijas sniegusi nevis uzņēmumu attīstības projektiem, bet to izdzīvošanai, svētdien, atsaucoties uz neoficiālu informāciju, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums De facto, ziņo BNS.

Tāpat EK neesot mierā arī ar valstij piederošās Latvijas Hipotēku un zemes bankas (Hipotēku bankas) darbu.

Raidījums atzīmē - kopš Latviju ekonomiskās krīzes dēļ pameta eksporta un apgrozāmo līdzekļu kredīta apdrošinātāji, LGA uzņēmusies arī šīs funkcijas, bet, tā kā valstij nav naudas, LGA izmanto Eiropas fondu līdzekļus.

Savukārt EK norādījusi, ka garantijas var tikt sniegtas tikai tiem uzņēmumiem, kuriem ir pozitīva finanšu plūsma, bet šādu uzņēmumu šobrīd Latvijā nav daudz. Raidījums atzīmē, ka EK nav mierā arī ar LGA izvēlēto modeli, kā naudu apsaimniekot. EK ir iebildumi tāpēc, ka LGA vadība nav spējusi paskaidrot, kādiem mērķiem uzņēmēji izmantos garantētos kredītus, tāpat EK paudusi neapmierinātību, jo par Eiropas fondu naudu LGA pirkusi Latvijas valsts vērtspapīrus.

LGA raidījumam sacīts, ka aģentūra tikai pilda valdības noteikumus un Ekonomikas ministrijas norādes. Savukārt Ekonomikas ministrijā raidījumam skaidrots, ka ar EK dialogu patlaban par šo tēmu uztur Finanšu ministrija, tāpēc komentāru nebūs. Taču komentārus raidījumam nav sniegusi arī Finanšu ministrija, apgalvojot, ka neko nekomentēs, kamēr nebūs noslēgušās sarunas ar EK.

Pēc raidījuma vēstītā, EK nav mierā arī ar valstij piederošās Hipotēku bankas darbu. Raidījums norāda - banka savulaik aktīvi piedalījās komerckredītu izsniegšanā, neskatoties uz to, ka bija un joprojām ir valsts īpašumā, bet laikā, kad sarūk debitoru ieņēmumi un tie nespēj norēķināties ar banku, tai jālemj kā izdzīvot, palielināt kapitālu un norēķināties ar sindicēto kredītu izsniedzējiem. Bankas kapitāla palielināšanai tika nolemts izmantot Eiropas fondu un Ziemeļu investīciju bankas naudu, kas domāta uzņēmēju atbalstam. Lai gan viens EK direktorāts devis zaļo gaismu šādam solim, cits tam atkal iebilst.

Raidījums informē, ka EK pastāv aizdomas par līdzekļu pieturēšanu, lai banka augustā varētu norēķināties ar sindicēto kredītu devējiem. Šādā veidā nauda nenonāk līdz uzņēmēju projektiem. Savukārt bankas vadība šīs bažas gan atspēkojusi, sakot, ka ir spējusi nepieciešamos 212 miljonus eiro akumulēt citos veidos.

Raidījums atzīmē - tāpat kā LGA gadījumā, arī par Hipotēku banku sarunas ar EK turpinās. Komisijas pārstāvniecībā Latvijā raidījumam plašākus komentārus solījusi sniegt tiklīdz būs noslēdzies audits.

Komentāri

Pievienot komentāru