Foto: no DB arhīva

Redakcijas komentārs: Kontrolšāvienu pieņēma Latvija 

Mums patīk skaidra nauda – šādus uzrakstus Anglijā uz veikalu durvīm pamanījis ne viens vien. Vai šie uzraksti neliek aizdomāties, ka britiem ir daudz dziļāki iemesli izstāties no Eiropas Savienības, nekā sabiedrība nojauš? Bet šoreiz ne par britiem, bet par Latviju. Vienkārši uzraksts – mums patīk skaidra nauda – ir kā pierādījums, ka arī attīstītās un stabilās ekonomikās novērtē īstās naudas smārdu.

Anita Kantāne, galvenās redaktores vietniece, 2019. gada 25. februāris plkst. 6:04

Esmu aizdomājusies par to, kas notiktu, ja visi pasaules iedzīvotāji gribētu vienlaikus izņemt no saviem kontiem naudu. Iestātos haoss. Latvijā jau ir bijuši precedenti, kad iedzīvotāji ažiotāžas dēļ steidz izņemt skaidru naudu un pie bankomātiem veidojas garas rindas. Atgriezīsimies uz mirkli 2011. gada decembrī – Latvijā daudzos Swedbank bankomātos nav iespējams izņemt naudu. Pēc nedēļas nogales pirmdienas rītā tiek ziņots, ka nauda ir pieejama 130 bankomātos, bet 170 bankomāti vēl nav uzpildīti. Svētdienas laikā no bankomātiem tika izņemti vairāk nekā 10 miljoni latu un panikai ļāvušies aptuveni 10 tūkstoši klientu. Pirms astoņiem gadiem notikusī Swedbank ažiotāza 2019. gada februārī izskatās pavisam savādāk, jo notikumiem ir cits fons. Šodien Swedbank tāpat kā citām bankām būs jāpierāda, ka toreiz starp Dānijas Danske Bank un Zviedrijas Swedbank Igaunijas struktūrvienībām nav notikuši aizdomīgi pārskaitījumi, kuru kopējā summa tiek lēsta 3,8 miljardu eiro vērtībā. Publiski gan tiek uzsvērts, ka netīrās naudas darījumi varētu būt notikuši Baltijas struktūrvienībās un Igaunijas reputācija nav tik ļoti cietusi kā Latvijas.

Eiropas kontrolšāvienu kontu sijāšanā pieņēma Latvija, ziedojot ABLV Bank.

Mūsu pioniera gars turpina nest upurus, izskatās, ka mums ir ģenētiskā nepieciešamība nest ziedojumus. Nākamais Latvijas upuris jau sagatavots – esam gatavi ar likumu vēl vairāk ierobežot skaidras naudas darījumus, nosakot limitu līdz trim tūkstošiem eiro. Kā tas bieži notiek, arī šoreiz likums tiek radīts dažiem negodīgajiem, nevis jūrai likumpaklausīgo iedzīvotāju un uzņēmēju. Ierobežojot tik krasi skaidras naudas darījumus, iespējams, var novērst, ka kāda amatpersona iegādājas miljonus vērtu īpašumu par mātes mantojuma naudu, kas sakrāta no skolotājas algas. Bet skaidras naudas ierobežojums atstās «aiz borta» iedzīvotāju, kurš tiešām sakrājis trīs tūkstošus un gribēs iegādāties, piemēram, lietotu auto.

Skaidra nauda ir viena no brīvībām, un to mums šodienas demokrātija draud atņemt.

Esam kā Pelnrušķīte, kurai jāpaspēj izpildīt Moneyval uzdevumi, ja vēlamies doties uz balli. Mēs cenšamies, bet šī nav pasaka un sabiedrotie nav princis, kurš meklēs izredzēto pēc kristāla kurpītes. Mums grib uzstiept kājā gumijas galošu. To mums jau uzstiepa 1940. gadā. Vajag kristāla kurpīti!

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 19. februāris plkst. 6:36

Nule kā klajā nākušajā Fiskālās padomes ziņojumā cita starpā ir atrodamas šādas...

2019. gada 18. februāris plkst. 6:55

Darbinieku darbnespēja gada laikā uzņēmumiem rada zaudējumus 170 miljonu eiro apmērā.Tā lēš...

2019. gada 15. februāris plkst. 7:10

Tas nu ir noticis, un tas bija gaidāms. Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro...

2019. gada 14. februāris plkst. 6:56

Stāsts ir par pavisam nevainīgu Latvijas Radio 1 raidījumu 8. februārī Kā...

2019. gada 13. februāris plkst. 6:24

Viens no aktuālākajiem politiskajiem jēdzieniem pasaulē, tostarp arī Latvijā, ir «populisms».Tas...

Nepalaid garām

Uzņēmums Stats Serviss mainījis nosaukumu uz STATS RENT, turpina izstrādāt rentomāta projektu...

Nelīdzsvarotā būvniecības attīstība ar straujiem kāpumiem un kritumiem un atkarība no ES...

Lielākā Zviedrijas banka, vērtējot pēc aktīvu apjoma, Svenska Handelsbanken AB, paziņojusi, ka...

Šodien Jēkabpilī AS Virši-A atklās pirmo CNG jeb saspiestās dabasgāzes uzpildes staciju...

Skolēnu ēdināšana kļūst par sociālo uzņēmējdarbību....

Dienas Biznesa lasītāju balsojumā par mīlētāko auto zīmolu ir uzlēkusi jauna zvaigzne –...