Tendence - internetbankas kodu kartiņu vietā nāks mobilie risinājumi 

Bankas Citadele veiktajā iedzīvotāju aptaujā noskaidrots, kas iedzīvotājus kaitina visvairāk, internetbankas kodu kartiņu lietošanā. Savā ziņā var teikt, ka internetbankas kodu karšu ēra ir beigusies, un bankas tās aizstāj ar modernākiem risinājumiem.

Dienas Bizness, 2016. gada 15. jūlijs plkst. 12:18

- Kodu karšu lietošanā cilvēkus visvairāk kaitina situācija, kad nekavējoties jāveic maksājums internetbankā, bet kodu karte nav pie rokas. Šāda situācija kaitinoša šķiet 49% aptaujāto iedzīvotāju, kas lieto internetbanku, un 26% tādā situācijā arī ir nokļuvuši.

- Līdzīgi kaitinoša ir situācija, kad ārzemēs nepieciešams veikt maksājumu, bet kodu karte nav paņemta līdzi. Tā atzina 43% internetbankas lietotāji, un 5% minēja, ka ir saskārušies ar šādu situāciju ceļojuma laikā.

- 37% internetbanku lietotājus kaitina situācija, kad cipari kodu kartē vairs nav vairs izlasāmi vai kodu karte ir pārlūzusi. Ar kartes nodilšanu saskārušies 14% internetbanku lietotāji, bet ar pārlūzušu karti – 5%. 

- 36% aptaujāto kaitina doma par lielo plastikāta karšu skaitu maciņā, turklāt  šī problēma ir aktuāla 24% internetbanku lietotāju.

- Savukārt 31% internetbankas lietotāju ir saskārušies ar 21. gadsimtam raksturīgu situāciju, kad mājās, guļot dīvānā, vēlējušies veikt maksājumu, izmantojot mobilo telefonu, bet, lai to izdarītu, bija nepieciešams celties un meklēt somu vai maku ar kodu karti vai kodu kalkulatoru. Lielais vairums no viņiem jeb 83% uzskata šādu situāciju par kaitinošu.

Lai arī iedzīvotāji uz kodu kartēm pirmkārt raugās no ērtības viedokļa, Eiropas Komisija tām ir pievērsusi pastiprinātu uzmanību no drošības viedokļa. Kodu karte netiek atzīta par pietiekami drošu autorizācijas veidu lielākiem maksājumiem, jo numuri, kas atrodas uz kodu kartes, atkārtojas, un šie dati ir vieglāk nozogami, nekā izmantojot, piemēram, kodu kalkulatoru, kas katru reizi ģenerē jaunu pieslēgšanās kodu. Saskaņā ar Eiropas Komisijas prasībām no 2017. gada aprīļa tiks samazināti limiti maksājumiem, kurus varēs veikt, autorizējot maksājumus ar kodu kartēm. 

«Bankām svarīgi būs nodrošināt ne vien drošu, bet arī ērtu alternatīvu kodu kartēm. Tradicionālais kodu kalkulators ir labs risinājums no drošības aspekta, bet atpaliek ērtības ziņā, jo līdzīgi kā kodu kartes tas ne vienmēr ir līdzi. Sekojot dzīvesstila izmaiņām sabiedrībā, redzam, ka visērtākais risinājums, lai pieslēgtos internetbankai un apstiprinātu maksājumus, mūsdienās ir drošs kods bankas aplikācijā mobilajā telefonā. Tas aizstāj plastikāta kodu karti un kalkulatoru.  Lietotājs drošības nolūkos aplikāciju piesaista vienai vai vairākām konkrētām ierīcēm, viedtālrunim vai planšetdatoram. Tas nozīmē, ka internetbankai var pieslēgties un pirkumus internetā veikt, izmantojot lietotāja autorizēto viedtālruni vai planšetdatoru, kurš vienlaikus kalpo kā kodu kalkulators, kas ir aizsargāts ar papildus pin kodu. Šis risinājums ir arī vairākas pakāpes drošāks nekā kodu karte un pat atsevišķais kodu kalkulators, jo MobileSCAN ģenerētais kods ir unikāls konkrētam maksājumam. Pirms apstiprina maksājumu, lietotājs telefonā redz būtiskākās maksājuma detaļas, tādejādi var būt drošs, ka apstiprina konkrēto maksājumu  un kods nevar tikt izmantots citam maksājumam vai citai summai,» stāsta par informāciju tehnoloģiju jautājumiem atbildīgais bankas Citadele valdes loceklis Kaspars Cikmačs.

Ar aplikācijā integrēto autorizācijas ierīci MobileSCAN Citadele ir šobrīd vienīgā banka, kas piedāvā šādu risinājumu, viņš norāda. «MobileSCAN galvenā priekšrocība ir iespēja piekļūt savai internetbankai jebkurā brīdī, neuztraucoties par to, vai kodu karte vai kalkulatora kastīte ir līdzi, vai nē. Pētījums uzrāda, ka šobrīd Latvijā ar viedtālruni internetbankai pieslēdzas 27%, ar planšeti – 14% internetbanku lietotāji. Cilvēki vēlas, lai banka būtu kabatā vai somiņā,» piebilst K. Cikmačs.

Pētījums veikts sadarbībā ar SKDS šī gada maijā visā Latvijā aptaujājot 1005 iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

SIA Rešetilovs aizvirzās no krīzes, ko uzņēmums savā 28 gadu pastāvēšanas laikā...

Nepilniem 40 000 mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem var nākties domāt par savu nākotni,...

Šefpavārs Maksims Cekots, atverot restorānu Max Cekot Kitchen Rīgā, Torņkalnā, kurā piedāvā...

Lai gan konkurence elektronikas mūzikas instrumentu ražošanas segmentā ik gadu saasinās, SIA...

Investējot 15 miljonus eiro, Salienā, Babītes novada Piņķos uzsākta King's College Britu...

No šīs sadaļas
2016. gada 14. jūlijs plkst. 17:36

Pēc Lielbritānijas bankas Barclays iniciatīvas ceturtdien Viļņā tiek atklāta starptautiskā finanšu...

2016. gada 14. jūlijs plkst. 9:29

Valsts policijas (VP) Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde (ENAP) jūnijā Rīgā, kādās...

2016. gada 13. jūlijs plkst. 15:17

DNB grupa Latvijā 2016. gada pirmo pusgadu ir noslēgusi ar peļņu 22,8...

2016. gada 07. jūlijs plkst. 13:47

Turpinot sadarbību ar jaunizveidotajiem finanšu tehnoloģiju (FinTech) uzņēmumiem, Nordea...

2016. gada 07. jūlijs plkst. 10:57

No šā gada 16. jūnija par Nordea bankas Klientu apkalpošanas centra Spice...

2016. gada 07. jūlijs plkst. 10:47

Swedbank ir palielinājusi krājumu finansēšanas un faktoringa limitu no 25 uz 32,5...

2016. gada 07. jūlijs plkst. 8:21

Likvidējamā AS Trasta komercbanka augusta vidū plāno izsolīt ēku un zemi Rīgā,...

2016. gada 01. jūlijs plkst. 17:52

No nākamā mēneša Eiropas Komisijas (EK) viceprezidents eiro un sociālā dialoga jautājumos...

2016. gada 30. jūnijs plkst. 11:15

Lai iedzīvotājiem atvieglotu pāreju no kodu kartēm uz drošākām internetbankas autorizācijas...

2016. gada 29. jūnijs plkst. 20:19

No 1. jūlija Latvijas Bankā darbu sāks vienots naudas pārbaudes centrs, kurā...