Bankas

Saņems naudu un pametīs Latviju

Anita Kantāne, 14.05.2018

Foto: Ieva Leiniša/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

ABLV Bank ceļš uz reputācijas atgūšanu nenozīmē klientu atgriešanos Latvijā

Tā sarunā ar Dienas Biznesu pauž zvērināts advokāts Olavs Cers. Pat, ja īstenojas pašlikvidācijas scenārijs un kredītiestādes klienti saņem visu naudu, ilgais neziņas periods un iesaldētie darījumi pieliks punktu uzņēmēju vēlmei izmantot Latviju savas naudas plūsmas organizēšanai. Šādu secinājumu advokātam liek izdarīt sarunas ar nozarē iesaistītajiem uzņēmējiem. «Viņiem pietiek. Tie, kuri savu naudu no bankas dabūs, šeit neatgriezīsies,» prognozē O. Cers.

Ārkārtīgi vīlušies

«Juridiskām personām nauda kontā ir nepieciešama saistību izpildei, nevis uzglabāšanai. Bet maksājumi nav izpildīti. Ārvalstu komersanti vai tā dēvētie nerezidenti ir ārkārtīgi vīlušies ne tikai vienā kredītiestādē, bet sistēmā kopumā. Viņi gadu gadiem ir strādājuši ar šo banku, šajā valstī, veikuši līdzīgus darījumus, un viss ir bijis kārtībā. Tagad viņi uzzina, ka banku likvidē, iespējams, tieši nerezidentu darījumu dēļ, turklāt būs jāgaida pusgads vai gads, kamēr naudu varēs saņemt atpakaļ,» situāciju no ABLV Bank nerezidentu klientu puses ieskicē O. Cers.

ABLV Bank lieta izraisa cunami efektu citās bankās, jo ir pieaudzis spiediens uz ārvalstu klientiem, kuriem bankas pievērš pastiprinātu uzmanību. Pārbaudes izpaužas šādi: klients aizsūta bankai maksājumu uzdevumu, lai aizskaitītu darījuma partnerim, piemēram, 500 tūkstošus eiro. Bankai maksājuma uzdevums jāizpilda trīs dienu laikā. Ceturtajā dienā banka atbild, ka ir uzsākusi padziļinātu iekšējās izpētes procedūru un rezultāti varētu būt pēc 45 dienām.

«Varat iedomāties, ko nozīmē četrdesmit piecas dienas aizkavēts maksājums mūsdienu komercdarbībā? Par dažādām precēm un izejvielām bieži vien ir nepieciešams veikt avansa maksājumu. Uzņēmējiem viss bija saplānots. Turklāt ir sezonālas izejvielu iepirkšanas, kur tiek sekots līdzi cenām biržā un tiek pirkts, kad ir lētāk. Tas ir starptautisks tirgus, kurā nerezidenti piedalās. Tie ir transkontinentāli darījumi – vienā valstī iepērk izejmateriālus, lai citā ražotu. Nauda tiek rezervēta, lai noskatīto produktu nopirktu tieši tad, kad to vajag vai tas ir lēts, nevis pēc četrdesmit piecām dienām. Bet tagad klientam skaidro, ka jāpagaida, aizbildinoties ar prasībām,» pastāsta advokāts.

Visu rakstu Saņems naudu un pametīs Latviju lasiet 14. maija laikrakstā Dienas Bizness.