Ministru kabinets šodien akceptēja grozījumus Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (turpmāk - APK), kuri izstrādāti, lai atrisinātu būtiskākās praksē konstatētās nepilnības APK regulējumā par administratīvo pārkāpumu lietu izskatīšanas procesuālo kārtību.
Projektā risināti tikai tie jautājumi, kuri konceptuāli nemaina spēkā esošo regulējumu. Saskaņā ar Ministru kabineta 2006. gada 28. jūlija rīkojumu jauna Administratīvo sodu procesa likuma projektu Tieslietu ministrija iesniegs izskatīšanai Ministru kabinetā līdz 2009. gada 1. augustam
Grozījumus izstrādājuši Tieslietu ministrijas speciālisti sadarbībā ar rajonu tiesu un Administratīvās apgabaltiesas pārstāvjiem.
Grozījumi precizēs kārtību, kādā administratīvo pārkāpumu lietas tiek izskatītas iestādē. Ar grozījumiem tiks noteikta kārtība, kādā iestādes lēmumu atteikties uzsākt lietvedību administratīvo pārkāpumu lietā varēs apstrīdēt augstākai institūcijai un tiks precizēta protokola sastādīšanas kārtība, paredzot arī kārtību, kādā administratīvā pārkāpuma protokolu sastāda bez personas, kura tiek saukta pie administratīvās atbildības, klātbūtnes. Izstrādātie grozījumi noteiks kārtību, kādā iestāde, kura izskatīs administratīvā pārkāpuma lietu, paziņos par lietas izskatīšanas laiku un vietu un saskaņos APK paredzēto administratīvo pārkāpumu lietu izskatīšanas termiņus ar Administratīvā procesa likumā paredzētajiem termiņiem.
Kā teikts likuma grozījumu anotācijā, tiks atstāts spēkā regulējums saīsinātajam termiņam tikai lietām par administratīvajiem pārkāpumiem ceļu satiksmē, ja par izdarīto pārkāpumu piemērojams sods - transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšana.
Ar grozījumiem tiks noteikta kārtība, kādā rajona (pilsētas) tiesas tiesneši izskata administratīvo pārkāpuma lietas un tiks noteikta lietā pieņemtā lēmuma paziņošanas un lēmuma noraksta izsniegšanas kārtība, paredzot iespēju īpaši sarežģītās lietās sastādīt sākotnēji arī saīsinātas formas lēmumu. Turpmāk obligāta personas klātbūtne izskatot administratīvā pārkāpuma lietu nebūs nepieciešama, jo no procesa viedokļa tā padara lietas izskatīšanu komplicētu. Ievērojot minēto, paredzēts papildināt APK ar kārtību, kādā personu, kuru sauc pie administratīvās atbildības, informē par lietas izskatīšanas vietu un laiku.
Atbilstoši Administratīvo sodu likumprojekta koncepcijā paredzētajam risinājumam, ka administratīvo pārkāpumu lietas ir jāizskata valsts pārvaldes iestādēm (amatpersonām), projekts paredz samazināt to administratīvo pārkāpumu lietu skaitu, kuru izskatīšana ir rajonu (pilsētu) tiesu tiesnešu kompetencē, iespēju robežās nododot šo lietu izskatīšanu citu institūciju kompetencē.
Likuma grozījumi jāapstiprina Saeimai.
TM Sabiedrisko attiecību nodaļas pārvaldes vecākā referente Laura Pakalne