Redakcijas komentārs: Totāli vai saudzējoši, bet ar miljonu vērtu atsāpināšanu 

Saeimai pašvaldību īsināšana būs viegla, jo koalīcijas partijām ir maz deputātu reģionu pašvaldībās, tāpēc viņām grieziens nebūs tik sāpīgs. Ar to šī Saeima īpaša, ka ir daudz jauno, kuriem nav jāatskaitās biedriem reģionu pašvaldībās par administratīvi teritoriālās reformas gaitu, varas lifts nedarbojas.

Anita Kantāne, galvenās redaktores vietniece, 2019. gada 18. marts plkst. 6:32

Foto: no DB arhīva

Cik pašvaldību Latvijā būs pēc administratīvi teritoriālās reformas noslēgšanas 2020. gadā? Cik no 119 pašvaldībām pazudīs no Latvijas kartes?

Kliegšana par pašvaldību īsināšanu būs, bet paredzu, ka ķirurģiskais grieziens būs tik un tā. Par to liecina ātra Administratīvi teritoriālās reformas turpināšanas likuma izskatīšana Ministru kabinetā 12. martā un dažas dienas vēlāk Saeimas deputātu balsojums. Debates starp deputātiem bija īsas un bezkaislīgas. Saeimas balsojumā 54 deputāti bija par reformu, pret – 0, bet atturējās 25.

Grieziens būs, tiesa, ar atsāpināšanu, šogad nodokļu maksātājiem tā maksās 500 000 eiro, nākamgad – 300 000 eiro, bet 2021. gadā – vēl 300 000 eiro. Šādas summas paredzētas pieņemtajā likumprojektā, lai organizētu seminārus un veidotu komunikāciju ar pašvaldībām un iedzīvotājiem. Demokrātija kaut ko maksā, iedzīvotājiem būs iespēja paust savu viedokli, bet lēmumu jau būs pieņēmusi Saeima. Konkrēts optimālais pašvaldību skaits likumprojektā nav minēts, bet ir norādīts, cik no 119 administratīvajām teritorijām neatbilst novadu kritērijiem. Pērn pēc iedzīvotāju skaita 41 pašvaldība neatbilda novadu kritērijiem, bet 52 novados nebija kritērijiem atbilstoša attīstības centra.

Operācijai teritoriālā reforma ir divas iespējas – totāli vai saudzējoši.

No statistikas viedokļa, Latvijai pietiktu ar Satversmē minētajām Latvijas valsts robežām – Vidzemi, Latgali, Kurzemi un Zemgali. Lai īstenotu reformas devīzi – mazināt nevienlīdzību valstī – Latvijā vispār vajadzētu tikai vienu pašvaldību, jo tas nodrošinātu, ka neveidojas pilsētvalstis.

Viss pārējais iedalījums būs politisks. Ja jau politisks, tad uzskatu, ka šis būs līdzvērtīgs lēmums kā, piemēram, Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā un par šo būtu jārīko referendums.

Lai arī kādi argumenti tiks minēti par labu reformai, naudas no tā vairāk nebūs. Apvienojot vienu stipru pašvaldību ar desmit vājām, līdzekļu vairāk neradīsies. Ir nepieciešamas darbavietas ar labu atalgojumu, lai mazinātu nevienlīdzību. Bet pašvaldības nedrīkst nodarboties ar uzņēmējdarbību, tātad nevienlīdzības patieso cēloni nevar novērst.

Arguments par nevienlīdzības mazināšanu ar teritoriālo reformu ir līdzvērtīgs apgalvojumam par vidējo temperatūru slimnīcā. Proti, mūsu slimnīcā vidēji pacientiem nav paaugstināta temperatūra. Vai pārfrazējot, mūsu valstī nebūs ekonomiski mazspējīgu pašvaldību. Par to parūpēsies statistika. Kur paliks cilvēks? Cilvēku jau paliek mazāk.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 11. marts plkst. 6:45

Jau vairākus gadus ar paaugstinātu aktivitāti globālā mērogā tiek spriests par to,...

2019. gada 08. marts plkst. 6:30

Pret šodien atzīmējamo Sieviešu dienu var būt dažādas attieksmes, sākot ar rasoliem...

2019. gada 07. marts plkst. 6:34

Šonedēļ ar uzrunu pie visiem eiropiešiem vērsās Francijas prezidents Emanuels Makrons, uzsverot...

2019. gada 06. marts plkst. 5:56

Pēdējo dienu šūmēšanās ap nodokļu parādiem vai pārmaksu, kas ir tiešas sekas...

2019. gada 05. marts plkst. 6:32

Dusmas, sašutums, smiekli caur asarām – tāda bija gana daudzu nodokļu maksātāju...

Nepalaid garām

Restorānu biznesā pamatlietas ir skaidras – garšīgs ēdiens, lieliska apkalpošana un labs...

2019. gada desmit mēnešos likvidēti 21 157 uzņēmumi, kas ir par 412...

Latvijas pašvaldības desmitgades garumā cēlušas peldbaseinus, stadionus, kultūras centrus bez...

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...