Šengenas vīles krakšķ

2018. gada 06. jūlijs plkst. 8:49
Autors: Didzis Meļķis
Sadaļa: Citas ziņas
Dalies ar šo rakstu

Vācijas iekšpolitiskās kolīzijas par migrāciju pastiprina draudus atvērtai Eiropai; Latvija ir nogaidoša, piektdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Šonedēļ notikušie vienošanās meklējumi Vācijas valdošās koalīcijas saglābšanai pastiprina vienotas Eiropas patvēruma meklētāju politikas veidošanas pretrunas un draud ar Austrijas pretreakciju.

Vācijas kanclere Angela Merkele kā Kristīgo demokrātu savienības (CDU) vadītāja nedēļas sākumā ir pamanījusies rast steigšus vienošanos ar CDU māsas- partiju Bavārijas Kristīgi sociālo savienību (CSU), kad tās vadītājs un A. Merkeles kabineta iekšlietu ministrs Horsts Zēhofers draudēja ar demisiju, ja Vācijas robežsardzei netiks dotas pilnvaras aizturēt un atgriezt atpakaļ citās ES valstīs jau reģistrētus patvēruma meklētājus. Partijas ir vienojušās par atšķirīgu taktiku no Vācijas līdzšinējā uzsvara uz patiesi Eiropas mēroga risinājumu, pārliekot uzsvaru uz divpusēju politiku starp valstīm.

Nerunājot nemaz par Austrijas paredzamo reakciju, arī trešajai Vācijas koalīcijas partijai – SDP sociāldemokrātiem – ir principiālas iebildes pret CDU/CSU vienošanos. Sociāldemokrātiem nepieņemama ir ideja par slēgto tranzīta centru izveidi, kā arī viņi prasa aptveroša Vācijas imigrācijas likuma pieņemšanu. Vācijas mediji gan norāda uz SPD sliktajām kaulēšanās pozīcijām, esot jaunākajiem koalīcijas biedriem. Partija arī nevar atļauties valdības gāšanu, jo līdz ar tās zemo reitingu ārkārtas parlamenta vēlēšanas SPD būtu ļoti nevēlamas.

Vietējās vēlēšanas Bavārijā šoruden ir skaidrojums CSU pēkšņajam izgājienam, apšaubot CDU teikšanu nacionālā līmeņa politiskajā stratēģijā. Laikraksts Der Spiegel to komentē kā CDU/CSU savienības nodrošinātā un vairāk nekā 60 gadus ilgušā Vācijas politiskās stabilitātes modeļa galu. Politikas komentētāji vērtē, ka CSU, atšķirībā no CDU, ir izvēlējusies neignorēt elektorāta simpātiju pieaugumu pret labējo populismu un Bavārijas vēlēšanās 14. oktobrī neatdot šīs balsis Alternative für Deutschland.

Šīs Vācijas iekšpolitikas kolīzijas draud izraisīt domino efektu robežu noslēgšanā Austrijas un tālāk Itālijas virzienā. Austrijas kanclers Sebastians Kurcs nav vilcinājies komentēt, ka Vācijas vienpusējas rīcības gadījumā Austrija būs spiesta slēgt patvēruma meklētājiem savas robežas, sākot ar Brennera pāreju ceļā no Itālijas, kā arī uz robežas ar Slovēniju.

Visu rakstu Šengenas vīles krakšķ lasiet piektdienas, 6.jūlija laikrakstā Dienas Bizness!


Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds