Valsts valodas centrs trenkā outletus

2012. gada 18. oktobris plkst. 10:51
Dalies ar šo rakstu

Šodien saloni Outlet Optika, reaģējot uz Valsts valodas centra (VVC) uzsākto pārbaudi, ir nomainījuši veikala izkārtni, pārdēvējot veikala nosaukumu uz Izpārdotava. Nepilnu mēnesi pēc jaunā Outlet Optika veikala atklāšanas Valdemāra ielā 37, Valsts valodas centrs ir uzsācis pārbaudi par veikala nosaukuma atbilstību latviešu valodai.

Reaģējot uz VVC pārbaudi, optikas salons ir nolēmis uz vienu dienu pārdēvēt veikala nosaukumu, izveidojot jaunu izkārtni- Izpārdotava.

Uzņēmums vērsies Latvijas Zinātņu akadēmijas Terminoloģijas komisijā, lai noskaidrotu, kā pareizi latviskot vārdu «outlet», un, kā izrādās, arī pašu valodnieku vidū nav vienprātības, kā šo vārdu padarīt latviskāku. Tās pārstāve Iveta Pūtele atbildējusi sekojošo: «Diemžēl ideāls īss un ērts aizstājējs tam nav atrasts. Terminoloģijas komisijā par to ir spriests, un ieteiktais variants ir komisijas ekonomikas speciālistu piedāvātais variants, kas izsaka jēdziena būtību, bet ir pagarš - «zīmolpreču izpārdotava; zīmolpreču izpārdošana». Lai arī saprotu, ka uzņēmuma nosaukumam tas īpaši piemērots nav.»

Mārtiņš Kossovičs, ģimenes uzņēmuma Outlet Optika pārstāvis, norāda: «Zinot, ka mūsu valsts- Latvija, un tās ekonomika, nedzīvo nostati no citām rietumu sabiedrībām, rodas jautājums, kamdēļ citās Eiropas Savienības valstīs uzņēmēji var veikalus saukt starptautiski zināmā vārdā «outlet», bet mūsu valsts institūcijas liek tam šķēršļus? Kā zināms, pasaulē jebkura valsts veicina «iepirkšanās tūrisma» attīstību, jo izprot, ka jebkurš šāds tūrists atstāj vietējā ekonomikā papildus līdzekļus. Un nepārprotami «outlet» tipa veikali ir šo tūristu viens no mērķiem. Vai tiešām domājat, ja Latvijā šāda tipa veikali sevi dēvēs par «Zīmolpreču izpārdotavām» un mēs - par «Zīmolpreču izpārdotavas optiku», tad spēsim piesaistīt tūristu uzmanību?»

Uzņēmums esot neizpratnē par to, ka mūsu valsts birokrāti nespēj koordinēt savas rīcības, jo Outlet Optika šādu izkārtni nav izvietojis pie veikala patvaļīgi. Lai izvietotu izkārtni, saņemts saskaņojums no Rīgas pilsētas būvvaldes Rīgas pilsētas kultūras pieminekļu aizsardzības nodaļas, turklāt savu atļauju jau ir izsniedzis arī Rīgas domes Valsts valodas dienests. Tas nepārprotami norādot, ka mūsu valsts birokrātiskais aparāts savā starpā nekoordinē rīcības.

Mārtiņš Kossovičs arī piebilst: «Turklāt tā vien šķiet, ka mūsu latviešu valodas aizstāvji izliekas par lielākiem latviešiem kā patiesībā ir. Saņemot «Pārbaudes aktu», kolektīvā to lasījām ar smaidu, jo paši valodas aizstāvji, steigā uzskaitot pārkāpumus, ir pieļāvuši vairāk nekā desmit gramatikas, stila un interpunkcijas kļūdas.»

Šobrīd Rīgā ir trīs Outlet Optika saloni.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi