Redakcijas komentārs: Neietīties falšā tautiskumā un mīļumlietās 

Sirsnīgi, mīļi, tautiski, bet ļoti piezemēti un bez mazākās intelekta atblāzmas. Tā diemžēl jāteic par Latvijas simtgades biroja iniciatīvu valsts svētkos dāvināt rakstainus cimdus un valsts dibināšanas dienu padarīt par cimdiņu dienu. It kā nepietiktu ar to, ka 4. maijs padarīts par Baltā galdauta svētkiem, un, kad jauniešiem jautā, vai zina, kas šī ir par dienu, tad jāklausās samocītas atbildes par klātiem galdiem.

Rūta Kesnere - DB komentāru nodaļas redaktore, 26.10.2018

Foto: No DB arhīva

Arī vēsturnieks Gustavs Strenga savā tvītā norādījis, ka 18. novembris ir pārāk nopietna diena un tad būtu jāliekas mierā ar cimdiņiem. Un ne jau rakstītos dūraiņos ir vaina, bet tajā, ka mēs ar sīkām, mīļām, bet ļoti sadzīviskām aktivitātēm piezemējam valstisku svētku jēgu un nozīmi. Es nedomāju, ka būtu nepieciešams kāds īpašs patoss un svētsvinīga patriotisma apliecināšana, kāds ir, piemēram, diezgan nejēdzīgais lāpu gājiens, kam kopš pagājušā gadsimta trīsdesmitajiem gadiem nav tā labākā pieskaņa.

Tā kā aptaujas liecina, ka no Latvijas valsts dibinātājiem lielākā daļa jauniešu labākā gadījumā zina vien Jāni Čaksti, tad gudrāks aicinājums par cimdiņu dāvināšanu būtu, piemēram, mudinājums apzināt Latvijas valsts dibinātājus, dāvināt citātus no Kārļa Skalbes Mazajām piezīmēm, izsekot līdzi hronoloģijai, kas notika no 1918. gada 18. novembra līdz 1920. gadam, kad sanāca Satversmes sapulce. Latvijas valsts dibināšana notika ļoti sarežģītā vēsturiskā situācijā, kad valsts teritorijā bija okupācijas karaspēks, burtiski pēc pāris mēnešiem postošas slepkavošanas uzsāka lielinieki, kam sekoja Pagaidu valdības pārcelšanās uz Liepāju un vēlāk uz kuģi Saratov, provāciskas valdības nodibināšana, tās krišana un Brīvības cīņas, kas ieguvušas nosaukumu Bermontiāde.

Raksts turpinās pēc reklāmas

Proti, negribētos, lai rakstaino cimdiņu akcija radītu sajūtu, īpaši jauniešos, ka valsts dibināšana bija tā pa mīļo un smuko, tā čubinoties un mīļojoties. Jo patiesībā bija skarbi. Tā bija liktenim izkaulēta iespēja, kas slacīta ar asinīm. Turklāt vērts būtu arī atcerēties visus valsts dibināšanas aspektus. Gan to, ka sākotnēji līdz vāciešu īstenotajam apvērsumam 1919. gada 16. aprīlī Pagaidu valdība tautā bija ārkārtīgi nepopulāra – tai pārmeta pārliecīgu sadarbošanos ar vāciešiem, gan to, ka liela daļa Latvijas iedzīvotāju bija lielinieciski noskaņoti un loloja simpātijas pret Stučkas valdību, kas rimās tikai līdz ar tās īstenoto teroru. Latvijas valsts dibināšanas apstākļi bija sarežģīti, tautas attieksme – neviennozīmīga, kas gan pārtapa pilnīgā atbalstā un pašaizliedzīgā ziedošanās Brīvības cīņās, un to visu mums ir vērts pārdomāt šodien.

Var jau teikt, ka to var darīt arī ar rakstainiem cimdiņiem rokās. Taču ir zināmas bažas, ka vēsturiskajās peripetijās neiesvaidītajiem 4. maijs var asociēties ar foršu sēdēšanu pie balti klātiem galdiem nezināmu iemeslu dēļ, bet 18. novembris – ar cimdiņu adīšanu bez mazākās apjēgas par tā mirkļa vēsturisko sarežģītību, sekojošajām asinīm un tautas gara spēku. Nevajag pārspīlēt ar patosu, kas rada pretreakciju, bet nevajag arī visu piezemēt līdz sīkām mīļlietiņām. Vislabākā valstisku svētku svinēšana ir apjēgt, kas šajos datumos ar mums kādreiz notika un kas ar mums notiek šodien.

Tevi varētu interesēt

Nedrīkst strādāt bez līguma, nedrīkst maksāt algu aploksnēs. Par to nav nekādu...

Mūsdienu Latvijā nevienlīdzība ir ieguvusi jaunu seju un vaibstus. Proti, atšķirībā no...

Latvijā daudz tiek runāts par naudas varu politikā, kas savas visnepievilcīgākās izpausmes...

Viena no 13. Saeimā ievēlēto partiju prioritātēm ir administratīvi teritoriālā reforma. Tā...

Ir noticis teju neticamais! Sociālie partneri – darba devēji un arodbiedrības –...

Nepalaid garām

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...